سلطان یاقوت

ترخیص نارگیل از گمرک

ترخیص نارگیل از گمرک

نارگیل جزو میوه‌های مدرن و پرطرفدار در سراسر جهان به شمار می‌رود که خواص بی‌نظیر و تاثیر مثبت آن بر سلامتی انسان‌، تایید شده است. میوه نارگیل از سه بخش کلی تشکیل می‌شود که این قسمت‌ها از بیرون به درون شامل پوسته قهوه‌ای رنگ، گوشت سفید میانی و مایع متمایل به سفید درونی می‌باشند. شکل‌های مصرفی نارگیل متفاوتند که مصرف آن‌ها سبب بهبود کلسترول، تامین ویتامین‌ها و آهن مورد نیاز بدن، تنظیم فشار خون، رشد باکتری‌های مفید در روده، پیشگیری و از بین بردن عفونت های روده و همچنین بهبود گوارش به علت فیبر طبیعی فراوان می‌شود. در کشور ما به علت فراوانی انواع میوه‌ها، ممنوعیت‌های وارداتی برای انواع میوه به جز میوه‌های مناطق گرمسیری که شرایط رشد آن‌ها مناسب آب و هوای کشور ما نمی‌باشد، اعمال شده‌ است. یکی از این 4 میوه، نارگیل است که در ادامه متن به شرایط واردات و ترخیص آن از گمرک کشورمان اشاره خواهیم کرد.

واردات نارگیل در ایران

نارگیل از جمله میوه‌های خوش خوراک و پرطرفدار در ایران است و حتی مواد خوراکی مشتق شده از آن مانند پودر نارگیل و روغن نارگیل نیز در کشور ما مورد استفاده خانواده‌ها قرار می‌گیرد. شرایط اقلیمی مناسب برای رشت و پرورش نارگیل، مشابه آب و هوای مناطق گرمسیری جهان است و به همین علت در کشور ما باروری آنچنانی ندارد.

تاجران کشور ما همیشه به دنبال واردات کالاهایی هستند که در بازار داخلی طرفدار داشته ولی تولید داخلی ندارند. واردات این قبیل محصولات به جهت نداشتن رقیب و سهولت قوانین در واردات آن‌ها جهت تامین نیاز داخلی سود فراوانی برای تاجران و بازرگانان به دنبال دارد. نارگیل نیز یکی از محصولاتی است که همواره توجه واردکنندگان را به خود جلب کرده و از کشورهای تولید کننده خریداری می‌شود.

بهترین و بزرگ‌ترین کشورها جهت واردات نارگیل به کشور ما عبارتند از: هند، اندونزی و فیلیپین. این کشورها به دلیل شرایط اقلیمی مساعد با کشت نارگیل، از مهم‌ترین تولیدکنندگان این میوه در جهان به شمار می‌روند.

نکاتی در مورد تجارت (واردات، صادرات، ترخیص) نارگیل در جهان

صدور مجوز خروج از اداره گمرک برای میوه مناطق گرمسیری همچون موز، انبه، آناناس و نارگیل مشروط به رعایت ضوابط قرنطینه‌ای و اخذ گواهی بهداشت نباتی معتبر از وزارت کشاورزی است. یک سری فاکتورها حتما باید در این گواهینامه قید شوند و گرنه مجوز بهداشت محصول شما فاقد اعتبار خواهد بود. این موارد عبارتند از:

  • نام علمی تمام آفت‌ها باید در گواهی بهداشت نباتی محموله نارگیل ذکر شود.
  • پوست خارجی نارگیل درکشور مبداء و تولید کننده باید حتما قبل از حمل بار تراشیده شود و60% از الیاف آن جدا شده باشد.
  • نتیجه کنترل محموله نارگیل از نظر عدم وجود هرگونه آفت و بیماری‌های قرنطینه‌ای باید در گواهی بهداشت آن قید شود.
  • زمان بازدید محـموله در گمرک، صاحب کالا باید اصل گواهی بهداشــت نباتی کشور تولید کننده و مبداء را به کارشـناسان قرنــطینه نباتی ارائه نماید و درغیراین صورت کارشناسان گمرک از خروج و ترخیص کالا ممانعت خواهند کرد.
  • انتقال محموله حاوی نارگیل از کشور تولید کننده مبداء) به صاحب کالا (در کشور مقصد) باید بصورت یکسره و بدون توقف جهت تخلیه و بارگیری مجدد در کشور ثالت انجام شود.

 

مجوزهای لازم جهت ترخیص نارگیل از گمرک

جهت ترخیص نارگیل و مشتقات آن (روغن، پودر، اسانس و…) از گمرک، دریافت مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه الزامی است:

  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاوزی-اعلام تاریخ اعتبار
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی-تخصیص ارز

تعرفه گمرکی ترخیص نارگیل

کد تعرفه گمرکی کپرا (مغز نارگیل پوست کنده و خشک کرده) برابر 12030000 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 25 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی پودر نارگیل برابر 08011100 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 24 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی روغن نارگیل برابر 15131100 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 23 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی قسمت درونی پوسته نارگیل 08011200 است که دارای حقوق ورودی 20% و اولویت کالایی 22 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی اسانس خوراکی نارگیل برابر 33021090 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 22 می‌باشد.

* واحد اندازه‌گیری جهت محاسبه حقوق گمرکی تمامی تعرفه‌های بالا برابر Kg  می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص نارگیل از گمرک

همانطورکه در مقاله ذکر شد، ترخیص نارگیل از گمرک نیازمند تایید و کنترل سلامت آن از سمت سازمان بهداشت است. همچنین مجوزهای دیگر و داشتن کارت بازرگانی معتبر جهت تکمیل فرآیند ترخیص آن الزامی می‌باشند. از طرفی دیگر اگر تاجر یا بازرگان فعال در این زمینه از مقررات و قوانین اداره گمرک در خصوص ترخیص نارگیل از گمرک مطلع نباشد، ممکن است با اختلالات و موانع گوناگونی در انجام این عملیات مواجه شود. تمام دلایل ذکر شده، بر ضرورت همکاری تاجران با شرکت‌‌های ترخیص کار تاکید می‌نمایند. شرکت سلطان یاقوت با به کارگیری کادر ترخیص کاران باتجربه و ماهر، اماده ارائه مشاوره رایگان و همکاری با شما در عملیات‌های تجاری از جمله ترخیص کالا از گمرک می‌باشد.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :

5/5 - (1 امتیاز)