سلطان یاقوت

ترخیص نعناع و نعناع فلفلی از گمرک

ترخیص نعناع و نعناع فلفلی از گمرک

نعناع و نعناع فلفلی هر دو جزو یک خانواده بوده و شباهت‌های زیادی از نظر ظاهر، نوع کشت، عطر و طعم و موارد استفاده دارند. اما تفاوت‌هایی میان این دو سبب شده تا به عنوان دو محصول جداگانه در جهان شناخته شوند. هر دو گیاه نعناع و نعناع فلفلی در کشور ما کاربرد داشته و هدف صادرات و واردات واقع می‌شوند. سالانه مقادیر بالایی ارز به سبب تجارت گیاهان داروئی از جمله نعنا و نعنا فلفلی میان کشور ما و سایر کشورهای جهان مبادله می‌گردد. از این رو قصد داریم در مقاله امروز به موضوع ترخیص نعناع و نعناع فلفلی از گمرک بپردازیم که در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت جای می‌گیرد. این دو محصول بومی کشورهای اروپایی و خاورمیانه هستند؛ ولی امروزه در بیشتر نقاط جهان قابل کشت و پرورش می‌باشند. از اسانس نعناع و نعناع فلفلی در مصارف آشپزی و صنایع غذایی، تولید خمیردندان، آدامس، آبنبات و … استفاده می‌کنند. عرق نعناع و عرق نعنا فلفلی نیز در دسته عرقیجات گیاهی پرمصرف قرار گرفته و فواید زیادی برای بدن انسان دارند. از این محصول می‌توان برای تهیه دمنوش مخصوص نیز بهره‌ برد. عطر و طعم نعناع فلفلی از نعناع معمولی تند و تیزتر و قوی‌تر است و این تفاوت به دلیل وجود ماده‌ای به نام منتول است. گیاه نعناع حاوی کمتر از 1% منتول است و طعم تازه و نسبتا شیرینی دارد. در صورتی که درصد منتول موجود در نعناع فلفلی 40% بوده که سبب ایجاد طعم شدیدتری در این گیاه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص نعنا و نعنا فلفلی از گمرک، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

صادرات و واردات نعناع و نعناع فلفلی در ایران

نعناع و نعناع فلفلی هر دو جزو محصولات کشاورزی پرمصرف در کشور ما هستند و هدف صادرات و واردات نیز واقع می‌شوند. تاجران و بازرگانان ایرانی در این زمینه مشغول به فعالیت بوده و سود مناسبی به دست می‌آورند.

صادرات نعناع و نعناع فلفلی در ایران به مقصد کشورهای آلمان، عراق، امارات متحده عربی، پاکستان، اسپانیا، ترکیه، روسیه و … صورت می‌گیرد. از طرفی این محصولات از کشورهای هند، افغانستان، امارات متحده عربی، اندونزی، چین و … به کشور ما وارد می‌شوند.

قوانین مربوط به تجارت نعناع و نعناع فلفلی

تاجران و بازرگانانی که قصد صادرات و واردات نعناع و نعناع فلفلی را دارند باید در چهارچوب قوانین و مقررات اداره گمرک در این زمینه عمل نمایند:

  • ورود و ترخیص موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوردنی و آشامیدنی مصوب 1346 می‌باشد.

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

  • ورود اقلام مشمول این فصل موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 است.

ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

  • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین المللی حفظ نباتات مصوب 1389 می باشد.

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

مجوزهای لازم برای ترخیص نعناع و نعناع فلفلی از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص نعناع و نعناع فلفلی از گمرک را دارد باید برای اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی برای اعلام تاریخ اعتبار
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص نعناع و نعناع فلفلی

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی برای ترخیص نعناع از گمرک برابر 12119030 است که شامل حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 27 گردیده و تعرفه ورودی آن در گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی برای ترخیص نعناع فلفلی از گمرک برابر 12119045 است که شامل حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 27 گردیده و تعرفه ورودی آن در گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص نعناع و نعناع فلفلی از گمرک

تاجران و بازرگانانی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر و همچنین همکاری با متخصصان ترخیص کار باتجربه و ماهر شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص نعناع از گمرک می‌باشند، می توانند از طریق شماره‌گیری تلفن‌های زیر با ایشان ارتباط برقرار کنند.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :