سلطان یاقوت

ترخیص کالا بدون ثبت سفارش شامل چه مراحلی می باشد؟

ترخیص کالا بدون ثبت سفارش

ترخیص کالا بدون ثبت سفارش :

ترخیص کالا بدون ثبت سفارش یکی از اقدامات جدید گمرک و سرپرستان آن برای جلوگیری از رسوب کالاهای اظهار شده در انبار های بنادر و گمرکات کشور می باشد.

ترخیص کالا بدون سفارش

ثبت سفارش یعنی چه؟

ثبت سفارش در واقع سندی برای واردات کالا به کشور می باشد. هرکالایی که بخواهد وارد کشور شود باید اول از طریق سایت وازرت صنعت، معدن، تجارت اقدام به ثبت سفارش آن نمایید. ثبت سفارش در واقع مجوز شما برای ورود کالا به کشور می باشد. البته که این اول ماجرای تجارت و بازرگانی به طور کلی واردات و صادرات می باشد. بعد از آن باید اقدام به اخذ مجوز از سازمانها ذی ربط طبق بخشنامه های ارسالی نمایید که در ادامه به توضیحات بیشتر در این موضوع می پردازیم.

چارت و مراحل ثبت سفارش چگونه است؟

ثبت سفارش دارای مراحلی است که اگر به آن وارد و واقف نباشید در ترخیص کالا به مشکل می خورید. در قدم اول باید به سایت ثبت سفارش مراجعه کرده و با دریافت کد کاربری و رمز عبور وارد پنل کاربری خود شوید و سفارشات خود را ثبت نمایید تا بعدا بتوانید از طریق همین سایت و کد و رمز عبور سقفارشات خود را پیگیری نمایید.بعد از آن برای ثبت سفارش نیاز به پیش فاکتور کالای وارداتی خواهید داشت که آن را باید از فروشنده کالا دریافت کنید و اطلاعات آن را در سایت وارد کنید. بعد از آن می توانید تایید یا عدم تایید سفارش خود را از طریق همین سایت پیگیری نمایید.

چارت و مراحل ثبت سفارشات

چگونگی تایید ثبت سفارش کالاها

بعد از اینکه شما مراحل ثبت سفارش در سایت را به درستی انجام دهید یک کد هشت رقمی دریافت خواهید کرد. درخواست ثبت سفارش شما به صورت الکترونیکی به شعب بانک های عامل و گمرکات اجرایی کشور ارسال خواهد شد و پس از بررسی آماری آن ثبت سفارش و کنترل های فنی، اجازه ورود و یا عدم ورود آن کالای ثبت شده به کشور به صاحب کالا و یا نماینده قانونی وی توسط سایت اعلام می شود.

مجوزات مورد نیاز در زمان ثبت سفارش

لازم است بدانید که برخی از کالاهای قبل از اقدام به ثبت سفارش نیازمند اخد مجوز از سازمان های مربوطه خواهند بود برای اطلاع از این موارد باید قبل از اقدام به ثبت سفارش بخشنام ههای صادر شده در این خصوص را مطالعه نمایید و یا از فردی مطمئن و کاردان کمک بگیرید. برای مثال می توان گفت که کالاها و تجهیزات پزشکی نیازمند اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو و یا دریافت کد IRC می باشند. و یا کالاهایی مانند گندم و جو نیازمند اخذ مجوز از سازمان دامپزشکی می باشند. که بعد از ثبت این اطلاعات در سایت ثبت سفارش و ثبت پروفرما کالا به صورت الکترونیکی و اتوماتیک وار پرونده این ترخیص کالا به سازمان قرنطینه ارجاع خواهد شد. که بعد از پیگیری های اداری و دریافت مجوز می توانید به ثبت سفارش اقدام نمایید.

مجوزات مورد نیاز ثبت سفارشها

جریان ترخیص کالا بدون ثبت سفارش چیست؟

در چند ماه اخیر با توجه به شرایط تحریمی و مذاکراتی که بین گمرک و وزارت صمت صورت گرفته است. کالاهای اساسی و مواد اولیه کارخانجات تولیدی را که در انبار های گمرک مانده است را بدون ارائه سند ثبت سفارش از گمرک ترخیص کرد. این کار برای جلوگیری از دپو کالاها در انبار های گمرک و همچنین تامین مواد اولیه کارخانجات تولید در کشور می باشد. با توجه با این قانون می توان به ترخیص کالا بدون ثبت سفارش برای کارخانجات تولید و مواد اولیه اساسی اقدام کرد.

در ادامه اطلاعات ارزشمندی در مورد ترخیص کالا بدون انتقال ارز را برایتان آماده کردیم که از شما دعوت می کنیم از این مطلب هم بازدید نمایید.

کالاهایی که بدون ثبت سفارش ترخیص می شوند

در این میان برخی از کالاها بدون نیاز به ثبت سفارش از گمرک ترخیص می شوند که در ادامه به توضیحات در خصوص آنها می پردازیم:

گروه اول از کالاهایی که به طور کلی برای ترخیص نیازی به ثبت سفارش ندارند کالاهای خاص نظامی می باشند این کالاهای با تاییدیه وزارت دفاع از گمرک ترخیص می شوند. و یا کالاهای سازمان انرژی اتمی که آن هم با تاییدیه سازمان انرژی اتمی صورت می گیرد.

گروه دوم کالاهای مورد نیاز خانواده های مرز نشین و یا ملوانان و کارکنان شناور ها بر طبق آیین نامه و مقررات صادارت و واردات است که ترخیص کالا بدون ثبت سفارش امکان پذیر است.

گروه بعدی کالاهای همراه مسافرین می باشد.

گروه چهارم کالاهایی که برای عرضه در نمایشگاه های بین المللی وارد می شوند را شامل می شود.

گروه پنجم کالاهایی که از طریق پست وارد می شوند.

و گروه آخر هم به کالاهایی که به عنوان نمونه فرستاده می شوند اختصاص دارد.

بیشتر بخوانید :

 

5/5 - (2 امتیاز)