سلطان یاقوت

ترخیص حلال‌های آلی از گمرک

ترخیص حلال‌های آلی از گمرک

به طورکلی هر محلول از یک حلال و یک حل‌شونده تشکیل می‌شود که با یکدیگر وارد واکنش نشده و ماده جدیدی تولید نمی‌کنند. حلال قابلیت حل کردن مواد، داخل خود را دارد و آب معروف‌ترین و فراوان‌ترین حلال معدنی موجود در جهان است که به حلال جهانی شهرت دارد. پلاسما یا حالت حلال‌های شیمیایی در دمای محیط، عموما مایع است؛ اما حالات جامد و گاز آن‌ها نیز دیده می‌شود. مواد اولیه شیمیایی از جمله حلال‌های آلی طیف گسترده‌ای دارند که به عنوان ماده اولیه برای تولید محصولات دیگر در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. 11% از کل کالاهای وارداتی به کشور متعلق به مواد اولیه شیمیایی است که از کشورهای مجاور از جمله چین، ترکیه و کره صورت می‌گیرد.

بررسی حلال‌های آلی و خواص آنها

حلال‌های آلی، ترکیبات شیمیایی هستند که ساختار مولکولی آن‌ها مبتنی بر کربن بوده و حداقل یک اتم کربن به همراه چند اتم هیدروژن دارند. حلال ها به طور کلی بر اساس ساختار مولکولی خود به حلال های طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند که حلال های طبیعی آنهایی هستند که توسط موجودات زنده تولید می شوند و حلال های مصنوعی آنهایی هستند که از واکنش های شیمیایی بین چندین ترکیب آلی تولید می شوند.

حلال ها براساس ساختار مولکولی و گروه‌های عملکردی خود، انواع مختلفی دارند. رایج ترین نمونه های حلال های آلی شامل استون، بنزن، زایلین، اسید استیک، تتراکلرید کربن، کلروفرم و… هستند. همچنین حلال‌های رایج قابل اندازه‌گیری عبارتند از: استون، تولوئن، زایلن، متیل اتیل کتون (MEK) ، متیل ایزوبوتیل کتون (MIBK) ، اتیل استات، مونومر استایرن و اتیل بنزن.

حلال‌های آلی شامل خواصی هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • حلال‌های آلی جزو حلال‌های فرار هستند که خاصیت تبخیرشدن داشته و قادر به آزادسازی بو در معرض هوا هستند.
  • حلال‌های آلی در طبیعت بی‌رنگ بوده و وزن مولکولی پایینی دارند.
  • نقطه جوش حلال های آلی کم است و به این دلیل بسیار فرار هستند.
  • چگالی حلال های آلی به طور گسترده‌ای متفاوت است که برخی از حلال‌های آلی ممکن است چگالی‌‌تر از آب باشند، به همین دلیل است که به پایین فرو می‌روند. سایر حلال‌های آلی ممکن است چگالی کمتری نسبت به آب داشته باشند و بنابراین در بالای آن شناور می‌شوند.

صادرات و واردات حلال‌های آلی در ایران

مواد اولیه شیمیایی از جمله حلال‌های آلی یکی از کالاهایی است که به صورت گسترده مورد مبادلات تجاری واقع می‌شود. در رتبه‌بندی بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده مواد شیمیایی، کشورهای عضو اتحادیه اروپا (28 کشور) در رتبه اول قرار گرفته و آمریکا و چین نیز دسته‌های دوم و سوم این جدول را تشکیل می‌دهند. نقطه قوت این کشورها، داشتن دانش کافی و تجهیزات پیشرفته در صنایع تبدیلی مواد شیمیایی است.

کشور ایران از نظر رتبه‌بندی در جایگاه اول ذخایر گازی، جایگاه چهارم ذخایر نفتی و همچنین جزو 10 کشور دارنده منابع معدنی قرار دارد و یکی از قطب‌های مهم تولید و صادرکننده مواد شیمیایی به صورت خام در جهان است. اگر کشور ایران توانایی تبدیل این مواد شیمیایی خام به دیگر مواد مصرفی در صنایع را دارا بود دیگر نیازی به فروش مواد شیمیایی خام و واردات مواد شیمیایی صنعتی نداشته و از سود بالایی برخوردار می شود.

در حال حاضر، مواد شیمیایی یکی از پرمصرف‌ترین کالاهای وارداتی به کشور هستند. طبق گزارش های گمرک جمهوری اسلامی ایران حجمی بالغ بر 68 درصد از کالا و مواد وارد شده به کشور ایران به مواد شیمیایی اختصاص دارد.

در چند دهه گذشته کشورهای اروپایی به عنوان بزرگترین شرکای تجاری ایران شناخته می‌شدند اما در دهه گذشته با اعمال تحریم ها بر کشور ایران کشورهای آسیای شرقی بزرگترین صادرکنندگان مواد شیمیایی به ایران می‌باشند. آمارها نشان داده است که کشور چین با 13 میلیارد و 216 میلیون دلار در صدر صادرکنندگان کالای مختلف به ایران قرار دارد و پس از ان امارات متحده عربی، کره، ترکیه، آلمان و سایر کشور ها قرار دارند. سهم این پنج کشور از کل واردات ایران حدود 58 درصد می‌باشد. در بین کشورهای صادرکننده به ایران سهم کشور چین در صادرات مواد شیمیایی آلی، بسیار بیشتر است.

مجوزهای لازم جهت ترخیص حلال‌های آلی از گمرک

ترخیص انواع حلال‌های آلی از گمرک نیازمند اخذ مجوزات زیر می‌باشد:

  • مجوز فنی و ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصرف انسانی-نظارت ارزی بهداشت
  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصرف انسانی-نظارت ارزی صنعت
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی-تخصیص ارز برای مصرف دامی و کشاورزی
  • مجوز فنی سازمان دامپزشکی برای مصرف دامی یا کشاورزی
  • مجوز فنی کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای کالاهای مستعمل
  • مجوز ارزی از دفتر صنایع شیمیایی و پلیمری-تخصیص ارز برای مصرف انسانی-نظارت ارزی صنعت

تعرفه گمرکی جهت ترخیص حلال‌های آلی

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص حلال‌ها و رقیق‌کننده‌های آلی مرکب، که در جای دیگر گفته نشده و مشمول شماره دیگر تعرفه نشده باشد. ترکیبات برای زدودن رنگ یا ورنی 38140000 می‌باشد که شامل حقوق ورودی 4% است و براساس واحد Kg محاسبه می‌شود.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص حلال‌های آلی از گمرک

به طورکلی فرآیند ترخیص هر نوع کالا از گمرک نیازمند آگاهی کامل از مجوز‌های لازم، کد تعرفه و سایر مراحل آن و همچنین تجربه و مهارت کافی می‌باشد. مواد اولیه شیمیایی از جمله حلال‌های آلی نیز از این قائده مستثنی نیستند. شرکت سلطان تجارت بازرگان با نزدیک به دو دهه تجربه  از ابتدای کار تجارت شما که ثبت سفارش و خرید کالا می باشد تا حمل کالا به صورت هوایی، دریایی، زمینی و ریلی و همچنین ترخیص و تحویل کالا در مقصد مورد نظر شما همراهتان هستند. کارشناسان ترخیص کار ما با نزدیک به دو دهه کسب تجربه در تمامی امور مربوط به واردات، صادرات و ترخیص کالا از کلیه گمرکات کشور شما را به درستی هدایت می کنند تا متحمل ضرر و هزینه های بالا نشوید. جهت مشاوره رایگان و همکاری با شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص انواع مواد اولیه شیمیایی از گمرک با شماره‌های زیر تماس حاصل نمایید:

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :

 

5/5 - (1 امتیاز)