سلطان یاقوت

دموراژ چیست؟

دموراژ چیست؟

 

واردات و صادرات جزء جدایی ناپذیر از زندگی اقتصادی و تجاری  امروزی می باشد. به طوری که تجارت و بازرگانی در بین تمام کشور ها برای انواع صنعت ها و خدمات  وجود دارد. در این بین قوانین و مقرراتی وجود دارد که برای موفق شدن در این خوزه باید بر آنها آگاهی داشته باشید تا بتوانید تجارتی بدون نقص را تجربه کنید. یکی از آن قوانین و مقررات که در این مقاله می خواهیم به توضیح در خصوص آن بپردازیم دموراژ است؛ اگر می خواهید به پاسخ سوال خود در خصوص دموراژ چیست؟ برسید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با تجربه بیست ساله آماده ارائه خدمات ترخیص کالا و تجارت و بازرگانی می باشد. ترخیص کاران زبده این شرکت امور حمل و نقل و ترخیص کالای شما از گمرک را در سریعترین زمان ممکن با حداقل قیمت انجام می دهند. از سری خدمات این شرکت تجاری و بازرگانی: ثبت سفارش، خرید کالا، حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات لازم، دریافت پته گمرکی ، دریافت برگ سبز و ….. می باشد. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به صورت رایگان با کارشناسان این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید.

فری تایم مبدا و فری تایم مقصد یعنی چه؟

دموراژ چیست؟

دموراژ در واقع نوعی هزینه است به این صورت که وقتی شما در صدد واردات و یا صادرات کالا  یا دستگاهی به خارج و یا داخل کشور هستید برای انتقال و حمل و نقل این کالا باید کانتینرهای را اجاره کنید. شرکت ای حمل و نقل مانند کشتیرای ها ممولا در مدت زمان معینی کانتینر ها را به صاحبان کالا اجاره می دهد؛ حال اگر شما در مدت زمانی که برای شما معین شده کانتینر را به شرکت های حمل و نقل دریایی و یا کشتیرانی تحویل ندهید مبلغی با عنوان جریمه برای شما تعیین می شود که باید نسبت به پرداخت آن اقدام نمایید به این هزینه دموراژ گفته می شود.

فری تایم در دموراژ به چه معناست؟

همانطور که از اسم آن پیداست یعنی زمان تخفیفی، در صورتی که قصد اجاره کانتینری را از شرکت های کشتیرانی دارید قراردادی با شما نوشته می شود در این قرارداد زمانی به عنوان فری تایم توسط شرکت کشتیرانی تعیین می شود که در این مدت زمان شما می توانید از کانتینر ها استفاده کنید در صورتی که در آن مدت زمان مشخص کانتینر را به شرکت کشتیرانی برگردانید مشمول پرداخت جریمه دموراژ نخواهید شد اما اگر بعد از مدت زمان تعیین شدن یعنی همان فری تایم اقدام به تحویل کانتینر نمایید باید مبلغی را بسته به تعداد روزهای تخلف شده بپردازید. فری تایم برای شرکت های کشتیرانی به دو صورت مختلف وجود دارد یکی فری تایم در مبدا و بعدی فری تایم در مقصد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

هزینه های کانتینرها چگونه محاسبه می شود؟

فری تایم مبدا و فری تایم مقصد یعنی چه؟

فری تایم در مبدا از زمانی که به شما کانتینر خالی را تحویل می دهند تا زمانی که کانتینر پر را تحویل می دهید فری تایم مبدا حساب می شود. اما اگر زمانی که کانتینر را تحویل می گیرد کانتینر پر باشد تا زمانی که کانتینر خالی را به محوطه نگهداری کانتینر ها تحویل می دهید فری تایم مقصد شمرده می شود.

هزینه های کانتینرها چگونه محاسبه می شود؟

بعد از اتمام زمان فری تایم شما به صورت روز شمار هزینه دموراژ محاسبه می شود. تمام هزینه هایی که برای دموراژ باید پرداخت شود در قرار داد اولیه ای که با شرکت کشتیرانی می نویسید آورده می شود. در واقع می توان گفت که هزینه های دموراژ کانتینرها با یکدیگر متفاوت است در واقع هزینه های کانتینر های کوچک و با کانتینر ها بزرگ متفاوت است. حتی هزینه های کانتینر ها یخچالدار بیشتر از سایر کانتینر ها می باشد. با این حساب باید حواستان به مدت فری تایم قرار داد کانتینر ها باشد تا مجوبر به پرداخت هزینه های بیشتر نشوید.

مدیریت هزینه های دموراژ

مدیریت هزینه های دموراژ

یکی از موارد خیلی مهمی که در تجارت و بازرگانی کالاها وجود دارد هزینه هاست که شما کالا را در کوتاهترین زمان و با کمترین هزینه از گمرک ترخیص نمایید تا سود بیشتری نسیبتان شود و این مورد جز در اطلاع کامل در خصوص زمان مورد نیاز برای انجام تشریفات گمرکی بخاطر تحویل به موقع کانتینر ها نمی باشد. همچنبن باید از تمام هزینه هایی که برای ترخیص کالا باید پرداخت کنید نیز اطلاع داشته باشید تا به علت عدم تمکن مالی امکان ترخیص نداشته باشید و هزینه های بیشتر انبارداری و دموراژ بپردازید. پیشنهاد ما برای مدیرت زمان و هزینه ها این است که از افراد مطمئن و زبده در این خصوص کمک بگیرید و یا کانتینر را از شرکت کشتیرانی که مدت زمان فری تایم آن بیشتر از اجاره کنید. همچنین قبل از رسیدن کالا به مقصد امور تشریفات گمرکی آن را انجام دهید تا معطل نشوید. در زمان ترخیص کالا سریع کانتینر ها را تحویل شرکت کشتیرانی دهید و از زمان ثبت شده درست اطمینان حاصل کنید.

بیشتر بخوانید :

4/5 - (1 امتیاز)