سلطان یاقوت

کارگو و هرآنچه راجب به آن باید بدانید

کارگو

کارگو چیست؟

قبل از اینکه بگوییم کارگو چیست باید یک مقدمه در خصوص آن برای شما عزیزان بازگو کنیم. امروز با توجه به تحریم ها و شرایط سیاسی و اقتصادی که کشور ما با آن دست به گریبان است وجود کالاهایی با لیبل کشور های یگر کمی دور از ذهن می باشد و شاید این سوال را برای ما پیش آورد که وجود این کالاها در سطح شهر به صورت عمده چگونه ممکن است. خوب  می توان اینگونه جواب این سوال را داد که با توجه به پیشرفت تکنولوژی و صنعت حمل و نقل خارجی می توان کالاها را کارگو کرد حال کارگو به چه معنی است؟ کارگو نوعی روش حمل و نقل عمده می باشد که هم به صورت هوایی و هم به صورت دریایی امکان پذیر می باشد. و با توجه به نوع کالا و روشی که برای حمل و نقل کارگویی آن ( هوایی، دریایی ) انتخاب می کنید باید برای دریافت مجوزها لازم جهت اخذ پروانه ثبت سفارش از سازمان و ارگان های مربوطه اقدام کنید.

به زبان ساده تر کاروگو روش حملی است که در آن یک یا چند نوع کالایی را که دارای مجوز هستند می توان با هواپیماهای غیر مسافری و تجاری  به کشورهای دیگر ارسال کرد. بیشتر بازرگانان بین المللی و تجار از خدمات کارگویی استفاده می کنند زیرا این روش برای حمل و نقل کالاهایی با حجم بالا بسیار قیمت مناسب و سریع است.

شرکت‌های زیادی در زمینه خدمات کارگویی فعال هستند که حمل  بار هم از ایران به صورت کارگویی دارند و هم از کشور های دیگر به ایران حتی برخی از شرکت های هواپیمایی نیز خدمات کارگویی را انجام می دهند اما محدودیت هایی در حمل  بار ممکن است داشته باشند به عنوان مثال برخی از داروها، حیوانات زنده و برخی از مایعات را نمی توان با خدمات کارگویی جا به جا کرد.

کارگو در بازرگانی خارجی

کلمه کارگو با توجه به نوع بار و کشوری که از آن حمل و نقل صورت می گیرد برداشت های متفاوتی دارد به عنوان مثال در چن بازرگانانی که واردات کالا به ایران را انجام می دهد در انباری بزرگ کالاهای مختلفی را جمع آوری کرده و با یک عنوان و بارنامه از مبدا به مقصدی مشخص صادر می کنند این روش حمل در چین با عنوان کانسولیدیت شناخته می شود.

هزینه های کارگو چگونه محاسبه می شود؟

عوامل مختلفی بر هزینه های کارگو تاثیر گذار است به عنوان مثال اولین گزینه ای که بر هزینه های کارگو تاثیر مستقیم دارد وزن آن است زیرا هرچقدر که وزن کالا بیش‌تر باشد هزینه جا به جایی آن بیشتر می شود و هرچقدر وزن بار ارسالی شما کمتر باشد هزینه ی کمتری نیز باید بپردازید. دومین عامل موثر بر هزینه های کارگو ابعاد کالاها می باشد هرچقدر کالا ابعاد بزرگتری داشته باشد هزینه جا به جایی آن بیشتر است این مورد در شرکت های متفاوت محاسبه می شود. مورد بعدی نوع کالاست که معمولا صاحبان کالاهایی که در برابر ضربات حساس هستند و دقت بیشتر در جا به جایی آنها باید صورت بگیرد هزینه های بیشتر را متحمل می شوند. فاصله هوایی مورد بعدی در هزینه های جا به جایی به صورت کارگو هست این را باید بدانید که فاصله های هوایی با فاصله های زمینی بسیار متفاوت است زیرا ممکن است به دلیل نداشتن فاصله هوایی مستقیم از کشور به کشور دیگر مسیر طولانی شود که این مورد نیز ممکن است هزینه کارگو را بیشتر کند. از موراد بعدی می توان به قوانین کشور های مبدا و مقصد نام برد زیرا قوانین مالیاتی کشور ها برای کالاهایی کارگویی متفاوت است و به همین دلیل با توجه به کشور که کالاهای خود را از آن وارد و به آن صادر می کنید مشخض می شود.

چگونگی دریافت مجوز کالاها برای انجام خدمات کارگویی

برخی از کالاها مانند لوازم برقی، لباس ها و … که به مجوز نیاز ندارند به راحتی با خدمات کارگویی جا به جا می شوند اما برخی از کالاها که با توجه به قوانین سیاسی و اقتصادی کشور ها واردات و صادرات آنها ممنوع می باشد را نمیتوان از طریق خدمات کارگویی جا به جا کرد. اما برخی دیگر از کالاها که با عنوان کالاهای مشروع شناخته می شوند و برای واردات و صادارت آنها نیاز به اخذ مجوز باشد را می توان با ارائه مجوزات از طریق خدمات کارگویی جا به جا کرد اما این را به خاطر داشته باشید که اخذ مجوز کالاهای مشروع نیز بر عهده شرکت های ارائه دهنده خدمات کارگو نیست و خود صاحب بار باید برای این مورد اقدام نمایید و رونوشت مجوز را برای شرکت ارائه دهنده خدمات کارگو ارسال نماید.

 

شرکت سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با داشتن تجربه درخشان در زمینه ترخیص کالا از کلیه گمرکات و همچنین بکار گیری مشاورینی زبده و کاردان در امور ترخیص کالا آماده خدمت رسانی در زمینه ترخیص کالا های مختلف برای شما عزیزان می باشد. این شرکت تمامی خدمات تجاری و بازرگانی شما را از اول ثبت سفارش و اخذ مجوزات و …. تا ترخیص و تحویل کالای مورد نظر را برعهده گرفته و در کمترین زمان و با کمترین هزینه به انجام می رساند. شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ترخیص کالا های مختلف با مشاوران این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید و به صورت رایگان مشاوره بگیرید.بیشتر بخوانید

بیشتر بخوانید :

5/5 - (1 امتیاز)