سلطان یاقوت

ترخیص زرشک از گمرک

ترخیص زرشک از گمرک

در مقاله امروز قصد داریم به موضوع ترخیص زرشک از گمرک بپردازیم که یکی از خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار رفته و از اهمیت بالایی برای فعالان تجاری برخوردار است. زرشک نام یک گیاه است که از دانه‌های کوچک، پفکی و ترش مزه برخوردار می‌باشد. طبع دانه‌های گیاه زرشک که به رنگ قرمز و یا قرمز تیره هستند، سرد و خشک است. مقادیر بالای ویتامین C موجود در زرشک سبب شده تا مورد مصارف گسترده در سراسر جهان قرار بگیرد. بزرگ ترین کشور تولیدکننده و صادرکننده زرشک در جهان، کشور ما می‌باشد و به‌تنهایی 95% از تولید این محصول در جهان را به خود اختصاص داده است. مصرف زرشک از خواص بسیاری برای بدن انسان برخوردار است که از میان آن‌ها می‌توان به درمان بیماری‌هایی از قبیل فشار خون بالا، دیابت، کلسترول، انواع عفونت و التهاب، سرماخوردگی و اختلالات گوارشی اشاره کرد. انواع زرشک به دو دسته دانه‌دار و بدون دانه تقسیم می‌شوند که شیوه مصرف و کاربرد آن‌ها متفاوت است. زرشک در کشور ما همچون سایر کشورهای جهان، در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص زرشک از گمرک، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

قوانین و مقررات تجارت زرشک در ایران

تاجران و بازرگانان کشورمان که قصد فعالیت در زمینه صادرات و واردات زرشک را دارند باید در چهارچوب قوانین و مقررات اداره گمرک در این زمینه عمل نمایند:

 • ورود موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 به شرح زیر است:

‌ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

 • ورود و ترخیص موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوراکی و آشامیدنی مصوب 1346 به شرح زیر می‌باشد:

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

 • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین ‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات مصوب 1389 می‌باشد:

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

نحوه صادرات و واردات زرشک در کشور

کشور ما در زمینه تولید زرشک، از جایگاه مناسبی در جهان برخوردار است و می‌توان این محصول را به عنوان یکی از مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران به شمار آورد. تولیدکنندگان زرشک در ایران، محصولات باکیفیت و مرغوب خود را به مقصد کشورهای متقاضی در سراسر جهان صادر کرده و سود مناسبی از فعالیت در این زمینه کسب می‌کنند. سالانه مقادیر بالایی ارز به سبب صادرات زرشک، وارد چرخه اقتصادی کشور شده و زمینه رشد و توسعه اقتصادی ایران را فراهم می‌کند.

بازار مصرفی کشور ما در زمینه انواع زرشک تامین بوده و نیاز به واردات این محصول احساس نمی‌شود. به همین دلیل است که واردات زرشک در حال حاضر ممنوع است.

بزرگ‌ترین کشورهای واردکننده زرشک از ایران طی دو دهه گذشته، به‌ترتیب شامل موارد زیر می‌باشند:

 • آلمان
 • امارات متحده عربی
 • عراق
 • کویت
 • کانادا
 • روسیه
 • استرالیا
 • قطر
 • آمریکا
 • سوئد
 • انگلستان
 • افغانستان
 • و … .

مجوزهای مورد نیاز برای ترخیص زرشک از گمرک

ترخیص کالا شامل مراحل گوناگونی است که به مجموع این مراحل تشریفات گمرکی گفته می‌شود. یکی از مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین مراحل در فرآیند ترخیص کالا، اخذ و جمع‌آوری مجوزات مربوط به کالای مورد نظر از سازمان‌ها و مراکز داخلی است. لیست این مجوزات را می‌توان از روی کد تعرفه گمرکی محصول مورد نظر، مشاهده نمود.

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص زرشک از گمرک را دارد موظف است برای اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام کند:

 • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی برای اعلام تاریخ اعتبار
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز
 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شماره تعرفه گمرکی جهت ترخیص زرشک

بطورکلی کد تعرفه گمرکی که برای ترخیص زرشک از گمرک اختصاص یافته است ذیل ردیف 081090 جای می‌گیرد و تعرفه ورودی زیرمجموعه‌های این ردیف، برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد. در ادامه به شرح جزئیات این ردیف تعرفه خواهیم پرداخت:

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص زرشک دانه‌دار برابر 08109021 است که از حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 4 برخوردار است.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص زرشک بی‌دانه برابر 08109022 است که از حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 4 برخوردار است.

ترخیص زرشک از گمرک با خدمات شرکت سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با بهره‌مندی از نیروهای ترخیص کار رسمی ماهر و باتجربه، آماده همکاری با تاجران و بازرگانان عزیز در پروسه انجام امور گمرکی مربوط به ترخیص زرشک از گمرک می‌باشد. برای اخذ مشاوره رایگان و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل کنید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :