سلطان یاقوت

ترخیص بوقلمون زنده از گمرک

ترخیص بوقلمون زنده از گمرک

بوقلمون نام نوع پرنده بومی جنوب آمریکا است که سراسر بدن او پوشیده از پر است و در قسمت سر و زیر گردن خود تاج دارد. بوقلمون‌ها را بطورکلی می‌توان به دودسته بوقلمون‌های اهلی و بوقلمون‌های وحشی تقسیم کرد. تجارت بوقلمون‌های اهلی در کشور ما رواج دارد. از این رو می‌خواهیم در مقاله پیش روی شما عزیزان به موضوع ترخیص بوقلمون زنده از گمرک بپردازیم که در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت جای می‌گیرد. وزن بوقلمون‌های اهلی دوبرابر بوقلمون‌های وحشی است و به همین دلیل فاقد قدرت پرواز هستند و برخی از آن‌ها نیز قادر به تحمل وزن خود نبوده و به‌سختی راه می‌روند. در نقطه مقابل، بوقلمون‌های وحشی قرار دارند که قدرت پرواز بسیار عالی دارند. بوقلمون‌های اهلی را به دلیل عدم توانایی در پرواز کردن، می‌توان در محوطه‌های حصار شده درست مانند مرغداری‌ها، نگه‌داری کرد. حداکثر عمری که برای بوقلمون‌های اهلی ثبت شده، 12 سال بوده است؛ ولی طول عمر این پرنده بطور متوسط بسیار کمتر است. گوشت بوقلمون‌ها بنابر منطقه‌ای که پرورش یافته‌اند، به دو نوع سفید و قرمز تقسیم می‌شوند که هر دوی آن‌ها از خواص فراوانی برخوردار می‌باشد. لازم به ذکر است که مقدار ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در گوشت تیره بوقلمون، در مقایسه با نوع سفید آن بیشتر است. برخی از خواص گوشت بوقلمون شامل کاهش کلسترول، بهبود بی‌خوابی، کنترل قند خون در افراد دیابتی و … می‌باشد. در ادامه به شرح نکات مفید در خصوص تجارت و ترخیص بوقلمون زنده از گمرک پرداخته‌ایم.

تجارت بوقلمون زنده در ایران

صادرات و واردات بوقلمون‌های زنده برای اهداف گوناکون در کشور ما رواج دارد و سود خوبی از فعالیت در این زمینه نصیب تاجران و بازرگانان می‌گردد. کشور ما در زمینه رشد و پرورش انواع ماکیان زنده از جمله بوقلمون فعالیت دارد و بخشی از این تولیدات را نیز به کشورهای متقاضی صادر می‌نماید.

واردات بوقلمون زنده در ایران در دو دهه گذشته از مبداء کشورهای انگلستان، آلمان، فرانسه، اتریش، هلند و … صورت گرفته است. صادرات این محصول نیز از کشور ما به مقصد کشورهای ترکمنستان، عراق، آذربایجان، ارمنستان، افغانستان و … رواج دارد. سالانه مقادیری ارز برای انجام این فعالیت‌ها میان ما و سایر کشورها جابه‌جا می‌گردد.

قوانین مربوط به تجارت بوقلمون زنده در ایران

تاجران و بازرگانانی که قصد فعالیت در زمینه صادرات و واردات بوقلمون زنده را دارند، باید در چهارچوب قوانین و مقررات اداره گمرک در این زمینه عمل نمایند:

  • ورود و صدور حیوانات و پرندگان وحشی موکول به موافقت سازمان حفاظت محیط زیست می‌باشد.

 

  • ورود و صدور هر نوع دام زنده موکول به رعایت ماده 7 قانون دامپزشکی کشور مصوب 1350 می‌باشد.

ماده 7- ورود و صدور هر نوع دام زنده، تخم مرغ نطفه دار، اسپرم دام، فرآورده‌هاى خام دامى، داروها و واکـسن‌ها و سرم‌ها و مواد بیولوژیکى و مواد ضدعفونى و سموم دام‌پزشکى و مواد غذایى متراکم و مکمل‌هاى غذاى دام و داروهایى که براى ساختن مواد نام‌برده مورد نیاز است باید با موافقت وزارت کشاورزى صورت گیرد.

  • ترخیص کلیه حیوانات زنده منوط به ارائه گواهی بهداشت کشور مبدا بوده و منحصرا از گمرک‌خانه‌هایی که دارای پست قرنطینه دامی وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد امکان‌پذیر خواهد بود.

 

  • ورود و صدور موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی و محصولات تراریخته ملزم به رعایت مفاد قانون ملی ایمنی زیستی با کسب مجوز قبلی از وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد.

مجوزات لازم جهت ترخیص بوقلمون زنده از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص بوقلمون زنده از گمرک را دارد موظف است برای اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه در داخل کشور اقدام نماید:

  • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی
  • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی جهت اعلام تاریخ اعتبار
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز
  • نیاز به شناسه کالا

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص بوقلمون زنده

بطورکلی کد تعرفه جهت ترخیص بوقلمون زنده از گمرک ذیل ردیف 010512 جای می‌گیرد که در ادامه به شرح جزئیات آن خواهیم پرداخت.

کد تعرفه گمرکی 8 رقمی برای ترخیص بوقلمون مولد نژاد خالص برابر 01051210 است که از حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 21 برخوردار می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی 8 رقمی برای ترخیص جوجه یکروزه گوشتی بوقلمون برابر 01051220 است که از حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 22 برخوردار می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی 8 رقمی برای ترخیص سایر بوقلمون‌های زنده برابر 01051290 است که از حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 22 برخوردار می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص بوقلمون زنده از گمرک

ترخیص بوقلمون زنده از گمرک، امری تخصصی و پرچالش محسوب می‌شود که اشتباه در مراحل انجام آن می‌تواند پیامدهای جبران‌ ناپذیری به همراه داشته باشد. ترخیص کار معتبر و قابل اطمینان کسی که بر تمام این پیچ و خم‌ها مسلط باشد و خاطر تاجران و بازرگانان را آسوده نگه دارد. شرکت سلطان یاقوت با فعالیت‌های مستمر خود در زمینه امور تجاری و بازرگانی از جمله ترخیص کالا، اکنون به یکی از معتبرترین شرکت‌های ترخیص کار مبدل شده است. کادر نیروهای متخصص و کاربلد ترخیص کار این شرکت، از صفر تا صد مراحل ترخیص کالا یار و راهنمای شما عزیزان خواهند بود و از ایجاد مشکلات گوناگون پیشگیری خواهند کرد. برای کسب مشاوره رایگان و یا درخواست همکاری با این شرکت در زمینه ترخیص بوقلمون از گمرک، کافیست با شماره‌های درج شده در زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :