سلطان یاقوت

نرخ ارز گمرک چیست؟

نرخ ارز گمرک

نرخ ارز گمرک چیست؟

نرخ ارز گمرک یکی از مهمترین موارد در طی تجارت و بازرگانی برای تجار می باشد زیرا حقوق ورودی کالا بر اساس نرخ ارز تعیین می شود. نرخ ارز در کشور ما از سوی بانک مرکزی اعلام و ابلاغ می شود و تاجران قبل از اقدام به واردات و صادارت باید این مهم را در نظر بگیرند.

تعیین ارزش گمرکی کالا بر اساس نرخ ارزی که بانک مرکزی اعلام می دارد مشخص می شود و گمرک برای تعیین ارزش گمرکی کالا باید بر اساس نرخ ارزی که بانک مرکزی اعلام میدارد اقدام کند. حقوق ورودی برای کالاها نیز بر همین اساس دریافت می شود.

تعرفه گمرکی چیست؟

تعرفه گمرکی در واقع نوعی ابزار دولت برای کنترل بازار ورودی و خروجی کالا ها بوده و همچنین با استفاده از کد های تعرفه گمرکی و طبقه بندی هایی که ایجاد می کند باعث شناخت راحتتر کالا و خدمات ارائه شده می شود. در کشور ما این کد های تعرفه گمرکی که با سیستم HS هماهنگ هستند و دارای 8 رقم می باشد که این موضوع به تفکیک راحتتر کالاها می انجامد.

 

نرخ ارز گمرک چیست؟

ارزش گمرکی کالا به چه معناست؟

ارزش گمرکی کالا در واقع میزان هزینه ای است که برای کالا در جهت واردات و یا صادارت آن انجام می شود. این ارزش در اولین فرصت توسط اسناد ارائه شده از سوی صاحب کالا و یا نماینده قانونی وی تعیین می شود.  از جمله این هزینه ها می توان به بهای خرید کالا، بیمه کالا، حمل و نقل کالا، و تمام هزینه هایی که برای افتتاح حساب و دریافت اعتبار انجام می شود، در تعیین ارزش گمرکی کالا نقش دارد.

انواع ارز

کالاهای تجاری و بازرگانی در کشور توسط دولت به ده گروه مختلف تقسیم بندی شده اند و ما برای واردات و صادارت به طور کلی تجارت و بازرگانی و خرید و فروش کالا ها به ارز نیاز خواهیم داشت. از دو طریق می توانیم ارزی که برای تجارت و بازرگانی نیاز داریم را تهیه کنیم؛ یکی ارز آزاد و دیگری ارز مبادله ای که در این مقاله به توضیح هر کدام از ارز های مبادله ای و آزاد می پردازیم.

معنی نرخ ارز گمرک

ارز مبادله ای

ارز مبادله ای از طرف دولت در مرکز مبادلات ارزی ارائه می شود. از ارز مبادله ای نمی توان برای خرید تمام کالا ها استفاده کرد و فقط مختص کالاهایی خاص هستند. اگر توجه کرده باشید در پاراگرف قبلی گفتیم که کالاهای تجاری و بازرگانی به ده گروه مختلف تقسیم بندی می شوند که برای واردات و صادارت هرکدام از آن ده گروه باید به تهیه ارز اقدام کنیم ارز مبادله ای به رده دهم این تقسیم بندی که شامل کالاهای لوکس می شود تعلق نمی گیرد و در واقع شما برای واردات کالاهای لوکس نمی توانید ارز مبادله ای تهیه نمایید. اما برای تهیه کالاهای 9 رده دیگر گروه بندی کالاها می توانید از ارز مبادله ای استفاده کنید. دلیل اینکه به کالاهای گروه دهم یا همان کالاهای لوکس ارز مبادله ای تعلق نمی گیرد این است که حقوق و عوارض گمرکی آن کالاها دو برابر دیگر کالاها می باشد. اما باید این مهم را نیز توجه داشته باشید که به مرور زمان و با توجه به توان داخلی برای تولید کالا امکان اضافه شدن کالاهای دیگری به گروه دهم نیز وجود دارد.

ارز آزاد

ارز آزاد مفهومی مقابل مفهوم ارز مبادله ای است و قیمت آن در بازار آزاد و با توجه به عرضه و تقاضا تعیین می شود. همچنین می توان گفت که در مقابل دشواری و زمان بر بودن تهیه ارز مبادله ای تهیه این ارز راحت و بی دردسر و بدون محدودیت امکان پذیر است. همانطور که متوجه شدین با ارز مبادله ای نمی توان هر کالایی را وارد کرد اما با ارز آزاد می توان برای تجارت و بازرگانی انواع کالاها اقدام کرد. با توجه به ارزش بالای ارز آزاد در بازار می توان گفت که ارز مبادله ای به دلیل بالا رفتن قیمت ارز آزاد ایجاد شده تا بار مالی که بر دوش دولت هست را کاهش دهد. تا دولت بتواند با استفاده از ارز مبادله ای که قیمت مناسبتری نسبت به ارز آزاد دارد، بر روی کالاها وارداتی و صادارتی کنترل داشته باشد همچنین بر اساس تعریفی که ارائه شد ارز مبادله ای با شرایط خاصی به کالایی برای تجارت و بازرگانی اختصاص داد می شود.

نحوه محاسبه ارز مبادله ای در بانک مرکزی

برای محاسبه نرخ ارز مبادله ای بانک مرکزی باید لیست ارز های معامله شده در صرافی ها را مد نظر قرار دهد و بر اساس نرخ اولیه ای که از این معاملات بدست می آید بعد از کسر کارمزد که حدود دو درصد از این نرخ است، نرخ ارز مبادله ای که با اسم ارز غیر مرجع نیز شناخته می شود را مشخص می کند. به این صورت قیمت ارز مبادله ای در بانک مرکزی مشخص و ارائه می شود.

شرایط دریافت ارز مبادله ای

همانطور که قبلا اشاره شد از ارز مبادله ای برای تهیه تمام گروه کالاهایی که مشخص شده نمی توان استفاده کرد. همچنین باید به این مهم توجه کنید که ارز مبادله برای تهیه کالا و واردات کالا از کشور های خاصی ارائه می شود. لازم به ذکر است که ارز های مبادله ای به صورت نقدی و یا ال سی ارائه می شوند. در این بین باید این نکته را در نظر داشته باشید که بانک علاوه بر مبلغ فاکتور ارائه شده 35 درصد از مبلغ معادل را به عنوان وثیقه نزد خود نگه می دارد. به توجه به موارد که گفته شد توصیه ما به شما تجار عزیز این است که قبل از اقدام به تجارت کالایی در اولین فرصت نسبت به دریافت اطلاعات در خصوص نحوه ترخیص و ارز هایی که به کالا تعلق می گیرد همچنین مجوزات مورد نیاز برای ترخیص کالا و هزینه های احتمالی آن اقدام نمایید. و یا از متخصصین این امر کمک بگیرید تا ترخیص سریع و کم هزینه داشته باشید.

انواع ارز

نرخ ارز گمرکی در سال 1400

با توجه به مواردی که گفته شد نرخ ارز گمرکی و نحوه وصول حقوق ورودی برای سال جدید اعلام شده است و بر همین اساس نرخ ارز گمرکی کالاهای وارداتی به غیر از کالاها و تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی آنها که بر مبنای نرخ روزانه محاسبه می شود، بقیه در سامانه ای تی اس قابل مشاهده است. البته لازم است بدانید که حقوق ورودی برای کالاهای اساسی و همچنین دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی و کالاهای مربوط به نهاد های کشاورزی و دامی نسبت به سال گذشته افزایش پیدا نکرده است. و حتی نرخ چهار درصدی این موارد به یک درصد کاهش یافته است. اما برای سایر کالاها دو درصد اعلام شده است.

حقوق ورودی گوشی های تلفن همراه در سال جدید

حقوق ورودی برای گوشی های تلفن همراه خارجی بالای 600 دلار تقریبا دو برابر شده و به حدود 12 درصد رسیده است که این مورد باعث بالاتر رفتن قیمت گوشی های وارداتی در بازار برای مصرف کنندگان است.

حقوق ورودی خوردوهای سواری وارداتی

بر اساس خبرها حقوق ورودی برای خودروهای سواری وارداتی به کشور که در مهلت مقرر و تعیین شده ثبت سفارش و مراحل قانونی خود را طی کرده اند در کمترین حالت 86 درصد ارزش گمرکی آن تعیین شده است.

ترخیص کار کیست؟

ترخیص کار درواقع فردی است که در قالب قرار دادی و در ازای مبلغی  به کمک تجار و بازرگانان آمده و تمامی امور تشریفات گمرکی کالا را به عنوان نماینده قانونی آنها انجام می دهد. وظیفه کلی ترخیص کار خارج کردن کالا و باری که به گمرک وارد شده بر اساس قوانین و مقررات و ارائه اسناد و مدارک در کوتاهترین زمان با کمترین هزینه می باشد. همچنین ترخیص کار وظیفه دار که برای ترسیع در روند کار به محاسبه حقوق ورودی و ارزش گمرکی کالا بر اساس مقررات بپردازد البته که این مورد بستگی به مهارت وی در داشتن اطلاعات بروز و موثق می باشد.

وظایف ترخیص کار چیست؟

از مهمترین وظایف یک ترخیص کار کاهش زمان ترخیص کالا و همچنین کاهش هزینه های مربوط به ترخیص می باشد. و بر همین اساس ترخیص کاری موفق است که بر تمامی اوصول و قوانین ترخیص کالا اشراف داشته باشد. یکی دیگر از مهمترین وظایف های ترخیص کاران اخذ به موقع مجوزات و انجام ثبت سفارش می باشد. ترخیص کاری که در کار خود ماهر باشد می داند که در مقررات آمده که کالایی که ثبت سفارش آن انجام نشده باشد و مجوزات مورد نیاز آن از مراجع و ارگان های ذی ربط دریافت نشده باشد امکان ورود به کشور را ندارد. پس تجار محترم در انتخاب ترخیص کار خود دقت لازم را داشته باشید تا در زمان ترخیص کالا به مشکل نخورید. زیر عدم آشنایی با قوانین و مقررات ممکن است هزینه ها و ضررهای هنگفتی را برای شما بر جای گذارد. به همین دلیل توصیه می شود که از ترخیص کاری زبده و کاردان برای ترخیص کالا کمک بگیرید تا از ضرر های احتمالی و هزینه های بیشتر جلوگیری کنید.

نحوه محاسبه ارز مبادله ای در بانک مرکزی

مراحل ترخیص کالا

مراحل ترخیص کالا برای تمامی کالاها تقریبا یکی بود و فقط در برخی از موارد خاص متفاوت است. برای ترخیص کالا از گمرک باید اظهار نامه را با مدارک خواسته شده تکمیل و به گمرک ارائه کنید. به صورت کلی مدارکی که برای تکمیل اظهارنامه مورد نیاز است را می توان به موارد زیر تقسیم بندی کرد. کارت بازرگانی یکی از مهمترین مدارک در زمان ترخیص کالا و همچنین ارائه آن برای تکمیل اظهار نامه می باشد. مورد بعدی که از مدارک مهم در در تنظیم اظهار نامه می باشد قبض انبار است که در زمانی که کالا را به انبار های گمرک می برند قبض انبار به عنوان رسید کالا به صاحب کالا داده می شود و بر اساس همان می توانید برای ترخیص کالا از گمرک اقدام نمایید.

موارد بعدی که در تکمیل اظهار نامه مورد نیاز است بارنامه، بیمه نامه، ترخیصیه، گواهی مبداء، فاکتور و سیاهه خرید، اعلامیه تامین ارز یا برات، مجوز های ثبت سفارش، لیست عدل بندی کالا، پروانه گمرکی، کاتالوگ و برشور کالا در صورت موجود بودن، مجوزهای مورد نیاز برای کالا از قبیل مجوز وزارت بهداشت، مجوزقرنطینه، مجوز استاندارد، مجوزهای انرژی اتمی و ….. وکالت نامه رسمی حق العمل کار و یا ترخیص کار در صورتی که خود بازرگان اقدام به ترخیص کالا نکرده و نماینده خود را برای ترخیص کالا فرستاده است و ….. می باشد که در زمان ترخیص کالا برای تنظیم اظهار نامه مورد نیاز است.

چگونگی تنظیم اظهار نامه

در سال های اخیر با توجه به راه اندازی دولت الکترونیک و همچنین الکترونیکی شدن امور ترخیص کالا برای تنظیم اظهار نامه باید به سامانه EPL مراجعه نموده و فرم اظهارنامه کالای خود را به صورت آنلاین پر کرده و هم به صورت آنلاین پیگیر امور باشند. بهتر است بدانید که در سامانه EPL امکان پرینت اظهار نامه وجود دارد. شما با پرینت فرم اظهارنامه و تکمیل دستی آن می توانید به راحتی و بدون اشتباه فرم اظهارنامه را تکمیل نمایید. مالک کالا می تواند خود شخصا به تکمیل فرم اظهارنامه پرداخته و یا این مورد را به نماینده قانونی خود بسپارد. تکمیل این فرم یک از مهمترین مراحل ترخیص کالا می باشد زیرا مبلغی توسط صاحب کالا به عنوان حقوق ورودی باید پرداخت شود بعد از تکمیل اطلاعات مورد نیاز در این فرم می باشد. تکمیل درست این فرم یکی از مهمترین مراحل در ترخیص کالا است زیرا در صورت بروز اشتباه موجب ضرر های مالی به صاحب کالا می شود. به همین دلیل توصیه می شود از ترخیص کاری مطمئن در امور تشریفات گمرکی کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید :

4/5 - (1 امتیاز)