سلطان یاقوت

انبار گمرک و هر آنچه راجب به قوانین آن باید بدانید.

انبارگمرکی

انبار گمرکی جایی برای نگهداری  کالاهای وارداتی و صادارتی تا زمان انجام تشریفات گمرکی و ترخیص آنها می باشد. این انبار ها هم بصورت مسقف و هم به صورت یخچال دار برای کالاهایی که برای نگهداری نیاز به جای خنک دارند و هم غیر مسقف و به صورت کانتینری و …. می باشند.

انبار گمرک :

قوانین زمانی برای نگهداری کالا در انبار گمرکی چگونه است؟

یکی از موارد قابل توجه در انبار گمرکی مدت زمان نگهداری هر کالا می باشد. به طور کلی از زمانی که کالا وارد انبار گمرک می شود تا سه ماه بعد از آن که امور تشریفات گمرکی و کارهای ترخیص کالا انجام می شود انبار گمرک ا کالا نگهداری می کند. اما بعد از این سه ماه کالا مشمول قوانین متروکه خواهد شد.

در مواردی کم نظیر و با شرایط خاص کالا با توجه به تقاضای صاحب کالا و یا شرکت حمل و نقل این مدت می تواند تا 2 ماه دیگر نیز تمدید شود یعنی جمعا 5 ماه در این دوماه اضافه هزینه های انبار داری دریافت خواهد شد.بعد از این باز هم اگر صاحب و نماینده کالا اقدام به ترخیص کالا نکنند کالا متروکه اعلام می شود. همچنین لازم است بدانید که در صورت دریافت سند ترخیص کالا باید یک ماهه کالا را از انبار های گمرک خارج نمایند در این مورد هم اگر فرد یا شرکت نحویل گیرنده و گمرک صلح نمایند این مدت تا یک ماه دیگر نیز قابل تمدید است.

 

سامانه جامع انبارها و ترخیص کالا

سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با تجربه بیست ساله آماده ارائه خدمات ترخیص کالا و تجارت و بازرگانی می باشد. ترخیص کاران زبده این شرکت امور حمل و نقل و ترخیص کالای شما از گمرک را در سریعترین زمان ممکن با حداقل قیمت انجام می دهند. از سری خدمات این شرکت تجاری و بازرگانی: ثبت سفارش، خرید کالا، حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات لازم، دریافت پته گمرکی ، دریافت برگ سبز و ….. می باشد. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به صورت رایگان با کارشناسان این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید.

چگونگی حفاظت انبار از کالا ها در برابر حوادث

خوب این مرحله یکی از مهم ترین مراحل در نگهداری کالا ها می باشد زیرا حفاظت از کالاها در انبار های گمرک بر عهده تحویل گیرنده کالا یا هما ترخیص کار کالا می باشد. یکی از مهمترین کارهایی که یک ترخیص کار باید نسبت به انجام آن حساس باشد بیمه کردن کالاها در برابر حوادث غیر مترقبه است.

وقتی کالایی به انبار های گمرک تحویل داده می شود به موجب شماره بیمه نامه ای که در اظهارنامه ثبت شده است در برابر حوادث احتمالی تا مدت زمانی که سر رسید بیمه اعتبار داشته باشد تحت پوشش می باشد در این مدت زمان اگر اتفاقی برای کالا بیوفتد بیمه خسارت آن را پرداخت خواهد کرد.

به این نکته توجه کنید که حق بیمه ای ترخیص کار برای حفاظت کالا در انبار های گمرکی پرداخت کرده بعد از ترخیص کالا از صاحب آن را دریافت می کند.

چگونگی تعیین ارزش کالا برای شرکت بیمه

شرکت بیمه برای اینکه بداند چه کالایی  را به چه مقدار هزینه تحت پوشش خود قرار می دهد تمامی مدارک کالا از جمله ارزش سیف آن و مدراک خرید و فروش کالا و فاکتور های آن را از صاحب کالا و یا نماینده وی طلب می کند. و با توجه به مدارکی که رائه می شود مقدار حق بیمه خود و همچنین مقدار غرامت پرداختی در زمان آسیب به کالا را مشخص می کند.

سامانه جامع انبار پس از ترخیص

قبض انبار

قبض انبار یکی از مدارک مهم در زمان تحویل کالا به انبار های گمرک می باشد به طوری که در زمان تنظیم اظهار نامه یکی از مدارک اصلی برای ارائه به مسئولین گمرکی است. قبض انبار سندی است دال بر زمان تحویل کالا به گمرک به همراه مشخصات کالایی که به انبار تحویل داده شده است.

کالا بعد از ورود به انبار کنرتل و صورت برداری می شود در صورت تطابق با اسناد ارائه شده قبض انبار را صادر می کنند. در انتهای کار و ترخیص کالا از گمرک علاوه بر مدارک ترخیصیه که به انبار گمرک ارائه می شود قبض انبار نیز باید برای تحویل گرفتن کالا به انبار داری ارائه شود.

انبار گمرکی و شرکت های خصوصی

بر اساس قوانین و مقرراتی که وضع شده بنادر سازمان دریانوردی گمرک می توانند در طی  یک قرار داد انبار داری خود را به شرکتی خصوص واگذار نمایند اما این شرکت های برای انجام انبار داری گمرک باید استاندارد های گمرک را رعایت نمایند.

همچنین در زمان صدور قبض انبار باید مواردی از قیبل ردیف و شماره دفتر انبار، مرزی که کالا از آن وارد کشور شده، شماره بارنامه های ارسالی به انبار، شماره قبض انبار، وزن و حجم کالایی که برای انبار داری تحویل گرفته می شود، نوع بسته بندی کالا، نام شرکتی که کالا را حمل و نقل کرده است و همچنین شماره انباری که کالا از آن خارج و تخلیه می شود را در قبض انبار درج نمایند.

سامانه انبارها پس از ترخیص

بیشتر بخوانید :

 

3/5 - (1 امتیاز)