سلطان یاقوت

ترخیص تخم کتان از گمرک

ترخیص تخم کتان از گمرک

تخم کتان یا بذر کتان جزو محصولات زراعی بسیار قدیمی به شمار می‌رود و بطورکلی در دو گونه قهوه‌ای و زرد طلایی یافت می‌شود که خواص و مزایای هر دو شبیه یک‌دیگر است. واردات این محصول در کشور ما رواج دارد و از این رو قصد داریم در ادامه مقاله به موضوع ترخیص تخم کتان از گمرک بپردازیم که یکی از خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. تخم کتان منبع مناسبی از مواد مغذی از قبیل فیبر، منیزیوم، ویتامین B1، اسید چرب و امگا 3، آنتی اکسیدان و چربی سالم است. تخم کتان در دسته دانه‌های روغنی قرار می‌گیرد که از آن نوعی روغن نباتی قدیمی و تجاری به نام روغن کتان گرفته می‌شود. در طب سنتی نیز دانه‌های تخم کتان را به صورت کامل و یا کوبیده شده برای درمان بیماری‌های داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌دهند. از مصارف تخم کتان در طب سنتی می‌توان جهت درمان التهابات معده و روده، اختلالات سیستم تنفسی، سردردها، بیماری‌های چشمی، آنفولانزا، روماتیسم و نقرس، تب و … اشاره کرد. از فواید مصرف به‌اندازه تخم کتان برای بدن انسان می توان، پیشگیری از سرطان، کاهش کلسترول، کنترل فشار خون، تثبیت سطح قند خون، کمک به کاهش وزن و تناسب اندام و … را نام برد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص بذر کتان از گمرک، در ادامه مقاله همراه ما باشید.

واردات تخم کتان در ایران

تخم کتان جزو محصولاتی است که واردات آن سالانه با حجم بالا در کشور ما رواج دارد و سود خوبی از فعالیت در این زمینه نصیب فعالان تجاری می‌گردد. واردات تخم کتان در ایران عمدتا از مبداء کشورهای امارات متحده عربی، قزاقستان، ترکیه، کانادا، جمهوری کره، هند، سوئیس و … صورت می گیرد و سالانه مقادیر بالایی ارز بدین ترتیب از کشور خارج می‌گردد.

قوانین مربوط به تجارت تخم کتان در ایران

تاجران و بازرگانان محترم کشورمان که قصد فعالیت در زمینه واردات و صادرات تخم کتان را دارند باید در چهارچوب قوانین و مقررات تعیین شده از سمت اداره گمرک در این زمینه عمل کنند:

 • ورود و ترخیص موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوردنی و آشامیدنی مصوب 1346 می‌باشد.

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

 • ورود اقلام مشمول این فصل موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 است.

ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

 • ورود و صدور موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی و محصولات تراریخته ملزم به رعایت مفاد قانون ملی ایمنی زیستی با کسب مجوز قبلی از وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد.
 • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین المللی حفظ نباتات مصوب 1389 می باشد.

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

 • حقوق ورودی دانه‌های روغنی در صورت خرید دانه‌های روغنی داخلی به قیمت تضمینی با تایید وزارت جهاد کشاورزی از داخل، معادل 50% حقوق ورودی می‌باشد.

تبصره: بهره‌مندی واحدهای تولیدی یا شرکت‌های طرف قرارداد با آنها از تخفیف حقوق ورودی، بر مبنای مندرجات ذیل یادداشت فصل در سال خرید دانه روغنی تولید داخل مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی، بدون محدودیت زمانی بلامانع است.

 • حقوق ورودی بذر دانه‌های روغنی 1% ارزش می‌باشد.
 • ورود و صدور بذر و نهال در مقیاس تجاری منوط به اخذ گواهی از موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال و با رعایت مقررات قرنطینه می‌باشد.

مجوزات لازم برای ترخیص تخم کتان از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که به نمایندگی از تاجران و بازرگانان کشورمان قصد ترخیص تخم کتان از گمرک را دارد موظف است جهت اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی جهت اعلام تاریخ اعتبار
 • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی یا کشاورزی
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز جهت مصارف دامی یا کشاورزی
 • نیاز به شناسه کالا

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص تخم کتان

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی برای ترخیص تخم کتان از گمرک برابر 12040000 است که شامل حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 22 گردیده و تعرفه ورودی آن در گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌شود.

شرح تعرفه: دانه کتان (بزرک)، حتی خردشده.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص تخم کتان از گمرک

ترخیص کالا شامل مراحل گوناگون و قوانین و دستورالعمل‌های خاصی است که به تمامی آن‌ها، تشریفات گمرکی می‌گویند. شرکت سلطان یاقوت در طول سالیان فعالیت خود در دنیای تجارت، با استفاده از تجربه و مهارت بالای متخصصان ترخیص کار توانسته است رضایت فعالان تجاری را کسب نماید. در صورتی که قصد ترخیص تخم کتان از گمرک را دارید، جهت بهره‌مندی از مشاوره رایگان و همکاری با این شرکت، با تلفن‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :