سلطان یاقوت

ترخیص حسگر دمای مایع خنک کننده خودرو

ترخیص-حسگر-دمای-مایع-خنک-کننده-خودرو

حسگر دمای مایع خنک کننده خودرو یک سنسور است که جهت نظارت و کنترل دمای مایع خنک کننده در اطراف خودرو به کار می‌رود. اگر این قطعه بسوزد یا خراب شود، باعث بروز اتفاقاتی همچون افزایش مصرف سوخت، آلودگی هوا، یک‌سره شدن فن‌های خودرو، دود کردن خودرو و در بعضی موارد روشن نشدن خودرو می‌شود. با اینکه این سنسور جزو قطعات اصلی خودروهاست، ولی به هر حال امکان خراب شدن و از کار افتادن آن وجود دارد. از آن‌جا که نوع حسگرهای به کار رفته در خودروها باید با ECU یا همان کامپیوتر خودرو متناسب باشد، نصب سنسور یدکی نامتناسب با آن، بی فایده خواهد بود. از توجه به اینکه اکثر خودروهای مصرفی در کشور ما، وارداتی هستند؛ در نتیجه تامین قطعات یدکی مورد نیاز آن‌ها نیز از طریق واردات تامین می‌شود. در ادامه مقاله به بررسی دقیق‌تر عملکرد حسگر دمای مایع خنک کننده خودرو و اطلاعات مورد نیاز جهت واردات و ترخیص آن از گمرک پرداخته‌ایم.

حسگر دمای مایع خنک کننده خودرو چیست و اساس کار آن چگونه است؟

حسگرها یا سنسورها قطعات بسیار ریزی هستند که از ابتدای ساخت خودروها در نقاط مختلف آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. اساس کار سنسورها به این صورت است که انرژی مکانیکی و یا جنبشی اطراف را به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کنند. حسگر دمای مایع خنک‌کننده خودرو که به انگلیسی به آن Coolant Temperature Sensor می گویند یکی از انواع سنسورهای به کار رفته در تمامی خودروهاست.

اگر بخواهیم اساس کار حسگر آب خودرو را بهتر درک کنیم، ابتدا باید به کاربرد مایع خنک‌کننده خودرو بپردازیم. موتور خودرو هنگام احتراق سوخت مصرفی، گرمای زیادی تولید می‌کند که ممکن است به سایر قطعات خودرو آسیب بزند یا سبب آتش‌سوزی شود. برای تنظیم دمای موتور در خودروها، از یک مایع استفاده می‌کنند که درون رادیاتور خودرو قرار گرفته و با عملکرد سیستمی ترموستات خودرو و با حرکت در اطراف موتور، دمای آن را کاهش می‌دهد.

حسگر دمای مایع خنک ‌کننده خودرو که تعمیرکاران به آن قشنگی آب خودرو نیز می‌گویند، سنسوری است که در مسیر مایع خنک کننده آب رادیاتور خودرو قرار می‌گیرد و وظیفه دارد دمای مایع خنک کننده را به طور مداوم اندازه‌گیری کرده و اطلاعات دمایی آن را به واحد کنترل الکترونیکی خودرو ارسال کند. واحد کنترل الکترونیکی خودرو یا ECU به عنوان مغز متفکر خودرو شناخته می شود و کنترل تمام سنسورهای خودرو را به دست می‌گیرد. اطلاعات بخش‌های مختلف به شکل سیگنال الکترونیک به کامپیوتر خودرو ارسال می‌شوند و ECU پس از پردازش این اطلاعات، دستورهایی به بخش‌های مختلف ارسال می‌کند.

در مبحث تنظیم دمای آب خودرو، ECU اطلاعات دریافتی از حسگر دمای مایع خنک کننده خودرو را جهت تنظیم زمان پاشش سوخت و آوانس جرقه را برای حالت‌های مختلف از جمله برای حالات ساسات و دماهای مختلف استفاده می‌کند؛ بنابراین سنسور خنک‌کننده در روشن شدن خودرو نقش مهمی ایفا می‌کند.

سنسور اصلی دمای مایع خنک کننده خودرو در پشت هوزینگ ترموستات نصب می‌شود؛ زیرا این محل، بالاترین نقطه دمایی آب موتور را دارد. در اکثر خودروها رنگ حسگری که اطلاعات دمایی را به کامپیوتر خودرو ارسال می‌کند، سبز یا مشکی است.

وظایف حسگر دمای مایع خنک کننده خودرو چیست؟

حسگر دمای مایع خنک کننده خودرو علاوه بر داشتن وظیفه در روشن شدن خودرو، مسئولیت‌های دیگری نیز دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • تشخیص زمان روشن شدن فن‌های خنک‌کننده و تنظیم دور فن‌ها (خاموش، دور کند و یا دور تند)؛
  • کنترل کمپرسور کولر در صورت بالا رفتن دمای خودرو بیشتر از حد استاندارد؛
  • کنترل میزان حرارت موتور برای غلظت سوخت ترکیبی با هوا؛
  • نشانگر آمپر آب در پشت آمپر.

اطلاعات حسگر دمای مایع خنک کننده خودرو در بخش‌های زیر مورد نیاز است:

  • در صفحه داشبورد برای اعلام دمای آب به راننده؛
  • واحد کنترل الکتریکی یا ECU برای محاسبه مقدار سوخت مصرفی؛
  • فن‌ها برای تعیین دمای فعال شدن و یا تنظیم دور کند یا تند فن‌ها.

واردات و ترخیص حسگر دمای مایع خنک کننده خودرو

در کشور ما واردات قطعات یدکی از جمله انواع حسگرهای خودرو عمدتا از کشورهای آلمان، فرانسه، چین، کره جنوبی، ژاپن و در دهه اخیر به دلیل تحریم‌ها از امارات و دبی صورت می‌گیرد.

ترخیص حسگر دمای مایع خنک کننده خودرو از گمرک، نیازمند اخذ مجوزات مربوط و آگاهی کامل از قوانین و مقررات اداره گمرک در خصوص واردات قطعات یدکی خودروهاست. پیشنهاد ما به شما تاجران عزیز این است که جهت صرفه‌جویی در هزینه‌های مازاد و وقت در امور تجاری خود، از خدمات ترخیص‌کار رسمی اداره گمرک بهره‌مند شوید.

مجوزهای لازم جهت ترخیص حسگر مایع خنک کننده خودرو از گمرک

جهت ترخیص حسگر مایع خنک کننده خودرو از گمرک، اخذ مدارک زیر الزامی است:

  • مجوز فنی از دفتر صنایع تجهیزات برقی و الکترونیکی-بدون انتقال ارز با شرط محل تامین ارز

شامل: واردات قطعات یدکی برای ارائه خدمات پس از فروش شرکت‌های تولیدی وسایل حمل و نقل.

  • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای کالاهای مستعمل.
  • مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات برقی و الکترونیکی-تخصیص ارز.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص حسگر دمای مایع خنک کننده خودرو

کد تعرفه جهت ترخیص دمای مایع خنک کننده خودروهای سواری از گمرک 90292022 می باشد که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 23 است.

کد تعرفه جهت ترخیص حسگر دمای مایع خنک کننده خودروهای سنگین از گمرک 90292023 می باشد که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی است.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص حسگر دمای مایع خنک کننده از گمرک

جهت همکاری و یا کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ترخیص حسگر دمای مایع خنک کننده از گمرک می‌توانید با کارشناسان ترخیص کار ماهر و باتجربه شرکت سلطان یاقوت تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406  – 02128111034

بیشتر بخوانید :

5/5 - (1 امتیاز)