سلطان یاقوت

HS CODE چیست؟

HS CODE چیست؟

HS CODE چیست؟

Hs Code نوعی سیستم شناسایی و کنترل و طبقه بندی کالاها است که دولت با توجه به سیاست‌های اقتصادی، سیاسی و نوع بودجه بندی کشور تعیین می‌کند. نام دیگر Hs Code ، تعرفۀ گمرکی است. در این سامانه تمامی کالاها با یک کد هشت تا ده رقمی مشخص می‌شوند.

هر کدام از اعداد Hs Code نماینگر چیست؟

Hs Code کالاها دارای اعداد هشت تا ده رقمی است که معمولا چهار عدد اول بین کشورهای عضو مشترک است و دو رقم بعدی بر اساس طبقه بندی که کشورها انجام می‌دهند، تعیین می‌شود. این کدهای استاندارد در تمامی کشورها وجود دارند و در 21 قسمت 98 فصلی تقسیم بندی می‌شوند. در این طبقه بندی‌ها کالاهایی که دارای خصوصیات و مشخصات مشابه می‌باشند در یک دسته یا گروه دارای نظم و ترتیب معین قرار می‌گیرند، این عمل جهت سهولت در تجارت بین الملل است. انجام این مورد علاوه بر ساده‌تر کردن امور تشریفات گمرکی، بررسی‌های آماری در خصوص تجارت جهانی را نیز ساده‌تر کرده است.

کد بندی و طبقه بندی کالاها بر چه اساسی است؟

باید بگوییم که هرکشوری براساس سیاست‌های اقتصادی و سیاسی خود کد بندی کالا را مشخص می‌کند. اما به طور معمول طبقه بندی کالا‌ها بر اساس حروف الفبا و یا بر اساس نوع مواد تشکیل دهنده و یا حتی نوع تکنولوژی ساخت آن کالا و یا حتی اینکه انواع مصارف نهایی کالاها و ترکیب آن چگونه است طبقه بندی و کد بندی می‌شود.

مزایای طبقه بندی کالاها چیست؟

طبقه بندی کالا‌ها در تجارت بین الملل دارای مزایای بسیار زیادی است. زیرا در دست داشتن چنین فهرست‌هایی در هر کشور موجب شفایت در تنظیم قرارداد و مفاهیم مورد نظر خواهد بود و برای هر طرف تجاری به راحتی قابل تبیین است. اما این نکته را باید مد نظر داشته باشید که هر از گاهی به دلیل عرضۀ محصولات جدید و یا تغییرات در تجارت‌ بین الملل این فهرست‌های طبقه بندی و مبنای آن‌ها دست خوش تغییرات و اطلاحاتی خواهد شد.

چند نوع سیستم طبقه بندی کالا یا همان HS CODE وجود دارد؟

فهرست‌های طبقه بندی کشور‌ها معمولا بر دو نوع ( CCCN )  و یا ) HS ) هستند. دستۀ اولی سیستم طبقه بندی شورای همکاری گمرکی کشور‌ها و مورد بعدی سیستم جایگزین آن یعنی سیستم هماهنگ توصیف و کد گذاری کالا و یا همان هارمونایز است.

HS CODE مشخص کننده چیست؟

کد کالای بین المللی یا همان Hs Code مشخص کنندۀ بسیاری از جزئیات کالا است و به همین دلیل خریدارن و فروشندگان بازارهای جهانی در فاکتورهای فروش خود از این کد بین المللی استفاده می‌کنند و فاکتور‌های خود را با Hs Code ثبت می‌کنند. همانطور که گفته شد Hs Code نوعی سیستم استاندارد سازی، کنترل شناسایی و طبقه بندی محصولات است که هر دولت بر اساس نوع وضعیت اقتصادی و سیاسی، مالیاتی، بودجه بندی خود تعیین می‌کند. این سامانۀ بین المللی را WTO به اجرا در آورده است.

به دلیل مقررات تعرفه‌ای و غیر تعرفه‌ای که در مقررات تجارت‌ بین الملل و فعالیت‌های اقتصادی گنجانده شده این سیستم Hs Code و نگهداری از آن در آمار‌های گمرک مورد توجه قرار گرفته است. کد کالا معمولا در پیش فاکتور و یا فاکتورهای کالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر چند در این اسناد قید نام کالا کفایت می‌کند و درج این کدها الزامی نیست.

اشتباه در کد تعرفه گمرکی چه پیامدی به دنبال دارد؟

صادر کننده و یا فروشندۀ کالاها وظیفه دارند که کد تعرفۀ گمرکی محصول را به صورت صحیح در در فاکتور وارد کنند و اگر به صورت عمدی و یا سهوی Hs Code اشتباه وارد شود، نقض قوانین صورت گرفته و عواقبی در پی دارد و منجر به اجرای مجازات‌هایی خواهد شد. این مجازات ازنوع اداری و جریمه‌ای هستند که از 50 تا 200 درصد از ارزش گمرکی کالا را شامل می شود. زیرا این کد های بین المللی، Hs Code، تعیین کنندۀ حقوق ورودی کالاها و همچنین تعیین کننده اخذ و یا عدم اخذ مجوز‌ها است و هرگونه تعریف اشتباه کد‌ها عواقب سنگینی در پی دارد که جریمۀ آن‌ها بر عهدۀ صاحب کالا و یا نمایندۀ قانونی وی خواهد بود.

شرکت سلطان یاقوت با داشتن تجربه درخشان در زمینه ترخیص کالا از کلیه گمرکات و همچنین بکار گیری مشاورینی زبده و کاردان در امور ترخیص کالا آماده خدمت رسانی در زمینه ترخیص کالا های مختلف برای شما عزیزان می باشد. این شرکت تمامی خدمات تجاری و بازرگانی شما را از اول ثبت سفارش  و اخذ مجوزات و …. تا ترخیص و تحویل کالای مورد نظر را برعهده گرفته و در کمترین زمان و با کمترین هزینه به انجام می رساند. شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ترخیص کالا های مختلف با مشاوران این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید و به صورت رایگان مشاوره بگیرید.

بیشتر بخوانید :