سلطان یاقوت

ترخیص تابون از گمرک

ترخیص-تابون-از-گمرک

حکومت عراق در زمان صدام حسین به طرز گسترده‌ای از سلاح‌های شیمیایی برای مقابله با مخالفان و جنگ ایران استفاده کرد. یکی از این ترکیبات شیمیایی گران قیمت تابون بود که از کشورهای مصر، برزیل، چین، آلمان، فرانسه و… به عراق فروخته میشد. قرارگیری در معرض دوز زیاد از تابون اثرات فاجعه‌باری همچون امکان فلج اعضاء، بیهوشی، تشنج و نارسایی تنفسی دارد که در نهایت به مرگ منجر می‌شود. فرآیندهای مبادلات تجاری و ترخیص این قبیل مواد شیمیایی نیازمند اخذ مجوزات لازم موسسات تعیین شده از سمت اداره گمرک است که در ادامه مقاله به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت.

عوامل عصبی (Nerve Agent) چیست؟

عوامل عصبی، عامل اعصاب یا گاز اعصاب به دسته‌ای از عوامل شیمیایی اطلاق می‌شود که با تأثیر بر دستگاه عصبی انسان موجب اختلال در عملکردهای حیاتی بدن و بروز صدمه و مرگ می‌شوند. این عوامل به علت سرعت تأثیر زیاد از خطرناکترین عوامل شیمیایی محسوب می‌شوند. از جمله مشهورترین عوامل عصبی می‌توان از سارین، تابون، سومان و وی ایکس نام برد.

عوامل اعصاب سمی ترین و سریع ترین عامل در بین عوامل جنگ شیمیایی شناخته شده هستند. آنها از نظر نحوه عملکرد و اثرات مضری که ایجاد می کنند شبیه حشره کش ها (مواد شیمیایی کشنده حشرات) به نام ارگانوفسفره هستند. با این حال، عوامل عصبی بسیار قوی تر از حشره کش های ارگانوفسفره هستند.

عوامل عصبی به چند دسته تقسیم می‌شوند که یکی از آن‌ها عوامل دسته ‌‌G هستند. این دسته از عوامل به علت آنکه در کشور آلمان (Germany) تولید شده‌اند به عوامل G معروف شده‌اند و عبارتند از: تابون (GA)، سارین (GB)، سومان (GD) و سیکلوسارین (GF).

عوامل عصبی فعالیت آنزیم استیل کولین استراز را مختل می‌نمایند. این آنزیم باعث هیدرولیز استیل کولین آزاد شده در فعالیت های عصبی می‌گردد. در نتیجه، تجمع استیل کولین باعث مختل شدن فعالیت طبیعی سیستم عصبی مرکزی و عضلات می‌شود.

علائم اولیه دریافت عواملی عصبی عبارتند از: سوزش در چشم، انقباض مردمک چشم، اختلال در دید، تاری دید و درد چشمها به خصوص در هنگام نگاه کردن به اشیاء نزدیک. علائم دیگر، سردرد، افزایش کار غدد مترشحه بدن، آبریزش بینی، سفت شدن عضلات تنفسی هستند. در موارد مسمویت بیشتر علائم بیان شده با شدت بیشتری ظاهر شده و علائمی چون تهوع، بی‌اختیاری ادرار، ضعف عضلانی و فلج تنفسی نیز در مصدوم مشاهده می‌شود.

تابون و طرز کار آن

همانطور که گفته شد تابون ((Tabun یکی از عاملان اعصاب دسته G است که پیش از جنگ جهانی دوم توسط دانشمندان آلمانی کشف شد.  این ماده تماما ساخته دست بشر است و به صورت آزاد در طبیعت وجود ندارد. تابون نوعی ترکیب شیمیایی است که شکل ظاهری آن مایع قهوه‌ای بوده و در طبقه‌بندی سلاح‌های شیمیایی قرار می‌گیرد. این ماده توسط صدام حسین به مراتب در جنگ ایران و عراق و حمله شیمیایی به حلبچه به عنوان ماده اصلی بمب شیمیایی مورد استفاده قرار گرفت.

تابون حاوی بوی میوه‌ای ضعیفی است؛ اما این بو برای آگاهی افراد از در معرض آن قرار گرفتن، پررنگ نیست. حتی یک قطره کوچک از برخی از عوامل عصبی مانند تابون روی پوست می تواند باعث تعریق و انقباض عضلانی در جایی که عامل با پوست تماس داشته باشد. میزان مسمومیت ناشی از تابون بستگی به مقدار و شکل (به عنوان مثال، بخار یا مایع) تابونی که فرد در معرض آن قرار گرفته است، نحوه قرار گرفتن فرد (مثلا تماس با پوست، تنفس در بخارات و غیره) و مدت زمان قرار گرفتن در معرض آن دارد. علائم احتمالاً در عرض چند ثانیه پس از قرار گرفتن در معرض فرم بخار تابون و در عرض چند دقیقه تا چند ساعت پس از قرار گرفتن در معرض فرم مایع ظاهر می شوند.

تابون به شکل‌های زیر افراد را درگیر می‌کند:

  • پس از رها شدن تابون در هوا، افراد می توانند از طریق تماس با پوست، تماس چشمی یا تنفس تابون (استنشاق) در معرض قرار گیرند.
  • تابون به راحتی با آب مخلوط می شود. بنابراین می توان از آن برای مسموم کردن آب استفاده کرد. پس از رها شدن تابون در آب، افراد می توانند با نوشیدن آب آلوده یا قرار دادن آب آلوده روی پوست خود در معرض قرار گیرند.
  • به دنبال آلوده شدن غذا به تابون، افراد می توانند با خوردن غذای آلوده در معرض آن قرار گیرند.
  • لباس فرد می تواند پس از تماس با بخار تابون، تابون را آزاد کند، که می تواند منجر به قرار گرفتن در معرض افراد دیگر شود.
  • تابون به آرامی در بدن تجزیه می شود، به این معنی که قرار گرفتن مکرر در معرض تابون و یا سایر عوامل عصبی می تواند در بدن تجمع پیدا کند (اثر تجمعی دارد).
  • از آنجایی که بخار تابون از هوا سنگین‌تر است، در مناطق کم ارتفاع فرو می‌رود و خطر قرار گرفتن در معرض بیشتر در آنجا ایجاد می‌کند.

 

مجوزهای لازم جهت ترخیص تابون از گمرک

ترخیص تابون از گمرک نیازمند اخذ مجوزهای زیر است:

  • مجوز فنی و ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صورت مصرف انسانی
  • مجوز فنی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران
  • مجوز فنی کمیسیون ماده 1 سازمان تویعه تجارت در صورت مستعمل بودن
  • مجوز ارزی از دفتر صنایع شیمیایی و پلیمری

تعرفه گمرکی جهت ترخیص تابون

کد تعرفه گمرک برای ترخیص تابون 29319020 می‌باشد که دارای حقوق ورودی 4% است و بر اساس کیلوگرم محاسبه می‌شود.

خدمات شرکت سلطان یاقوت درخصوص ترخیص تابون از گمرک

همانطور که اشاره شد، تابون از جمله مواد شیمیایی است که می‌تواند اثرات مخربی بر سلامتی انسان داشته باشد؛ در نتیجه فرآیند ترخیص آن از گمرک بسیار حساس بوده و ملزم به اخذ مجوزات لازمه است. کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت با سال‌ها تجربه موفق و عملی در زمینه بازرگانی و ترخیص کالا آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ترخیص تابون از گمرک و همکاری در این زمینه می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل بفرمایید:

تلفن های تماس: 09121995406 –  02128111034

بیشتر بخوانید :

5/5 - (1 امتیاز)