سلطان یاقوت

شرایط ترخیص کالاهای اساسی از گمرک بهمراه لیست کالاها

ترخیص کالاهای اساسی

سخنگوی گمرک اعلام کرد که ترخیص کالاهای اساسی از گمرک و مواد اولیه کارخانه ها زین پس با ارز مبادله ای امکان پذیر است و دیگر ارز مرجع به آنها تعلق نمی گیرد.

ترخیص کالا با ارز مبادله ای

چه نوع کالاهایی به عنوان کالاهای اساسی شناخته می شوند

کالاهای اساسی همان کالاهایی هستند که در زندگی روز مره از آنها استفاده می کنیم مانند خوارکی های دامی (گوشت قرمز، گوشت مرغ، گوشت ماهی ) برنج، روغن، لبنیات مانند( کره، پنیر، خامه، شیر،سرشیر، دوغ، ماست، کشک) حتی شیر خشک بچه ها، و یا کنجاله های سویا، جو، حتی کود های اوره و فسفات، پتاس و ….. اینها همان کالاهایی هستند که به عنوان ترخیص کالاهای اساسی از گمرک ترخیص می شوند.

 

سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با تجربه بیست ساله آماده ارائه خدمات ترخیص کالا و تجارت و بازرگانی می باشد. ترخیص کار ان و پرسنل زبده این شرکت امور حمل و نقل و ترخیص کالای شما از گمرک را در سریعترین زمان ممکن با حداقل قیمت انجام می دهند. از سری خدمات این شرکت تجاری و بازرگانی: ثبت سفارش، خرید کالا، حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات لازم، دریافت پته گمرکی ، دریافت برگ سبز و ….. می باشد. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به صورت رایگان با کارشناسان این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید.

 

کالاهایی که سالیانه به عنوان کالاهای اساسی شناخته می شوند کدامند

برخی از کالاهای به صورت سالیانه در سبد خانوار ها قرار می گیرند و لیست آنها برا گمرک مشخص می شود که ترخیص آنها نیز با ارز مبادله ای انجام می گیرد لبنایت جز جدا نشدنی این کالاها می باشند بعد از آن می توان به تخم مرغ، سیب، پرتقال و وسایل منزل مانند یخچال فریزر، ماشین لباس شویی، تلویزیون و …. اشاره کرد. برخی از کاغذ ها هم به عنوان کالاهای اساسی در فهرست سالانه قرار میگیرند مانند کاغذ های چاپ و یا کاغذ های مطبوعات  و …

مواد اولیه کارخانجات چگونه در فهرست ترخیص کالاهای اساسی از گمرک قرار می گیرند

همانطور که لبنیات، گندم وجو، گوشت ها، برنج و روغن در لیست فهرست کالاهای اساسی مصرفی خانوار قرار می گیرند. برخی از مواد اولیه کارخانجات هم در این فهرست قرار می گیرند زیرا مواد اصلی برای تولید می باشند. این مواد و یا کالاها شامل: لاستیک، روغن موتور، پلی اتیلن، میلگرد، مس کاتد، شمش آلومینیوم، سرب، شمش فولادی، انواع ورق ها، تیرآهن، لاستیک، دوده و …. می باشد. برخی دیگر از این کالاها و مواد اولیه شامل اولیه اولیه برای ساخت و ساز می باشد که عبارتند از: سیمان ها، کاشی، شیشه ها و …. برخی دیگر نیز از مواد و کالاهای اساسی برای کشاورزی می باشند که شامل: خودروهای سبک، تراکتور، کمباین و …. می شوند

تهیه مواد اولیه کارخانجات

حقوق ورودی در ترخیص کالاهای اساسی از گمرک چگونه محاسبه می شود؟

حقوق ورودی کالاهای اساسی و ضروری نسبت به بقیه کالاها کمتر بوده و تعرفه واردات برخی از اقلام کشاورزی در سال گذشته توسط گمرک کمتر شده است. لازم است که بدانید تعرفه تجارت وبازرگانی برخی از اقلام کشارزی بر پایه ارزش آن ها بنا شده است. به عنوان مثال حقوق ورودی برنج سفید با 26 درصد و حقوق ورودی برنج قهوه ای با پنج درصد می باشد. حقوق وردی لبنیات به خصوص کره نیز با پنج درصد محاسبه می شود. لازم به ذکر است که حقوق ورودی ترخیص گوشت گوسفندی هم با احتساب پنج درصد می باشد.

حقوق ورودی حبوبات چگونه محاسبه می شود؟

با توجه به پاراگرافهای قبلی و همچنین وضعیت گمرک در ایران در خصوص محاسبه حقوق ورودی کالاهای اساسی و مواد اولیه کارخانجات می توان گفت که حقوق وردی حبوباتی مانند لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، لوبیا چشم بلبلی در زمان ترخیص با پنج درصد محاسبه می شوند اما حقوق ورودی لپه در زمان ترخیص آن از گمرک 10 درصد محاسبه می شود. این قوانین برای ترخیص تمام کالاهای اساسی در گمرکات کشور یکسان می باشد.

در صورت تمایل بعد از مطالعه این مطلب می توانید مطلبی تحت عنوان ترخیص کار گمرک غرب تهران را مشاهده نمایید.

قوانین و مراحل ترخیص کالاهای اساسی از گمرک

مراحل و مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالاهای اساسی از گمرک و همچنین ترخیص مواد اولیه با ترخیص سایر کالاها از گمرک تفاوتی ندارد و در هر صورت باید به تنظیم اظهار نامه اقدام کرده و آن را به گمرک تحویل دهید. برای تنظیم اظهار نامه نیز نیز به قبض انبار، گواهی خرید، گواهی فروش، اینویس، پروفرما، گواهی بازرسی، گواهی آزمایشگاه، مدارک حمل و نقل، بارنامه، بیمه نامه و …. خواهید داشت.

قوانین ترخیص کالاهای اساسی از گمرک

چگونگی انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا

همانطور که می دانید بازرگانی و تجارت و ترخیص کالا از گمرک از قدیم الایام شغلی پر درآمد اما سخت و دشوار می باشد سخت و دشوار بودن آن در قدیم به دلیل نبود وسایل و امکانات کافی برای حمل و نقل و … بوده است اما در زمان حال دشواری این قضیه به زمان بر بودن پروسه ترخیص کالا و بروزرسانی مداوم بخشنامه و تغییر قوانین و مقررات می باشد. توصیه ما به شما عزیزان این است که قبل از ترخیص کالا به مطالعه بخشنامه های صادر شده از طرف ارگان ها و سازمان ذی ربط کالای خود بپردازید و یا امور ترخیص کالا و تشریفات گمرکی خود را به ترخیص کار و یا حق العمل کاری مطمئن و کاردان بسپارید تا در سریعترین زمان ممکن و با کمترین هزینه کالای شما از گمرک ترخیص شود و دچار ضرر و زیان نشوید. همچنین می توانید برای دریافت آخرین اخبار گمرک ایران به سایت گمرک مراجعه نمایید.

اگر می خواهید در مورد ترخیص کالا  و ترخیص کار بیشتر بدانید می توانید به مقالات سلطان یاقوت در این حوزها مراجعه بفرمایید.

بیشتر بخوانید :

 

3/5 - (1 امتیاز)