سلطان یاقوت

اظهار حمل چیست و روش تعیین منشاء ارز چگونه است؟

اظهار حمل چیست؟

اظهار حمل چیست؟

اظهار حمل به معنی ثبت اطلاعات دقیق ورودی کالا در سامانه جامع تجارت ایران برای ارائه به بانک جهت صدور کد ساتا می باشد.

اظهار کالا چیست؟

اظهار کالا یکی از مهمترین مراحلی است که برای ترخیص کالا از گمرک انجام می شود که دارای مراحل و مدارک زیادی است به صورت تئوری مراحل ساده ای دارد اما وقتی عملی مشغول انجام مراحل اظهار کالا باشید به پیچیده بودن آن پی خواهید برد. یکی از مراحل اظهار کالا اظهار حمل و تعیین منشاء ارز و کد ساتا می باشد. که در ادامه به توضیحات در این خصوص می پرازیم.

 

اظهار حمل

اظهار حمل چیست و به چه علت انجام می شود؟

اظهار حمل در واقع وارد کردن کد بارنامه و یا اسناد حمل و نقل کالا در سایت ثبتارش می باشد. یکی از مراحل اظهار گمرکی کالا است. این کار برای اطلاع  گمرک از زمان و محل  حمل و نقل کالا می باشد. حالا که به جواب سوال اظهار حمل چیست رسیدیم  باید بگوییم که طبق مقرراتی که وزارت صمت برای تجارت و بازرگانی واردات و صادرات کالا اعلام کرده است یکی از مراحل ترخیص کالا تعیین منشاء ارز آن کالا می باشد که برای این منظور نیاز به کد بارنامه جهت ثبت در سایت است. در ادامه به سوالات شما در خصوص اینکه منشاء ارز چیست نیز پاسخ خواهیم داد.

تعیین منشاء ارز چگونه است؟

تعیین منشاء ارز یکی از مراحل تشریفات گمرکی کالا می باشد که بعد از مراحل آزمایش و بازرسی کالا انجام می شود. تمام کالاها چه با برات و بدون تعهد ثبت سفارش شده باشند چه از نوع تعهدی بانکی باشند باید به سامانه جامع تجارت مراجعه کرده و منشاء ارز خود را دریافت کنند. ( epl ) همان سامانه جامع تجارت ایران می باشد. بعد از تعیین منشاء ارز شناسه رهگیری هم باید اظهار شود. در حال حاضر فقط برای تجهیزاتی که دارای سیم کارت می باشند شناسه رهگیری صادر می شود.

تعیین منشاء ارز برای سفارش های غیر بانکی چگونه است؟

برای این نوع از کالاها بعد از انجام ثبت سفارش منشاء ارز تعیین می شود. برای این کار بعد از مراجعه به سایت جامع تجارت ایران از منوی عملیات ارزی مدیریت عملیات ارزی غیر بانکی را انتخاب کرده و بعد گزینه تعیین منشاء ارز را میزنیم بعد از آن در بالای صفحه تعیین منشاء ارز کد ثبت سفارش را زده و شماره ثبت سفارش کالای مورد نظر را انتخاب می کنیم و بعد از آن دکمه ایجاد منشاء ارز جدید را می فشاریم. بعد از ان اطلاعات خواسته شده  اعم از وزن ناخالص، وزن خالص، تعداد و مقدار کالا، تعداد بسته بندی های کالا، را وارد می کنیم. یکی از موارد مهمی که باید در اینجا به آن توجه کنید سقف اعلام شده برای کالا می باشد که اگر از سقف کالا تجاوز کنید سیستم به طور خودرکار ارور می دهد.

چگونگی مشخص کردن منشاء ارز؟

پس از اعلام مشخصات کالا و هزینه های آن منشاء ارز باید تعیین شود. به طور کلی سه نوع منشاء ارز وجود دارد ( صرافی، ارز با منشاء خارجی، واردات و صادرات ) همچنین شما می توانید هر کدام از این منشاء ها را به طور تکی و یا تلفیقی باهم انتخاب کنید بعد آن هم منوی استعلام از بانک مرکزی را زده و منتظر میمانیم تا بانک مرکزی تایید کند. شماره ساتا و یا  همان کد رهگیری با نوع قلم منشاء ارز تعیین می شود و جدول منشاء ارز های غیر بانکی قرار می گیرد.

تعیین منشاء ارز برای ثبت سفارش های بانکی چگونه است؟

مراحل تعیین منشاء ارز بانکی و غیر بانکی با یکدیگر یکی است و فقط تفاوت آن در این است که بعد از انجام ثبت سفارش اسناد حمل را به بانک عامل تحویل می دهیم و بعد از آن اقدام به تعیین منشاء ارز می کنیم. بعد از وارد شدن به سایت در منو ایجاد منشاء ارزی اگر اسناد حمل توسط بانک در پرتال ارزی وارد نشده باشند و یا حمل یکسره در ثبت سفارش نباشد با خطای سیستمی با عنوان ( برای سند گشایش شما سند حمل قابل استفاده وجود ندارد ) رو به رو خواهیم شد. به همین دلیل ادامه کار متوقف می شود.

چگونگی اظهار شناسه رهگیری؟

وقتی که کالایی ملزم به دریافت شناسه رهگیری باشد بعد از تعیین منشاء ارز و دریافت کد ساتا وضعیت آن در انتظار کد رهگیری در سایت نمایش داده می شود. برای دریافت جزئیات ان باید به قسمت اظهار شناسه رهگیری رفته و فایل ثبت اطلاعات شناسه را تکمیل و ارسال می نماییم. و در اخر با گزینه استعلام شناسه رهگیری منتظر پاسخ می مانیو در صورت تایید وضعیت آن به آماده اظهار گمرکی تغییر می کند.

کد ساتا چیست؟

بعد از وارد کردن اطلاعات در سایت  و ارسال اسناد حمل برای انجام ثبت سفارش به بانک کدی به نام کد ساتا به شما داده می شود که با آن میتوانید به بررسی مراحل انجام کار بپردازید. حال آنکه شماره ساتا چیست و آیا فرقی با کد رهگیری دارد یا خیر باید بگوییم که در واقع شماره ساتا همان کد رهگیری می باشد که برای پیگیری امور اظهار حمل از طرف سایت به شما داده می شود. شما عزیزان برای دریافت اظلاعات بیشتر در خصوص اظهار حمل چیست و یا دریافت پاسخ اینکه کد ساتا مخفف چیست می توانید با شماره های مشاوران این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید و به صورت رایگان مشاوره شوید.

بیشتر بخوانید :

 

 

3/5 - (1 امتیاز)