سلطان یاقوت

خروج کالا از گمرک خرمشهر شامل چه مراحل و تشریفات گمرکی می باشد

گمرک خرمشهر بعد از گمرک شهید رجایی از مهترین بنادر کانتینری کشور به حساب می آید به همین دلیل ترخیص کالا از خرمشهر رونق بسیاری دارد.

موقعیت گمرک خرمشهر

خرمشهر یکی از شهرهای جنوبی کشور و در استان خوزستان می باشد. این گمرک به عنوان یکی از بنادر مهم و معروف در جنوب کشور شناخته شده است و همانطور که گفته شد بعد از گمرک بندر شهید رجایی یکی از مهمترین بنادر کانتینری کشور می باشد. تلاقی گمرک خرمشهر با اروند رود و رود کارون و همچنین متصل بود این شهر به راه آهن ملی کشور موجب پیشرفت و توسعه این بندر شده است.

گمرک خرمشهر

ویژگی های ترخیص کالا از خرمشهر

همانطور که گفته شدن این بندر دومین بندر کانتینری کشور است و از مزایای آن استفاده از تجهیزات مدرن تخلیه و بارگیری می باشد. ظرفیت بارگیری و تخلیه بار این گمرک روزانه حدود 6000 هزار تن می باشد که اکثر واردات و صادرات در کشور از این گمرک انجام می گیرد. از مزایای دیگر این بندر می توان به همجواری با منطقه آزاد تجاری و صنعتی اروند اشاره کرد که سود بازرگانی این منطقه با 25 درصد تخفیف اعمال می شود. همجواری این بندر با اروند و کارون موجب شده تا بهترین را برای ترانزیت و ترانشیپ کالا به عراق نیز باشد. لازم به ذکر است که این گمرک یکی از بزرگترین گمرک ها برای ترخیص لوازم خانگی و آشپزخانه می باشد.

بندر کانتینری

چه فعالیت های اقتصادی در خرمشهر رونق دارد

باتوجه به اینکه این بندر از پر رفت آمد ترین بنادر در ترخیص کالا می باشد یکی از مهمترین فعالیت های اقتصادی در این استان حق العمل کاری  یا همان ترخیص کاری کالا و انجام امور گمرکی و تشریفات گمرکی برای کالاهایی که در منطقه آزاد اروند و یا بندر خرمشهر و فرودگاه آبادان تخلیه و بارگیری آها انجام می شود می باشد. اما از دیگر امور اقتصادی که از قدیم الیام در این استان رواج داشته می توان به کشاورزی و باغداری میوه خرما و یا ماهگیری اشاره کرد.

مراحل ترخیص کالا از خرمشهر

مراحل و مدارک مورد نیاز برای ترخیص از گمرک خرمشهر با مدارک مورد نیاز در سایر گمرک ها تفاوتی ندارد. برای ترخیص کالا از گمرک خرمشهر مانند سایر گمرک ها باید به تنظیم اظهار نامه اقدام نمایید برای تنظیم اظهار نامه به مدارکی همچون مجوزات مورد نیاز برای ترخیص کالا، بیمه نامه ، بارنامه ، گواهی خرید کالا، اینویس، پروفرما، مدارک مربوط به حمل و نقل و ترانزیت و ترانشیپ کالا و …… نیاز خواهید داشت. اما مهمترنی نکته ای که باید به آن توجه کنید بررسی بخشنامه های صادر شده از طرف سازمان ها وارگان های ذی ربط می باشد زیرا در هر دوره اقتصادی و سیاسی بخشنامه ها تغییر کرده و ترخیص کالا را آسناتر ویا سختتر می کنند.

مراحل ترخیص کالا از خرمشهر

استفاده از حق العمل کار در ترخیص کالا از خرمشهر

به دلیل سخت و دشوار بودن و همچنین تغییرات مداوم بخشنامه ها توصیه ما به شما عزیزان این است که از ترخیص کاران و حق العمل کاران مجرب و زبده در این امر کمک بگیرید. زیرا ترخیص سریع و کم هزینه از گمرک یکی از مهمترین فاکتور ها در تشریفات گمرکی می باشد و همچنین برای عرضه سریع کالا به بازار مصرف و سود خوب بازرگان نیز مهم است.

مطلب مرتبط: ترخیص کالا از چابهار چگونه است؟ برای آگاهی بیشتر، بر روی لینک زیر کلیک بفرمایید.

ترخیص کالا از چابهار

هزینه های ترخیص کالا از گمرک خرمشهر چگونه است

هزینه ترخیص کالا در گمرک خرمشهر مانند دیگر گمرک ها بوده و این مبالغ در فرآیند تشریفات گمرکی از شما و یا نماینده قانونی که همان ترخیص کا یا حق العمل کار باشد دریافت می شود. از سری هزینه های که باید نسبت به پرداخت آنها اقدام نمایید هزینه های بارگیری  و تخلیه، هزینه های انبارداری، هزنیه های بازرسی، هزینه های آزمایشگاه، هزنیه بدرقه کالا، هزینه کارشناسی کالا، هزینه بیمه کالا، حقوق گمرکی، سود بازرگانی و …. می باشد. که مجری دریافت و وصول آنها گمرک می باشد.

هزینه های ترخیص کالا از گمرک خرمشهر

نحوه محاسبه حقوق ورودی

هزینه های گمرکی بهصورت مجزا از حقوق ورودی کالا دریافت می شود. حقوق ورودی کالا که برای ترخیص کالا دریافت می شود شامل پنج درصد ارزش گمرکی به علاوه سود بازرگانی می باشد. این مبلغ برای کالاهایی که به صورت قطعی وارد می شوند دریافت می شود و گمرک هم مجری وصول آن از بازرگانان و یا نماینده قانونی وی می باشد. در ادامه به شما پیشنهاد می کنیم از مطلب شرایط ترخیص کالاهای اساسی از گمرک دیدن نمایید.

بیشتر بخوانید :

3/5 - (1 امتیاز)