سلطان یاقوت

ترخیص آب اکسیژنه از گمرک

ترخیص آب اکسیژنه از گمرک

پراکسید یکی از مواد شیمیایی است که به علت خاصیت پاک‌کنندگی بالا در ساخت محصولات مختلف کاربرد دارد. ساده‌ترین نوع پراکسید، آب اکسیژنه است که با داشتن خاصیت اکسیدکنندگی قوی به طور گسترده در صنعت کاغذ و نساجی، تصفیه آب، دندان، معدن و مواد آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولید داخلی این محصول در ایران محدود بوده و با افزایش تقاضا جهت خرید آب اکسیژنه، لازم است فرآیند واردات آن از کشورهای تولیدکننده تسهیل شود تا چرخ واحدهای صنعتی و خطوط تولید از کار نیفتد. از آنجا که آب اکسیژنه نسبت به سایر مواد شیمیایی از تاریخ انقضای کوتاه‌تر و شرایط نگه‌داری سخت تری برخوردار است، باید فرایند ترخیص آن از گمرک با آگاهی و تجربه کافی و بدون فوت وقت صورت بگیرد. ترخیص آب اکسیژنه از گمرک، همچنین نیازمند اخذ مجوزات لازمه اداره گمرک از سازمان‌های گوناگون است که در ادامه مقاله به شرح آن‌ها پرداخته‌ایم.

آب اکسیژنه چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

آب اکسیژنه یا پراکسید هیدروژن ساده‌ترین پراکسید با فرمول شیمیایی H2O2 است که تنها یک اتم اکسیژن از مولکول آب بیشتر دارد و همین تغییر ساختاری جزئی، این ماده را به یکی از پرمصرف‌ترین مواد مورد استفاده در تمام صنایع تبدیل کرده است. این ترکیب در صنعت با نام‌های دی‌اکسید هیدروژن و هیدروژن پراکسید نیز شناخته شده است. این محلول شیمیایی، بی‌رنگ، کمی تلخ‌مزه و فاقد بو می‌باشد که حالت اسیدی دارد. آب اکسیژنه با خلوص 3% به علت خاصیت اکسیدکنندگی به عنوان ماده اکسیدکننده و سفید کننده در صنایع مختلف استفاده می‌شود. تمام تولید تجاری آب اکسیژنه از روش اتواكسيداسيون آنتراكينون صورت می‌گیرد.

آب اکسیژنه با گذشت زمان، به عناصر تشکیل‌دهنده خود یعنی آب و اکسیژن تجزیه می‌شود. عمل تجزیه پراکسید هیدروژن در محیط بازی سریع‌تر و در محیط اسیدی کندتر از محیط خنثی صورت می‌گیرد. نور و گرما سبب تسریع فرآیند تجزیه آب اکسیژنه می‌شوند؛ بنابراین باید آن را در ظرف تیره و دور از گرما نگهداری کرد. اگر آب اکسیژنه برای مدت طولانی انبار شود، ممکن است کاملاً تجزیه و تبدیل به آب شود.

آب اکسیژنه از مواد شیمیایی بسیار پر مصرف در صنعت است که به‌طور کلی در موارد زیر استفاده می‌شود:

 • سفیدکننده و پاک کننده لباس در منازل؛
 • پاک‌کننده سطوح و لوازم منزل؛
 • ضدعفونی‌کننده طبیعی؛
 • سفیدکننده دندان؛
 • داروسازی برای تولید داروهای سرماخوردگی؛
 • بهداشت و تمیزی آب استخرها؛
 • شست‌وشوی دهان و لثه‌ها؛
 • خاصیت بوگیری (از این ماده برای خنثی کردن بوی بد پاها و از بین بردن بوی بد زخم ها در عمل جراحی استفاده می کنند)؛
 • جهت کاهش لک‌های پوستی و آکنه؛
 • درخشندگی موها.

 

کاربرد و درصد خلوص آب اکسیژنه در گریدهای مختلف

آب اکسیژنه با درصد خلوص متفاوت به‌طور گسترده در صنایع، در سه گرید صنعتی،دارویی و غذایی مطابق جدول زیر کاربرد دارد.

 

درصد خلوص%کاربردگرید
30% الی 70%

35% الی 50%

35% الی 50%

35% الی 50%

35%

30% الی 32%

35%

·        صنعت شیمی و پتروشیمی

·        صنایع کاغذ و کاغذ سازی

·        صنایع نساجی و رنگرزی

·        صنایع آبکاری

·        صنعت متالوژی

·        صنعت الکترونیک

·        تصفیه آب و پساب

 

 

 

 

صنعتی

 

 

35% الی 50%

 

صنایع آرایشی، بهداشتی و دارویی و پزشکی

 

دارویی

 

35% الی 50%

 

صنایع غذایی

 

غذایی

 

صادرات و واردات آب اکسیژنه

از آنجا که تمام صنایع کوچک و بزرگ به نوعی از آب اکسیژنه با درصد خلوص متفاوت جهت تولید محصولات استفاده می‌کنند، سالانه مبالغ زیادی جهت فرآیندهای تجاری صادرات و واردات این محصول میان کشورها مبادله می‌شود.

بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده آب اکسیژنه در جهان عبارتند از: بلژیک، لوکزامبورگ، کره‌جنوبی، هلند، تایلند و آلمان می‌باشند. همچنین بیشترین حجم واردات آن به کشورهای آلمان، هند، ایالات متحده، ایتالیا و چین صورت گرفته است.

در ایران بیشتر تولیدات آب اکسیژنه به صورت تک گریدی و با یک نوع درصد خلوص صورت می‌گیرد و پاسخگوی نیاز بخش‌های گوناگون جامعه نمی‌باشد. از طرفی دیگر پیشرفت صنایع داخلی و پیدایش خطوط تولیدی مختلف، باعث افزایش نیاز بازار داخلی به آب اکسیژنه شده است. همین موارد سبب شده‌اند تا عمده نیاز صنایع از طریق واردات آب اکسیژنه با تنوع و گستردگی در گرید و درصد خلوص از کشورهای خارجی تامین شود.

 

آیین نامه طبقه بندی وبرچسب گذاری مواد شیمیایی کشور

منظور از برچسب کشوری مواد شیمیایی، برچسبی است که باید مطابق اصول و دستورالعمل‌های کشوری طبقه‌بندی و برچسب گذاری مواد شیمیایی، به زبان فارسی تولید و بر روی ظروف دربردارنده‌ی مواد شیمیایی زده شود و واردات و ترخیص هرگونه ماده شیمیایی فاقد برچسب کشوری ماده شیمیایی ممنوع می باشد .

تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان مواد شیمیایی باید قبل از ورود، صدور و عرضه هرگونه موادشیمیایی، مشخصات آنها را به منظور بررسی جهت صدور برچسب کشوری به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نمایند. کلیه تولیدکنندگان مواد شیمیایی اعم از دولتی و خصوصی موظف به رعایت مفاد دستورالعمل کشوری طبقه بندی و برچسب گذاری مواد شیمیایی می‌باشند.

 

مجوزهای لازم جهت ترخیص آب اکسیژنه از گمرک

جهت ترخیص آب اکسیژنه از گمرک، اخذ مجوزات زیر الزامی است:

 • مجوز فنی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصرف انسانی_نظارت ارزی بهداشت و مصرف انسانی_نظارت ارزی صنعت
 • مجوز فنی وزارت جهاد کشاورزی-اعلام تاریخ اعتبار برای مصرف دامی یا کشاورزی
 • مجوز فنی کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای کالای مستعمل
 • مجوز فنی دفتر نمایندگی وزیر در امور ناریه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای آب اکسیژنه دارای خلوص 65% و بالاتر

 

تعرفه گمرکی جهت ترخیص آب اکسیژنه

 

کالاکد تعرفهحقوق ورودیاولویت کالاییواحد اندازه‌گیری
پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه)، حتی جامد شده با اوره284700002%23Kg

 

خدمات شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص آب اکسیژنه از گمرک

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، فرآیند ترخیص آب اکسیژنه از گمرک امری حساس بوده و نیازمند دانش بالا و مهارت کافی ترخیص‌کار است. شرکت سلطان یاقوت با داشتن نیروهای متخصص ترخیص کار، انجام خدمات تجاری شما از جمله ترخیص آب اکسیژنه از گمرک را با کمترین هزینه و بالاترین بازدهی تضمین می‌کند. شما تاجران عزیز می‌توانید جهت انجام مشاوره رایگان و همکاری با شرکت سلطان یاقوت با شماره‌های زیر تماس حاصل نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 –  02128111034

بیشتر بخوانید :

 

4/5 - (1 امتیاز)