سلطان یاقوت

ترخیص نخ 100% پنبه از گمرک

ترخیص نخ 100% پنبه از گمرک

ترخیص نخ 100% پنبه از گمرک، فرآیندی است که به سبب رواج تجارت در این زمینه، سال‌هاست در کشور ما صورت گرفته و از اهمیت بالایی برای فعالان تجاری برخوردار است. این فرآیند در حوزه خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت قراره گرفته و از این رو قصد داریم به شرح اطلاعات کامل در این خصوص بپردازیم. الیاف طبیعی بطورکلی از دو منبع به دست می‌آیند که گروه اول شامل الیاف‌های پروتئینی هستند که از حیوانات گرفته می‌شوند و گروه دوم الیاف‌های سلولزی هستند که از منبع گیاهان به دست می‌آیند. مهم‌ترین منبع گیاهی که 90% آن را سلولز تشکیل داده است، پنبه نام دارد. پنبه گیاهی مهم در صنعت نساجی به شمار می‌رود و در ساختار عمده محصولات نساجی به کار می‌رود. پس از اینکه الیاف پنبه از گیاه پنبه برداشته می‌شوند، دانه و اشغال‌های آن جداسازی شده و سپس به کارخانه تولید منسوجات منتقل می‌شوند. در این کارخانه، پنبه خالص تحت عملیات کاردینگ قرار گرفته و شکل رشته‌های بلند درآورده می‌شود. سپس این رشته‌ها برای تبدیل به نخ ریسیده شده و به ماده اصلی استفاده شده در پارچه‌های پنبه‌ای تبدیل می‌شود. این نخ پنبه ممکن است سپس در معرض تعدادی فرآوری‌های شیمیایی قرار گیرد و شاید رنگ‌آمیزی نیز شود. کاربرد پنبه برای تولید نخ پنبه و مصرف آن در تولید پوشاک و البسه، قدمتی 7000 ساله دارد. الیاف پنبه از ویژگی‌هایی همچون لطافت، قدرت جذب بالا، رنگ‌پذیری، قابلیت شست‌وشو و … برخوردار هستند و همین مزایا سبب شده تا از نخ پنبه در تولید لباس نوزادان، دستمال کاغذی، کالای خواب، پانسمان‌ها، شلوار جین، حوله، لوازم بهداشتی و … بطور گسترده استفاده شود. الیاف پنبه را با توجه به طول این الیاف به 5 دسته تقسیم می‌کنند که عبارتند از: الیاف کوتاه، الیاف متوسط، الیاف بلند متوسط، الیاف بلند و الیاف بسیار بلند. برای آشنایی بیشتر با نخ پنبه و همچنین نحوه تجارت و ترخیص نخ پنبه از گمرک، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

مزایای نخ 100% پنبه چیست؟

پنبه گسترده‌ترین الیاف منسوج استفاده شده در جهان است و تولیدکنندگان می‌توانند این پارچه را به تعداد بی شماری از انواع مختلف محصولات تبدیل نمایند. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های نخ پنبه شامل موارد زیر می‌باشد:

 • قابلیت تنفسی بسیار زیاد
 • قابل شستشو با ماشین لباس‌شویی و دماهای بالا
 • قابل خشکشویی
 • دارای قابلیت پذیرش چاپ
 • کنترل رطوبت بدن
 • عایق
 • ضد آلرژی
 • مقاوم در آب و هوای مختلف
 • نرمی و راحتی
 • دوام بالا
 • رنگ پذیری
 • خواص کششی بالا و در نیتجه دوام و ماندگاری

تجارت نخ پنبه در ایران و جهان

خواستگاه گیاه پنبه، مطابق شواهد، کشور هند است که بعدها از این کشور به کشورهای دیگر نیز منتقل شده و اکنون در کشورهای زیادی پرورش می‌یابد. بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نخ پنبه در جهان کشورهای هند، چین، آمریکا، برزیل، پاکستان، ازبکستان، ترکیه، مصر، مکزیک و آرژانتین  هستند. همچنین بیشترین آمار واردات این محصول به کشورهای چین، بنگلادش، ویتنام، ترکیه، پاکستان اختصاص پیدا کرده است.

تجارت نخ پنبه در کشور ما نیز صورت گرفته و فعالان تجاری زیادی به صادارت و واردات این محصول و سودآوری از این طریق مشغول هستند. کشور ایران در رده 26 جهانی از نظر میزان تولیدات پنبه و الیاف پنبه می‌باشد. عمده واردات الیاف پنبه در ایران از مبداء کشورهای ازبکستان، هند، امارات متحده عربی و چین صورت می‌گیرد.

مجوزهای مورد نیاز برای ترخیص نخ پنبه از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک به شخصی اطلاق می‌شود که با داشتن کارت بازرگانی معتبر و وکالت‌نامه از سمت تاجران و بازرگانان، به انجام فعالیت‌های تجاری از جمله مراحل ترخیص کالا به نمایندگی از ایشان می‌پردازد. از مراحل سرنوشت‌ساز و کلیدی ترخیص کالا می‌توان به مرحله اخذ مجوزات از سازمان‌های مربوطه اشاره کرد که لیست این مجوزات برای هر کالا بطور خاص با توجه به کد تعرفه گمرکی آن کالا تعریف شده است.

ترخیص کاری که قصد ترخیص نخ 100% پنبه از گمرک را دارد، باید نسبت به اخذ و جمع‌آوری مجوزهای زیر اقدام نماید:

 • مجوز ارزی از دفتر صنایع منسوجات و پوشاک جهت تخصیص ارز
 • نیاز به شناسه کالا

تعرفه گمرکی جهت ترخیص نخ پنبه

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص نخ 100% پنبه برای دوخت آماده نشده جهت خرده فروشی برابر 52041100 است که دارای حقو ورودی 2% و اولویت کالایی 23 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص نخ 100% پنبه برای دوخت آماده شده جهت خرده فروشی برابر 52042000 است که دارای حقوق ورودی 2% و اولویت کالایی 23 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص نخ از پنبه (غیر از نخ دوخت)، دارای حداقل 85 درصد وزنی پنبه و بالاتر، آماده نشده برای خرده‌فروشی ذیل ردیف 5205 قرار می‌گیرد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص نخ از پنبه (غیر از نخ دوخت)، دارای کمتر از 85 درصد وزنی پنبه و بالاتر، آماده نشده برای خرده‌فروشی ذیل ردیف 5206 قرار می‌گیرد.

نکته: تعرفه ورودی تمامی کالاهای ذکر شده در گمرک، برحسب واحد کیلوگرم محاسبه و اندازه‌گیری می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص نخ پنبه از گمرک

برای برقراری ارتباط و بهره‌مندی از مشاوره رایگان با ترخیص کاران کاربلد و زبده شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص نخ 100% پنبه از گمرک، کافیست با شماره‌های زیر تماس بگیرید. از مزایای همکاری با این شرکت می‌توان به انجام مراحل ترخیص کالا و سایر امور گمرکی در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با صرف هزینه مناسب اشاره کرد.

بیشتر بخوانید :

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

 

5/5 - (1 امتیاز)