سلطان یاقوت

ترخیص قلع و مصنوعات از قلع از گمرک

ترخیص قلع و مصنوعات از قلع از گمرک

قلع نام عنصر شماره 50 جدول تناوبی است که با نماد شیمیایی Sn شناخته میشود و یک هزارم پوسته زمین را به خود اختصاص داده است. ویژگی‌های منحصر به فرد این فلز که طیف رنگی بین سفید و نقره‌ای دارد، سبب کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف شده است. واردات قلع و مصنوعات قلع در کشور ما رواج دارد و زمینه فعالیت مناسب و پرسودی برای فعالان تجاری محسوب می‌شود. از این رو قصد داریم در ادامه مقاله به موضع ترخیص قلع و مصنوعات قلع از گمرک بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. از خواص فلز قلع می‌توان به نرمی و ضعیفی نسبت به سایر فلزات، قابلیت چکش‌خواری و انعطاف‌پذیری بالا و نقطه ذوب پایین نسبت به عناصر گروه 14 جدول تناوبی اشاره کرد. از آلیاژهای قلع می‌توان به برنز، بابیت، پیوتر، مفرغ، آلیاژ ریخته گری شده تحت فشار، پیوتر، برنز فسفردار، فلز سفید و لحیم نرم اشاره کرد. قلع از طریق غذا، تنفس و پوست وارد بدن انسان شده و عوارض خطرناکی از خود بر جای می‌گذارد. امروزه بین ۱۵ تا ۱۹ درصد قلع از منابع بازیافتی و قراضه‌ها تامین می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص قلع و مصنوعات از قلع از گمرک، ادامه مقاله را دنبال نمایید.

انواع قلع‌ به صورت کارنشده کدامند؟

  • قلع غیرممزوج

فلزی است که برحسب وزن حداقل 99 درصد قلع داشته باشد، مشروط بر اینکه مقدار بیسموت یا مس احتمالی موجود در آن برحسب وزن کمتر از حد تعیین شده (بیسموت 1/0 و مس 4/0) باشد.

  • آلیاژهای قلع

عبارتند از موادی فلزی که در آن‌ها قلع برحسب وزن بر هر یک از عناصر دیگر اولویت داشته باشد، مشروط بر اینکه:

الف) مقدار کل این قبیل سایر عناصر برحسب وزن بیشتر از یک درصد باشد.

ب) مقدار بیسموت یا مس برحسب وزن برابر یا بیشتر از حد تعیین شده (بیسموت 1/0 و مس 4/0) باشد.

کاربرد فلز قلع در صنایع مختلف

فلز قلع و آلیاژهای آن مقاومت بالایی در برابر زنگ‌زدگی و پوسیدگی دارند و به همین دلیل در صنایع گوناگون از جمله موارد زیر به کار می‌روند:

  • روکش کردن فلزات
  • پوشش‌کاری قطعات صنعتی مواد غذایی و صنعت کنسرو سازی
  • شیشه‌سازی
  • صنعت برق
  • صنعت پلیمر
  • پلاستیک‌سازی
  • صنعت نساجی
  • و …

واردات قلع و مصنوعات از قلع در ایران

میزان تولیدات کشور ما در زمینه قلع و مصنوعات از قلع، کمتر از میزان نیاز بازار مصرفی است و به همین دلیل نیازمند واردات در این بخش هستیم. نیاز صنایع داخلی کشور ما به قلع از طریق خرید این محصولات از کشورهای خارجی تامین می‌گردد و سالانه مقادیر بالایی ارز بدین منظور از کشور خارج می‌شود.

واردات قلع و مصنوعات از قلع در ایران، عمدتا از مبداء کشورهای امارات متحده عربی، چین، سنگاپور، جمهوری کره، ترکیه، ژاپن، سنگاپور و … صورت می‌گیرد.

بیشترین پراکندگی ذخایر قلع در جهان، متعلق به آسیا و بخصوص آسیای شرقی است. 23% از ذخایر موجود در جهان در کشور چین واقع شده و بدین ترتیب تبدیل به بزرگ‌ترین کشور دارنده این فلز مبدل شده است. پس از چین به ترتیب اندونزی، برزیل، استرالیا، بولیوی، روسیه و مالزی عمده ذخایر قلع در را به خود اختصاص داده‌اند.

مجوزهای لازم جهت ترخیص قلع و مصنوعات از قلع از گمرک

از مراحل مهم ترخیص کالا، مرحله اخذ و جمع‌آوری مجوزهای مربوط به کالای مورد نظر از سازمان‌های خاص است. ترخیص کار با ارائه این مدارک به اداره گمرک، می‌تواند مجوز خروج کالا و محموله مورد نظر خود را از اداره گمرک دریافت نموده و ماموریت خود را به پایان برساند.

ترخیص کاری که قصد ترخیص قلع و مصنوعات از قلع از گمرک را دارد، موظف است جهت اخذ مجوز ارزی از دفتر صنایع معدنی جهت تخصیص ارز اقدام نماید.

برای ترخیص قراضه و ضایعات قلع از گمرک، باید مجوز فنی از سازمان حفاظت محیط زیست دریافت گردیده و ترخیص و ترنزیت این ردیف تعرفه، منوط به تایید سازمان انرژی اتمی ایران می‌باشد.

تعرفه گمرکی برای ترخیص قلع و مصنوعات از قلع

در فصل 80 از کتاب مقررات صادرات و واردات ایران، به موضوع ترخیص قلع و مصنوعات از قلع از گمرک پرداخته شده است که در ادامه مقاله به شرح جزئیات آن خواهیم پرداخت.

نکته: تعرفه ورودی تمامی کالاهای زیر در گمرک، برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص قلع به صورت کار نشده به شکل غیرممزوج، برابر 80011000 است که از حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 22 برخوردار است.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص قلع به صورت کار نشده به شکل آلیاژهای قلع برابر 80012000 است که از حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 23 برخوردار است.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص قراضه و ضایعات قلع برابر 80020000 است که از حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 23 برخوردار است.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص میله، پروفیل و مفتول از قلع برابر 80030000 است که از حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 23 برخوردار است.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص ورقه و نوارهای (Foil) از قلع (حتی چاپ شده یا ملصق شده بر روی کاغذ، مقوا، مواد پلاستیک یا روی تکیه‌گاه از مواد حداکثر 0/2میلیمتر (بدون در نظر گرفتن تکیه‌گاه) پودر و فلس قلع برابر 80070010 است که از حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 23 برخوردار است.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص سایر مصنوعات از قلع برابر 80070090 است که از حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 23 برخوردار است.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص قلع و مصنوعات از قلع از گمرک

ترخیص قلع و مصنوعات از قلع از گمرک، فعالیتی تخصصی و پیچیده محسوب می‌شود که باید در چهارچوب قوانین و مقررات اداره گمرک صورت بگیرد. ترخیص کار معتبر و قابل اطمینان همچون متخصصان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت، با تسلط بر این اصول، می‌توانند راهنما و همراه شما تاجران و بازرگانان عزیز باشند. در صورتی که قصد کسب اطلاعات بیشتر و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت را دارید، کافیست با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :

 

5/5 - (1 امتیاز)