سلطان یاقوت

هزینه گمرکی خودرو و هرآنچه راجب آن باید بدانید.

هزینه گمرکی خودرو

هزینه گمرکی خودرو

هزینه گمرکی خودروهای وارداتی به کشور با توجه به قیمت ارز و دلار در سالهای اخیر افزایش چشم گیری داشته است. و انجام مراحل واردات آن سختی ها و دشواری های خاص خود را دارد. که در ادامه به توضیحات در خصوص آن و هزینه هایی که برای ترخیص یک خودرو وارداتی باید پرداخت شود می پردازیم.

مشخصات کلی برای واردات خودرویی به کشور

از مهمترین مشخصات خودرویی که وارد کشور می شود می توان به داشتن استاندارد های مورد نظر گمرک از جمله داشتن چراغ مه شکن در عقب خودرو و همچنین داشتن چراغ های روز در جلوی خودرو اشاره کرد. با رعایت موارد استاندارد در خودرو ها برای ترخیص دچار مشکل نخواهید شد.

اکثر خودرو های وارداتی به کشور از طریق کشور های حاشیه ای در خلیج فارس و کشور های حوزه دریای خزر وارد می شوند. اما برخی از خودرو ها با راه اندازی شرکت های وارداتی در  کشور های مرزی امکان واردات از مبدا اصلی خودروها و کشور های تولید کننده را فراهم کرده اند. مانند شرکت آسان موتور که به طور مستقیم از کره اقدام به واردات خودرو های هیوندای می کند.

روند واردات خودرو به کشور چگونه است

اگر بخواهیم به عنوان مثال یکی از خودرو های شرکت هیوندا را بررسی کنیم می توان گفت که برای خرید خودروی هیوای فول اپشن باید قیمتی معادل 34 هزار دلار که با دلار 35 هزار تومنی قیمت آن در حدود 119 میلیون می شود. برای حمل و نقل خودرو ها از تریلر های مخصوص استفاده می شود که خود این حمل و نقل برای هر دستگاه هیوای فول آپشن چیزی در حدود 2 میلیون و 500 هزار تومان است. حتما به یاد داشته باشید که بعد از خرید خودرویتان حتما برای ثبت سفارش ها و اخذ مجوز ها اقدام نماید که به دلیل نظارت های انجمن صنفی وارد کنندگان و بررسی هایی که انجام می شود کمی وقت گیر است.

برای واردات خودرو به کشور باید درخواست خود را به انجمن تحویل داده تا انجمن صحت کارت بازرگانی و صلاحیت وارد کننده را تایید نماید. این تایید مدارک معمولا سه روز زمان بر است، بعد از آن شما به نمایندگی آن خودروی وارداتی ارجاع داده می شوید که برای عقد قرار باید سه برابر ارزش گمرکی برای دریافت گارنتی را پرداخت نمایید. بعد از پرداخت مبلغ و عقد قرار دارد باید منتظر تاییدیه نمایندگی بود که به تعداد تقاضای هر نمایندگی و برند، زمانهای متغییری از 2 روزه تا 15 روزه وجود خواهد داشت.

بعد از این مراحل به نمایشگاه بین المللی مراجعه می کنید و مراحل اداری  را پشت سر می گذارید بعد از آن  یک کد هشت رقمی ثبت سفارش را دریافت می کنید. که می توانید بعد از آن برای ترخیص اقدام نمایید. اضافه شدن انجمن وارد کنند گان نظارت بر واردات کالا نوعی هفت خوان رستم شده است و برای واردات روند آن را سختتر و پیچیده تر کرده است.

هزینه های بازرسی و اخذ مجوزات خودرو چگونه است

برای بازرسی و ارزیابی خودرو ها توسط کارشناسان و دریافت مجوزهایی که مربوط به محیط زیست و همچنین چسباندن برجسب هایی که نشان دهنده میزان مصرف انرژی روی خودروها می باشد باید مبلغی حدود ششصد هزار تومان بابت حقوق و عوارض گمرکی آن پرداخت نمایید. تا بتوانید پروانه سبز گمرکی را دریافت کرده و جهت ترخیص خودرو اقدامات لازم را انجام دهید. همچنین مبلغی معادل شش میلیون و پنجاه هزار تومان نیز برای تایید استاندارد کالا باید پرداخت شود. بعد از اتمام این موارد مبالغ دیگر از جمله پرداخت بیمه شخص ثالث، پرداخت مبلغی برای شماره گذاری خودرو های وارد شده، پرداخت مالیات، پرداخت برای خزانه داری، پرداخت هزینه های حلبی پلاک و …… وجود دارد که باید پرداخت شود.

نحوه خرید خودرو

با توجه به هزینه های اعلامی که باید پرداخت شود بدیهی است که برای خرید خودرو نباید فقط و فقط از طریق آگهی های اینترنتی اقدام نمایید. زیرا ممکن است بین مندرجات آپشن های خودرو در صفحه ای اینترنتی با آپشن های خود خودرو تفاوت هایی وجود داشته باشد. به همین دلیل توصیه ما این است که یا از افراد مطمئن و کاردان در این زمینه کمک بگیرید و یا خود به صورت حضوری برای خرید خودرو اقدام کنید تا هم به بررسی خودرو از نزدیک بپردازید و هم خودرو را با دیگر نمونه های که تا به حال دیده اید مقایسه کنید. با این روش در خرید خودرو دیگر مشکلی پیش نمی آید.

سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با تجربه بیست ساله آماده ارائه خدمات ترخیص کالا و تجارت و بازرگانی می باشد. ترخیص کاران زبده این شرکت امور حمل و نقل و ترخیص کالای شما از گمرک را در سریعترین زمان ممکن با حداقل قیمت انجام می دهند. از سری خدمات این شرکت تجاری و بازرگانی: ثبت سفارش، خرید کالا، حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات لازم، دریافت پته گمرکی ، دریافت برگ سبز و ….. می باشد. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به صورت رایگان با کارشناسان این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید :