سلطان یاقوت

ترخیص ژل الکترود پزشکی از گمرک

ترخیص ژل الکترود پزشکی از گمرک

در علم پزشکی، ژل الکترود عبارت است از یک ماده شفاف و سفید رنگ که قابل حل در آب بوده و حالت ژل مانند دارد. تجارت در زمینه ژل الکترود پزشکی در کشور ما رواج دارد و از این رو می‌خواهیم در این مقاله به شرح فرآیند ترخیص ژل الکترود پزشکی از گمرک بپردازیم که در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت جای می‌گیرد. این ژل، یک ماده رسانا و روان‌کننده است که در ردیف ژل‌های سونوگرافی قرار گرفته و برای ثبت امواج الکتریکی و حذف نویزهای دستگاه‌های پزشکی استفاده می‌شود. برای آنکه الکترودهای دستگاه‌های پزشکی بتوانند از پوست بدن عبور کرده و به عبارتی امواج الکتریکی و صوتی آن‌ها به بافت مربوطه درون بدن انتقال پیدا کنند، نیاز به ماده‌ای است که قادر به کم کردن مقاومت الکتریکی باشد. به همین منظور قبل از قرار دادن دستگاه در سطح بدن، مقداری از ژل الکترود را بر روی پوست ناحیه مورد نظر در بدن مالیده و پخش می‌کنند. سپس دستگاه با قرار گرفتن روی این ماده، قادر به ثبت سیگنال‌های بدن و ارائه نتیجه مورد نظر خواهند بود. از ژل الکترود پزشکی برای ثبت نوار قلب (الکترو کاردیوگرام)، ثبت نوار مغز (الکتروانسفالوگرام)، دستگاه الکترو شوک، ثبت نوار عصب و عضله (الکترو مایوگرام) استفاده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ژل الکترود پزشکی و همچنین نحوه تجارت و ترخیص ژل الکترود پزشکی از گمرک، ادامه مقاله را دنبال نمایید.

ویژگی‌های ژل الکترود باکیفیت کدامند؟

امروزه شاهد شرکت‌های داروسازی زیادی در جهان هستیم که اقدام به تولید ژل الکترود پزشکی می‌نمایند. اما از میان آن‌ها، تنها محصولاتی خوب و استاندارد هستند که از ویژگی‌های زیر برخوردار باشند:

 • فاقد هرگونه الکل، چربی، نمک و سایر اسانس‌ها
 • سهولت پاک کردن از روی بدن و خشک کردن آن
 • پر کردن فاصله میان بدن و امواج
 • عدم آسیب به بافت بدن و تجهیزات پلاستیکی و فلزی دستگاه‌های پزشکی
 • عدم ایجاد حساسیت و آلرژی در سطح پوست
 • برخورداری از خاصیت چسبندگی و غلظت مناسب
 • رسانای بالای صوتی و حرارتی
 • کاملا شفاف و محلول در آب

لزوم استفاده از ژل الکترود در صنعت پزشکی

2 دلیل اساسی و مهم برای استفاده از ژل الکترود پزشکی وجود دارد که عبارتند از:

 • عدم آسیب‌رسانی به پوست: در موارد استفاده از دستگاه‌های حاوی الکترود برای ثبت سیگنال‌های خارج شده از بدن انسان، اختلاف چگالی بالایی میان این الکترودها در سطح پوست ایجاد می‌شود که سبب تولید گرما و سوختگی پوست می‌شوند. ژل الکترود این اختلاف چگالی را خنثی کرده و از آسیب به پوست جلوگیری می‌کند.
 • ثبت سیگنال‌های خروجی از بدن بدون احتمال خطا: اگر از ژل الکترود در عبور جریان الکتریکی و ثبت سیگنال‌ها در بدن استفاده نشود، سیگنال‌های ثبت شده حاوی نویزهای فراوان بوده و همین مورد باعث عدم دریافت درست سیگنال‌ها می‌شود.

صادرات و واردات ژل الکترود پزشکی در ایران

لوازم و تجهیزات پزشکی جزو گروه کالایی هستند که تامین آن‌ها برای جبران کمبودهای موجود در صنعت پزشکی در کشورمان ضرورت دارد. از آن‌جا که تولیدات داخلی ایران در زمینه ژل الکترود پزشکی کفاف نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سراسر کشورمان را نمی‌دهد، در نتیجه تامین کنندگان اقدام به خرید برندهای معتبر و استاندارد این محصول از کشورهای خارجی تولیدکننده می‌نمایند. سالیانه مقادیری ارز برای واردات ژل الکترود پزشکی از کشورهایی همچون هلند، مالزی، آمریکا، آلمان، ترکیه، چین و …  از کشور خارج می‌شود و فعالیت در این زمینه از سود مناسبی برای فعالان تجاری برخوردار است.

مطابق آمار اداره گمرک در سال‌های اخیر، کشور ایران صادرکننده ژل الکترود پزشکی به کشور عراق بوده است.

مجوزهای لازم برای ترخیص ژل الکترود پزشکی از گمرک

در دنیای تجارت، برای قانونی شمردن فعالیت تجاری که توسط تاجران و بازرگانان صورت می‌گیرد، نیاز به یک سری مدارک و مجوز می‌باشد که ترخیص کار رسمی اداره گمرک باید جهت اخذ آن‌ها از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید.

ترخیص کاری که قصد ترخیص ژل الکترود پزشکی از گمرک را دارد، موظف به دریافت مجوزهای زیر و ارائه آن‌ها به اداره گمرک جهت صدور مجوز خروج کالا می‌باشد:

 • مجوز فنی و ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف حیوانی
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای مصارف حیوانی جهت تخصیص ارز
 • مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت تخصیص ارز

باید به این نکته توجه داشت که کلیه محصولات پزشکی موعددار، در صورتی قابل ترخیص از گمرک برای مصرف در کشور خواهد بود که حداقل 65 درصد از مدت قابل مصرف بودن آن در حین ترخیص از گمرک باقی مانده باشد.

تعرفه گمرکی برای ترخیص ژل الکترود پزشکی

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص ژل الکترود پزشکی برابر 30067010 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 21 می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص ژل الکترود پزشکی از گمرک

شرکت سلطان یاقوت شامل کادر باتجربه و ماهر از نیروهای ترخیص کار رسمی اداره گمرک است که تسلط کامل بر ضوابط گمرکی داشته و می‌توانند در این زمینه خدمات گوناگونی به افراد متقاضی ارائه دهند. انجام فرآیند ترخیص کالا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و صرف کمترین هزینه، از مزایای این شرکت به شمار می‌روند. تاجران و بازرگانانی که قصد ترخیص ژل الکترود پزشکی از گمرک را دارند، می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان و همچنین همکاری با شرکت سلطان یاقوت در این زمینه، با شماره‌های زیر تماس بگیرند.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :