سلطان یاقوت

ترخیص شمش ضایعات آلومینیوم از گمرک

ترخیص-شمش-ضایعات-آلومینوم-از-گمرک

ترخیص شمش ضایعات آلومینیوم از گمرک از جمله فعالیت‌هایی است که در حوزه خدمات شرکت سلطان یاقوت قرار میگیرد. تولید آلومینیوم از طریق استخراج فلز آلومینیوم از معدن، فرآیندی بسیار دشوار و طولانی است؛ به همین علت بازیافت ضایعات آلومینیومی و استفاده مجدد آنها در تولید شمش آلومینیوم صرفه اقتصادی بالایی داشته و باعث صرفه جویی در انرژی می‌شود. از آن‌جا که میان شمش آلومینیوم و شمش ضایعات آلومینیوم از نظر کیفی تفاوتی وجود ندارد، تولید و مصرف این محصول بسیار مورد استقبال صنایع کشورهای گوناگون واقع شده است. در فرآیند ساخت شمش ضایعات آلومینیوم می‌توان به راحتی این ضایعات را در کوره ساده با دمای بین 660 تا 700 درجه سانتی گراد ذوب کرد. در کشور ما تامین بخشی از نیاز داخلی به شمش ضایعات آلومینیوم از طریق واردات صورت گرفته که در ادامه متن به شرح جزئیات آن و همچنین اطلاعات لازم در خصوص ترخیص شمش ضایعات آلومینیوم از گمرک، خواهیم پرداخت.

نحوه تولید شمش ضایعات آلومینیوم و کاربرد آن

برای ساخت شمش ضایعات آلومینیوم ابتدا باید ضایعات آلومینیوم را جمع‌آوری کرد که این ضایعات شامل بخش مصرف خانگی و کارگاهی می‌شوند. از جمله ضایعات آلومینیوم که از خانه‌ها جمع‌آوری می‌شود می‌توان به زباله قوطی نوشیدنی، فویل سینی و قوطی‌ های آئروسل اشاره کرد. کارخانه‌های تولید در و پنجره آلومینیومی دارای بیشترین حجم ضایعات آلومینیومی هستند.

برای تبدیل ضایعات آلومینیوم به شمش آلومینیوم، پس از فرآیند جداسازی، زباله‌ها وارد بخش فشرده‌سازی شده و حجم آن‌ها به حداقل می‌رسد. پس از آن، ضایعات آلومینیوم فشرده شده در کارخانه‌های بازفرآوری وارد فرآیندهای تمیزسازی، ذوب، ریخته‌گری و نهایت ساخت شمش آلومینیوم می‌شوند. شمش آلومینیوم عمدتا در کارخانه‌های نورد، به شکل ورقه‌های آلومینیومی درآمده و مورد استفاده صنایع گوناگون قرار می‌گیرد.

آلومینیوم بازیافتی از نظر کیفیت و حفظ ویژگی‌ها هیچ تفاوتی با فلز آلومینیوم استخراج شده از معدن نداشته و به همین دلیل می‌تواند به جای آن و در هر صنعتی که به فلز مقاوم و سبک با هدایت حرارتی بالا احتیاج دارد، مورد استفاده قرار گیرد. ضایعات آلومینیوم را می‌توان بارها بازیافت کرد و مجددا به شکل شمش آلومینیوم مورد استفاده قرار داد. از جمله موارد استفاده شمش ضایعات آلومینیوم می‌توان به کاربرد آن در صنعت هواپیماسازی، خودروسازی، دوچرخه‌سازی، قایق‌سازی، تولید کامپیوتر، وسایل آشپزی، ناودان، سیم و بسیاری از محصولات دیگر اشاره کرد.

واردات شمش ضایعات آلومینیوم

استفاده از شمش ضایعات آلومینیوم در سراسر دنیا به علت صرفه جویی 90 درصدی در مصرف انرژی، روند صعودی را طی می‌کند. در کشور ما برای تولید شمش ضایعات آلومینیوم با کمبود مواد اولیه مواجه هستیم؛ به همین علت بخشی از نیاز داخلی صنایع به این محصول از طریق واردات تامین می‌گردد.

کشور عراق به دلیل بازسازی پس از جنگ، از ضایعات آلومینیومی فراوانی برخوردار است و به همین علت واردات کشور ایران از مبدا این کشور صورت می‌گیرد. شمش ضایعات آلومینیومی وارداتی از عراق نسبت به تولیدات داخلی کشور ما کیفیت پایین‌تری دارد؛ اما به دلیل وجود عناصر سیلیس، نیکل و منیزیم در آن، که تهیه آن‌ها در کشور ما بسیار دشوار است، این نوع شمش از عراق خریداری می‌شود.

شمش ضایعات آلومینیوم وارداتی از کشور عراق، در کشور ما توسط تولیدکنندگان داخلی مجددا ذوب گشته  و پس از تنظیم ترکیب و آلیاژسازی در بازار عرضه می‌شود. در صورتی که واردات این محصول متوقف شود، به دلیل کمبود شمش خام، شمش ضایعاتی و همچنین قراضه داخلی، خط تولید شمش ضایعات آلومینیوم در کشور ما با مشکل مواجه می‌شود. همچنین قیمت محصول نهایی به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه افزایش پیدا خواهد کرد؛ در نتیجه واردات شمش ضایعات آلومینیومی از عراق سبب کاهش قیمت محصول نهایی می‌گردد که توسط تولیدکنندگان به بازار عرضه خواهد شد.

مجوزهای لازم جهت واردات شمش ضایعات آلومینیوم از گمرک

اولین مجوزی که برای ترخیص شمش ضایعات آلومینیوم از گمرک لازم است، کارت بازرگانی معتبر است که تنها به ترخیص کار رسمی اداره گمرک اعطا می‌شود. اداره گمرک جهت تعیین صلاحیت فعالان تجاری، آزمونی تحت عنوان آزمون حق العمل‌ کاری گمرک برگزار کرده و به قبول شدگان گواهی نامه‌ای تحت عنوان پروانه بازرگانی واگذار می‌کند. ترخیص کار با در دست داشتن کارت بازرگانی، میتواند به نمایندگی از تاجران و بازرگانان برای انجام تشریفات گمرکی و همچنین اخذ سایر مجوزات مورد نیاز برای ترخیص شمش ضایعات آلومینیوم از گمرک اقدام نماید.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص شمش ضایعات آلومینیوم

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص شمش آلومینیوم حاصل از ذوب مجدد برابر 76012000 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 23 می‌باشد و به صورت کیلوئی محاسبه می‌گردد.

شرح تعرفه: مصنوعات از آلیاژهای آلومینیوم به صورت کار نشده.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص شمش ضایعات آلومینیوم از گمرک

همانطورکه اشاره شد، اداره گمرک برای برقراری عدالت و برابری در محاسبه حقوق گمرکی و همچنین کنترل محموله‌های تجاری صادراتی و وارداتی قوانین و مقررات خاصی برای هر کالای تجاری وضع کرده است که تسلط و عمل به آن‌ها از جمله وظایف ترخیص کار رسمی اداره گمرک به شمار می‌رود. شرکت سلطان یاقوت با به کارگیری کادر باتجربه و ماهر نیروهای ترخیص کار، آماده ارائه خدمات به شما تاجران و بازرگانان گرامی می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر (مشاوره رایگان) و همچنین همکاری با این شرکت در زمینه ترخیص شمش ضایعات آلومینیوم از گمرک، با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :

 

 

5/5 - (1 امتیاز)