سلطان یاقوت

ترخیص میخک از گمرک

ترخیص گیاه میخک از گمرک

یکی از کالاهای تجاری باارزش که هدف صادارت و واردات کشورهای گوناگون قرار می‌گیرد، میخک نام دارد. ترخیص گیاه میخک از گمرک جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت و یکی از امور تجاری رایج در کشور ماست. یکی از گیاهان با خواص داروئی بی‌نظیر که بیش از 2000 سال است توسط انسان بهره‌برداری می‌شود، میخک نام داشته که بصورت گل رشد می‌کند. غنچه‌های خشک شده گیاه میخک، منبع اصلی خواص این گیاه به شمار می‌روند و مملو از ویتامین‌های مختلف، فیبر بالا، و مواد معدنی از قبیل کلسیم، پتاسیم، سدیم، فسفر، آهن و … می‌باشند. محصول گیاه میخک بصورت پودر درآمده و تحت عنوان ادویه برای پخت و پز در کشورهای هندی و سایر کشورهای آسیایی از قبیل اندونزی، پاکستان و آفریقای شرقی به کار می‌رود. در سایر کشورها نیز از دمنوش ویژه ترکیب میخک با سایر مواد به جهت طبع گرم و خشک این محصول گیاهی بهره می‌برند. از مزایای مصرف گیاه میخک برای بدن انسان می‌توان به تقویت و حفاظت کبد، تولید انسولین و کنترل قند خون، تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود سیستم گوارشی، افزایش استحکام استخوان‌ها، درمان ناراحتی‌های دهان و دندان و … اشاره کرد. برای آگاهی از اطلاعات مفید در زمینه تجارت و ترخیص گیاه میخک از گمرک، مقاله زیر را تا انتها مطالعه نمائید.

بررسی تجارت گیاه میخک در جهان

گل میخک نام یک گیاهی است که در مناطق گرمسیری از جمله کشورهای جنوب شرقی آسیا بصورت همیشه سبز رشد می‌کند. تجارت جهانی در زمینه گل میخک خشک شده و بسته‌بندی شده از اوضاع نسبتا خوب و ثابتی برخوردار است. بیشترین تولیدات و صادرات گیاه میخک در کشورهای ماداگاسکار، سریلانکا، اندونزی، هند، برزیل و … صورت گرفته و به کشورهای متقاضی از قبیل آلمان و هلند که بزرگ‌ترین واردکنندگان این کالا محسوب می‌شوند صادر می‌گردد.

کشور ایران در زمینه کشت و پرورش محصولات گیاهی و بخصوص گیاهان دارویی بسیار عالی عمل کرده و تنها کمبودهای موجود در بازار مصرفی خود را از مبداء سایر کشورها تامین می‌نماید. واردات گیاه میخک در ایران از مبداء کشورهای همسایه از قبیل امارات، افغانستان، پاکستان، هندوستان و … رواج دارد.

قوانین حاکم بر تجارت گیاه میخک در ایران

  • ورود و ترخیص موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوراکی و آشامیدنی مصوب 1346 به شرح زیر می‌باشد:

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

  • ورود موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 به شرح زیر است:

‌ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

  • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین ‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات مصوب 1389 می‌باشد:

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

اخذ چه مجوزاتی برای ترخیص گیاه میخک از گمرک الزامی است؟

ترخیص کار رسمی اداره گمرک به نمایندگی از فعالان تجاری کشورمان برای ترخیص گیاه میخک از گمرک، باید نسبت به دریافت و جمع‌آوری مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی برای اعلام تاریخ اعتبار
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص گیاه میخک

در حالت کلی شماره تعرفه گمرکی مربوط به میخک (میوه کامل، بوته‌‌ها و ساقه‌های آن)‌ ذیل ردیف 0907 جای می‌گیرد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌‌گردد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص گیاه میخک خرد نشده و سابیده نشده در بسته‌بندی آماده برای خرده‌ فروشی به وزن پانصد گرم و کمتر برابر 09071010 است که دارای حقوق ورودی 20% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص گیاه میخک خرد نشده و سابیده نشده به صورت آزاد یا در سایر بسته‌بندی‌ها برابر 09071090 است که دارای حقوق ورودی 10% و اولویت کالایی 22 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص گیاه میخک خرد شده و سابیده شده در بسته‌بندی آماده برای خرده‌ فروشی به وزن پانصد گرم و کمتر برابر 09072010 است که دارای حقوق ورودی 20% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص گیاه میخک خرد شده و سابیده شده به صورت آزاد یا در سایر بسته‌بندی‌ها برابر 09072090 است که دارای حقوق ورودی 10% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.

ترخیص گیاه میخک از گمرک با شرکت سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با داشتن نیروهای ترخیص کار معتبر و باتجربه، حاضر به ارائه خدمات در زمینه تمامی امور گمرکی از جمله ترخیص کالا است. از نقاط مثبت در همکاری با این شرکت می‌توان به انجام امور گمرکی در کوتاه‌ترین زمان و با صرف مناسب‌ترین هزینه اشاره کرد. اگر قصد ترخیص گیاه میخک از گمرک را دارید می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و برخورداری از مشاوره رایگان، با شماره‌های درج شده در زیر تماس حاصل نمائید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :