سلطان یاقوت

ترخیص جوهر چاپ از گمرک

ترخیص جوهر چاپ از گمرک

آیا میدانستید اگر چاپ‌خانه‌های یک کشور برای مدت کوتاهی تعطیل شوند، تمام صنایع آن کشور دچار رکود خواهند شد؟ اهمیت صنعت چاپ به این دلیل است که تمام صنایع برای توزیع محصولاتشان در داخل کشور یا سطح جهانی به این صنعت وابسته هستند. امروزه بخش اعظمی از کالاهایی ک اطراف خود میبینیم حاوی اطلاعات چاپ شده است؛ حتی با استفاده از چاپ سه‌بعدی، اعضای بدن انسان‌ها ساخته شده و در علم پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. جوهر چاپ یکی از اصلی‌ترین مواد اولیه برای انواع چاپ‌های رایج است که در کشور ما بخش عمده‌ای از نیاز داخلی آن، از طریق واردات تامین می‌شود. در ادامه مقاله به شرح توضیحات بیشتر درمورد جوهر چاپ و صادرات و واردات آن پرداخته‌ایم.

جوهر چاپ چیست؟

جوهر چاپ یا مرکب چاپ یک مخلوط است که از رنگدانه‌ها درون سیال حامل یا محلول تشکیل شده است. محصول نهایی جوهر به شکل یک سیال، خمیر یا پودری است که جهت استفاده باید روی سطحی دائم و مکانیکی قرار بگیرد تا خشک شود. انواع جوهر چاپ و تحریر با روش‌های مختلف بر روی سطوحی مانند کاغذ، فلز، پلاستیک، چوب، شیشه، پارچه و… انتقال پیدا می‌کنند. اطلاعات لازم از طریق جوهر یا مرکب بر روی سطوح صورت می‌گیرد. انواع روش چاپ که در آن‌ها از جوهر چاپ استفاده می‌شود شامل چاپ برجسته، چاپ افست لیتوگرافی، فلکسوگرافیک یا منعطف، چاپ گراور، چاپ سیلک اسکرین، چاپ استنسیلی، تکثیر، چاپ الکترواستاتیک و چاپ با مرکب پاش (jet printing ) می‌باشند.

هر جوهر چاپ از موارد زیر تشکیل شده که درصد هر کدام در انواع مختلف جوهر چاپ متفاوت است:

  • رنگ دهنده‌ها (رنگدانه ها یا رنگ‌ها )
  • مواد چسبنده (رزین ها و پلیمرها )
  • حلال‌ها (حلال‌های آلی، رقیق کننده‌های واکنشی یا آب)
  • مواد افزودنی برای تنظیم خواص ویژه

جوهر چاپ براساس ترکیب و بافت، کاربرد و نوع روش خشک کردن به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند. انواع جوهر از نظر ترکیب و بافت عبارتند از جوهر روغنی یا جوهر خمیری، جوهر حلال، جوهر مایع و… .

روش‌های مختلف خشک کردن عبارتند از: خشک کردن با اکسیداسیون، تبخیر، نمود، رسوب دهی، پلیمریزاسیون، خشک‌شدگی شیمیایی، ژلاتینی شدن، خشک شدن سرد و با مرکب خشک شدن سریع پروراندن مركب‌ها با پرتوهای فوق بنفش مبتنی بر پلیمریزاسیون نوری تک عضوها یا مونومرها به صورت لحظه ای و آنی توسط منبع پر انرژی است.

 

کاربرد انواع جوهر چاپ

هر کدام از انواع جوهر چاپ براساس روش خشک‌کردن، در یک سری موارد کاربرد دارند که در ادامه به آن می‌پردازیم:

از جوهرهای چاپ برودتی افست برای تولید روزنامه ها و مطالب تبلیغاتی استفاده می‌شود.

از جوهرهای چاپ گرما برای تولید مجلات، کاتالوگ ها، کتاب ها و جزوه های تبلیغاتی استفاده می‌شود.

از جوهر چاپ افست با ورق برای چاپ کتاب، جزوه های تبلیغاتی، مجله، تقویم، پوستر و بروشورها استفاده می‌شود.

از جوهرهایی که در اثر تبخیر تولوئن یا استات اتیل خشک می شوند برای چاپ مجلات، کاتالوگ ها و جزوه های تبلیغاتی به تعداد زیاد استفاده می‌شوند.

از جوهرهایی که در آن رنگ‌ها در اثر طریق تبخیر و جذب آب خشک می شوند برای چاپ بسته بندی های کاغذی، مقوا و فویل و همچنین کاغذ دیواری ، کاغذ کادو، کاغذ بهداشتی (دستمال) و کاغذ دکور استفاده می‌شود.

از جوهرهایی که در آن رنگ‌ها از طریق پلیمریزاسیون ناشی از القای نور الیگومرها و مونومرهای اکریلات خشک می شوند، در چاپ روی بسته بندی‌ها، برچسب‌ها، بطری‌های پلاستیکی، تیوب‌های آرایشی، مواد غذایی و غیره استفاده می‌شود.

صادرات و واردات جوهر چاپ

برای شرح اهمیت صنعت چاپ می‌توان گفت، وقتی یک محصول صادراتی به بازاری راه پیدا می‌کند، همه جملات، تصاویر و سایر موارد چاپی درج شده روی آن در مقصد صادراتی مانند یک بیلبورد تبلیغاتی عمل می‌کنند. صنعت چاپ هر ساله با گردش مالی بالا در جهان در جایگاه بالاتری از صنایعی مانند خودروسازی و گردشگری قرار دارد و در کشورمان بنا به آمار منتشر شده بورس، در جایگاه هفتم قرار گرفته است.

برای آنکه صنایع مختلف بتوانند محصولات خود را در داخل یا خارج از کشور عرضه کنند باید مطابق علم روز جهان در صنعت چاپ عمل کنیم. امروزه در کشور ایران بیش از 85% مواد اولیه چاپی از جمله مرکب چاپ، جزو کالاهای وارداتی هستند که از کشورهایی مانند چین، ژاپن، آلمان، سوئد، سوئیس و ایتالیا وارد می‌شود. مشکل صنعت چاپ ایران به دلیل برخوردار نبودن از دانش روز، همچنین ضعف فناوری و صادرات است. همچنین افزایش چند برابری قیمت مواد اولیه، مشکلات بانکی و نقل و انتقال پول و عدم ثبات نرخ ارز، بر صادرات این محصولات تاثیر گذار شده است.

 

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص جوهر چاپ

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص مرکب چاپ ذیل ردیف 3215 قرار می‌گیرد که دارای حقوق ورودی 5% است و براساس واحد kg  محاسبه می‌شود.

شرح تعرفه شماره 3215: مرکب چاپ، مرکب تحریر یا رسم و نقاشی و سایر مرکب‌ها، حتی تغلیظ شده یا به صورت جامد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص جوهر چاپ از گمرک

همانطور که اشاره شد مواد اولیه صنعت چاپ سالانه در سطح جهانی به‌شکل گسترده‌ای مورد مبادلات تجاری قرار گرفته و عمده مصرف این مواد در صنعت چاپ داخلی از طریق واردات تامین می‌شود. عملیات ترخیص جوهر چاپ و سایر مواد اولیه چاپ از جهت اهمیت فاکتور زمان در تامین نیاز صنعت چاپ داخل، امری حساس بوده و نیاز به دانش و مهارت کافی دارد. شرکت سلطان یاقوت با سابقه درخشان در انجام امور تجاری از جمله ترخیص کالا از گمرک، آماده ارائه خدمات به شما تاجران عزیز است. جهت انجام مشاوره رایگان با کارشناسان ترخیص کار با تجربه و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :

5/5 - (1 امتیاز)