سلطان یاقوت

اسناد حمل کالا و هرآنچه باید بدانید

اسناد حمل کالا

اسناد حمل کالا چیست؟

همانطور که می‌دانید در تمام صادرات و وارداتی که انجام می‌شود در کل دنیا یکسری اسناد و مدارک وجود دارد که این اسناد و مدارک تمامی ویژگی های کالای تجاری در آن ثبت شده است. این اسناد با نام اسناد حمل کالا شناخته می‌شوند. این اسناد در تجارت و بازرگانی کالاها بسیار مهم است زیرا این اسناد به عنوان شناسنامه کالا هم شناخته می‌شوند. این اسنادی برای خریدار کالا بسیار با اهمیت می‌باشد زیرا بعد ازانجام تعهدات مالی و تسویه حساب ها با فروشنده فقط فقط با ارائه این اسناد است که می‌تواند امور مربوطه به تشریفات گمرکی را به انجام برساند.

اسناد حمل به چند دسته تقسیم می شوند؟

شاید بتوان اسناد حمل را در یک دسته بندی کلی به دو گروه اسناد حمل متداول و اسناد حمل خاص تقسیم بندی کرد که در ادامه به توضیحات بیشتری در این خصوص می‌پرازیم با ما همراه باشید. از اسناد حمل کالا متداول معمولا برای حمل و نقل همه نوع کالاها استفاده می‌شود. متعارف بودن این اسناد حمل تا حدی است که اگر نباشد یا ناقص باشد خریدار به فروشنده مبلغی پرداخت نکرده و به طور کلی تشریفات گمرکی کالا متوقف خواهد شد. در ادامه خواهیم گفت که اسناد حمل متعارف شامل چه مدارکی خواهد بود با ما همراه باشید.

مدارک اسناد حمل متعارف

مدارکی که به عنوان اسناد حمل متعارف شناخته می‌شوند به ترتیب عبارتند از بارنامه، فاکتور خرید، گواهی مبدا کالا، لیست بسته بندی، گواهی بازرسی کالا و در نهایت بیمه نامه کالا هرکدام از این موارد خود به عنوانی سندی جدا به حساب می آیند که مجموع همه این موارد در یک پک به عنوان اسناد حمل متعارف کالا سناخته می‌شود. به عنوان مثال بارنامه نوعی سند مالکیت کالا به قابلیت انتقال به غیر است. همچنین این سند به عنوان قراردادی با شرکت حمل بوده و به عنوان بارگیری کالا و رساندن آن به مقصد است که معمولا ایان سند توسط شرکت هایی که مسئولیت حمل و نقل کالا را برعهده گرفتن صادر می‌شود و به دست خریدار می‌رسد تا با ارائه آن کالا را تحویل بگیرید. لازم است بدانید که بعد از صدور بارنامه مالکیت کالا از شرکت فروشنده به شرکت حمل کننده واگذار می‌شود. همانطور که می دانید کالاها به روش های متفاوتی حمل می‌شوند و این بستگی به میزان هزینه و یا نیاز فوری خریدار و … دارد. به همین دلیل بارنامه‌های متفاوتی هم وجود دارد از بارنامه دریایی گرفته تا هوایی، زمینی و ریلی که هر کدام نشان دهنده این است که کالا به روشی از مبدا تا مقصد حمل شده است.

انواع بارنامه

با اینکه در پاراگراف قبلی به توضیح انواع بارنامه پرداختیم می‌توان گفت که یک دسته بندی کلی تر از انواع بارنامه وجود دارد اما متعارف نبوده و معمولا در موارد خاصی کاربرد دارد به عنوان مثال می‌توان به بارنامه بدون شرط اشاره کرد که به بارنامه clean شهرت دارد و در آن هیچ شرطی مبنی بر سالم رسیدن کالا وجود ندارد و موارد شکستگی و خسارت به کالا را شامل نمی‌شود. مورد بعدی بارنامه مقید می‌باشد این بارنامه برخلاف بارنامه قبلی دارای شرط است. بارنامه شخص ثالث ز این بارنامه است یعنی در زمانی که نام تحویل دهنده کالا در قرارداد ذکر نشده باشد استفاده می‌شود در واقع در این نوع بارنامه فرستنده کالا  شخص و یا شرکتی ذی نفع نبوده و به نام کس دیگراست. بارنامه گروهی نوعی دیگر از بارنامه می‌باشد که در این موارد شرکت حمل کننده کالا به منظور استفاده از تمام فضای یک کشتی یا کانتینر چندین محموله کالایی را در یک مکان قرار می‌دهد و برای همه آنها یک بارنامه صادر می‌کند. بارنامه اختصاصی یکی دیگر از انواع بارنامه های این لیست است که نقطه مقابل بارنامه گروهی است و این نوع بارنامه برای شرکت یا محموله خاصی صادر می‌شود.

مدارک اسناد حمل خاص

اسناد و مدارک برای کالاهای خاص همانطور که از اسم آن پیداست برای کالاهایی با ویژگی های خاص است که معمولا ین اسناد به اسناد متعارف اضافه می‌شود.حمل خاص کالا به توافق طرفین معامله کالا انجام می‌شود. از جمله اسنادی که برای حمل خاص به مدارک اسناد حملc کالا اضافه می‌شود می توان به سیاهه گواهی شده، سیاهه تایید شده، گواهی وزن، سیاهی کنسولی، گواهی آنالیز سازنده کالا، گواهی لیست سیاه کالا، گواهی بهداشت و سلامت برای دام زنده، گواهی ضد عفونی کالاها و … اشاره کرد.

شرکت سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با داشتن تجربه درخشان در زمینه ترخیص کالا از کلیه گمرکات و همچنین بکار گیری مشاورینی زبده و کاردان در امور ترخیص کالا آماده خدمت رسانی در زمینه ترخیص کالا های مختلف برای شما عزیزان می باشد. این شرکت تمامی خدمات تجاری و بازرگانی شما را از اول ثبت سفارش و اخذ مجوزات و …. تا ترخیص و تحویل کالای مورد نظر را برعهده گرفته و در کمترین زمان و با کمترین هزینه به انجام می رساند. شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ترخیص کالا های مختلف با مشاوران این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید و به صورت رایگان مشاوره بگیرید.

بیشتر بخوانید :

 

1/5 - (1 امتیاز)