سلطان یاقوت

ترخیص تخم گشنیز از گمرک

ترخیص تخم گشنیز از گمرک

تخم گشنیز یکی از محصولاتی است که در سراسر جهان از جمله کشور ما مورد مبادلات تجاری قرار گرفته و از ارزش تجاری مناسبی برخوردار است. به همین منظور قصد داریم در مقاله امروز به موضوع ترخیص تخم گشنیز از گمرک بپردازیم که در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت جای می‌گیرد. گشنیز نام نوعی محصول کشاورزی است که در دسته سبزیجات قرار گرفته و از برگ‌های آن در صنایع غذایی و … استفاده می‌شود و عطر و طعم فوق‌العاده‌ای دارد. تخم گشنیز نیز با رنگ قهوه‌ای و اندازه درشت که در بر گیرنده عصاره گیاه گشنیز است و دارای طبع سرد و خشک است، خواص و مزایای فراوانی دارد. شکل ظاهری تخم گشنیز به صورت یک حفره توخالی است که به صورت پودر درآمده و در صنعت غذایی و آشپزی به عنوان ادویه استفاده می‌شود. تخم گشنیز علاوه بر موارد ذکر شده، خواص دارویی نیز دارد. از مزایای مصرف تخم گشنیز در انسان می‌توان به کنترل دیابت، سلامت پوست، درمان ریزش مو، ضدنفخ، کنترل کلسترل، تنظیم قاعدگی، سلامت قلب، درمان روماتیسم، تقویت سیستم عصبی و کاهش وزن اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص تخم گشنیز از گمرک، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

قوانین و مقررات تجارت تخم گشنیز در ایران

تاجران و بازرگانان کشورمان که قصد فعالیت در زمینه صادرات و واردات تخم گشنیز را دارند باید در چهارچوب قوانین و مقررات اداره گمرک در این زمینه عمل نمایند:

  • ورود موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 به شرح زیر است:

‌ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

  • ورود و ترخیص موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوراکی و آشامیدنی مصوب 1346 به شرح زیر می‌باشد:

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

  • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین ‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات مصوب 1389 می‌باشد:

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

صادرات و واردات تخم گشنیز در کشور

تولیدات تخم گشنیز در کشور ما از اوضاع مناسبی برخوردار است و می‌توان گفت تولیدات داخلی در زمینه تخم گشنیز قادر به تامین نیاز بازار مصرفی داخلی می‌باشد. همچنین تولیدکنندگان بخشی از تولیدات خود در این زمینه را به کشورهای متقاضی خارجی صادر کرده و سود مناسبی از این طریق کسب می‌کنند.

صادرات تخم گشنیز از ایران در دو دهه گذشته به مقصد کشورهای پاکستان، امارات متحده عربی، بحرین، عراق، قطر، کویت، ژاپن، ترکیه و … صورت گرفته است. همچنین مقادیر بسیار اندکی از این محصول از دو کشور هند و آلمان به کشور ما وارد شده است.

مجوزهای لازم برای ترخیص تخم گشنیز از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص تخم گشنیز از گمرک را دارد موظف است برای اخذ مجوزهای زیر از سازمان ها و مراکز مربوطه در داخل کشور اقدام نماید:

  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آوزش پزشکی
  • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی برای اعلام تاریخ اعتبار
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص تخم گشنیز

بطور کلی کد تعرفه گمرکی برای ترخیص تخم گشنیز، ذیل ردیف 0909 قرار گرفته و تعرفه ورودی کلیه کالاهای زیرمجموعه آن در گمرک، برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص تخم گشنیز خرد نشده و سابیده نشده در بسته‌بندی آماده برای خرده‌فروشی به وزن پانصد گرم و کمتر برابر 09092110 است که شامل حقوق ورودی 20% و اولویت کالایی 27 می‌گردد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص سایر تخم گشنیز خرد نشده و سابیده نشده برابر 09092190 است که شامل حقوق ورودی 10% و اولویت کالایی 25 می‌گردد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص تخم گشنیز خرد شده و سابیده شده در بسته‌بندی آماده برای خرده‌فروشی به وزن پانصد گرم و کمتر برابر 09092210 است که شامل حقوق ورودی 20% و اولویت کالایی 27 می‌گردد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص سایر تخم گشنیز خرد شده و سابیده شده برابر 09092290 است که شامل حقوق ورودی 10% و اولویت کالایی 25 می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص تخم گشنیز از گمرک

تاجران حرفه‌ای هر زمان به دنبال ترخیص کار قابل اعتماد و معتبر هستند تا بتوانند پروسه ترخیص کالای خود را به راحتی به ایشان بسپارند. گروهی از کارشناسان ترخیص کار حرفه‌ای و باتجربه در شرکت سلطان یاقوت گرد هم آمده‌اند و آماده خدمت رسانی به تاجران و بازرگانان کشورمان در حوزه‌های تجاری از جمله ترخیص کالا می‌باشند. این افراد تمام مهارت خود را در ترخیص کالا با صرف کوتاه‌ترین زمان و کم‌ترین هزینه ممکن به کار می‌گیرند. اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر و یا همکاری در زمینه ترخیص تخم گشنیز از گمرک هستید، می‌توانید تلفن‌های زیر را شماره‌گیری کرده و از مشاوره رایگان با ترخیص کاران شرک سلطان یاقوت بهره‌مند شوید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :