سلطان یاقوت

سیستم کدینگ انبار و هر آنچه راجب به آن باید بدانید.

سیستم کدینگ انبار

سیستم کدینگ انبار

سیستم کدینگ انبار به منظور راحت‌تر شدن مراحل شناسایی و همچنین انبارش کالاها در انبار مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا بر این اساس هر کالا با یک شناسه که مختص خود آن کالا است در سیستم ثبت خواهد شد. با توجه به مراحلی که گفته شد استفاده از سیستم کد گذاری به سادگی می‌تواند سرعت عمل در انبار داری را افزایش دهد.

به زبان ساده‌تر استفاده از سیستم کدینگ در انبار باعث کاهش تنوع اقلام و همچنین ساده تر شدن روش شناسایی آن‌ها می‌شود. با توجه به دلایلی که گفته شد انتخاب سیستم مناسب برای کدینگ کالا در انبار‌های شما با توجه به تعداد و تنوع کالا ها از اهمیت بالایی برخوردار است. لازم است بدانید که انتخاب سیستم مناسب برای کدینگ کالا در انبارها منوط به شناخت کامل و دقیق اطلاعات کالاها و تامین کنندگان آن است.

فواید استفاده از سیستم کدینگ در انبارها

حالا که با کارکرد سیستم کدینگ آشنا شدید می‌توانیم در مورد فواید اعمال این سیستم در انبارها صحبت کنیم. از مهم‌ترین فواید استفاده از این سیستم الکترونیک کردن مدیریت انبار است که کار انباردار و انبارش را آسان‌تر کرده و امکان ردیابی کالا در هر سطح از سازمان را دارد. بر اساس استفاده از این سیستم می توان به راحتی تامین کنندگان کالا را شناسایی و لیست کرد تا در مواقع ضروری دسترسی آسانتری به این اطلاعات داشته باشیم.

در سیستم کدینگ انبار دستورالعمل مناسب برای نام گذاری بر روی اقلام و کالاها باید بر اساس مشخصات ظاهری و عملکرد آن‌ها باشد. برای مثال اگر 4 نوع فر مختلف اما با عملکرد‌های مشابه در انبار موجود است باید با یک کد و یک نام مشخص شود. زیرا این کار باعث بهره وری بهتر و بیشتر انبار داری خواهد شد و به کاهش هزینه های احتمالی در انبار داری کمک می‌کند. همچنین با استفاده از سیستم کدینگ در انبار داری می‌توان به راحتی کالاها را انتخاب و فیلتر کرد.

شما با اعمال یک سیستم مناسب کدینگ کالا در انبارهای خود به راحتی می‌توانید میزان کسری‌های واقعی در انبار را شناسایی نمایید همچنین با استفاده از این سیستم به راحتی می‌توانید میزان خواب سرمایه را با جداسازی کالای گردش سریع، کالاهای راکد، کالاهای نیمه راکد، کند گردش، میان گردش و … شناسایی کنید و برنامه ریزی‌های خود را برای کم کردن و یا بیش‌تر کردن سرمایه در آن کالاها انجام دهید.

با استفاده از انبارگردانی به صورت سیستم کدینگ کالا ( مکانیزه ) هم در مصرف کاغذ و هزینه هایی از این دست صرفه جویی می‌شود و هم زمان انجام کار و وارد کردن کالا در سیستم و بروز‌رسانی موجودی انبار کاهش پیدا می‌کند. بدین وسیله هزینه‌های انبارگردانی به صورت چشم گیری کم‌تر شده و امکان خطاهای نوشتاری و مشکل در خواندن نام کالاها به صفر می‌رسد. از موارد مهمی که می‌توان در اعمال یک سیستم کدینگ به آن اشاره کرد نظارت بر فساد پذیری کالاها است که با استفاده از این سیستم به راحتی امکان پذیر است.

چه بخش‌هایی از یک سازمان در استفاده از سیستم کدینگ تاثیر پذیر هستند؟

همانطور که در پاراگراف‌های بالا گفته شد استفاده از یک سیستم کدینگ بر تمام بخش‌های یک سازمان تاثیر می‌گذارد و موجب دقیق‌تر شدن فعالیت‌های انجام گرفته و بررسی کیفیت آن‌ها می‌شود. به عنوان مثال استفاده از سیستم کدینگ در خرید کالاهای داخلی و خارجی با توجه به نوع فروش و گردش آن‌ها در انبار را تحت تاثیر قرار می‌دهد و یا با استفاده از این سیستم به راحتی می توان برنامه‌ریزی کنترل تولید را در دست گرفت. ناگفته نماند که سیستم فروش و خدمات پس از فروش نیز با استفاده از این سیستم به راحتی می‌تواند فعالیت خود را به بهترین شکل ممکن به انجام برساند.

روش‌های کدینگ کالا در انبار‌ها چگونه است؟

به طور کلی هشت روش برای کدینگ کالا در سیستم‌های کدینگ وجود دارد که همگی تحت تاثیر میزان کالاهای موجود در انبار و همچنین نوع سیستم مورد استفاده در کدینگ انبار خواهد بود. همچنین نوع کد گذاری کالا باید به صورتی باشد که برای افراد درگیر در انبارداری، فروش، انبارش و … به راحتی قابل یادگیری و استفاده باشد.

انواع روش های کد گذاری کالاها در انبار:

از جمله روش‌های کدگذاری کالا می‌توان به روش ساده با استفاده از اعداد ترکیبی، روش اعداد به صورت گروهی، روش اعشاری، روش حروفی، روش نیمونیک، روش های کد مخفی، روش کد ویژه، روش کد استاندارد اشاره کرد. همانطور که گفته شد بسته به نوع کالا و میزان آنها در انبار می‌توان یکی از این روش‌ها انتخاب کرده و بر روی کالاها اعمال کرد.

بیشتر بخوانید :

3/5 - (2 امتیاز)