سلطان یاقوت

ترخیص قارچ از گمرک

ترخیص قارچ از گمرک

بطورکلی قارچ به تنوع بیش از 120 هزار نوع محصول گفته می‌شود که برخی سمی و برخی خوراکی هستند. در مقاله امروز قصد داریم به موضوع ترخیص قارچ خوراکی از گمرک بپردازیم که در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت جای می‌گیرد. مهم‌ترین قارچ خوراکی در جهان، قارچ سفید دکمه‌ای است که به دلیل خواص بسیار خود، مورد مصرف کشورهای مختلف قرار می‌گیرد. کشور ما نیز یکی از 6 تولیدکننده برتر قارچ‌ها از جمله قار دکمه‌ای در جهان است و محصولات تولیدی خود را علاوه بر بازار مصرفی داخلی، به سایر کشورها نیز صادر می‌کند. قارچ‌های تولیدی در ایران که 85% آن‌ها قارچ‌های دکمه‌ای هستند، بسیار مرغوب و باکیفیت بوده و به همین دلیل توانسته‌اند استانداردهای جهانی در خصوص قارچ‌های صادراتی را شامل شوند. صادرات قارچ در ایران سبب شده تا سالانه مقادیر بالایی ارز به کشور وارد شود و رونق اقتصادی شکل بگیرد. از آن‌جا که قارچ های صادراتی دست‌چینی از بهترین و باکیفیت‌ترین قارچ‌های تولیدی در کشور می باشند، معمولا در بازار جهانی با مقادیری بالاتر از قیمت بازار داخلی به فروش می‌رسند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص قارچ‌ از گمرک، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

صادرات قارچ در ایران

همانطورکه اشاره شد، قارچ را می‌‌توان جزو مهم‌ترین محصولات صادراتی در کشور برشمرد که ارزآوری بالایی دارد. بیشترین واردکنندگان قارچ از ایران در کشورهای همسایه از جمله کشورهای عربی هستند. بیشترین میزان صادرات قارچ از کشور ما به کشورهای ترکیه، عراق، کویت، قطر، آذربایجان، پاکستان، تاجیکستان و … صورت می‌گیرد.

قوانین و مقررات تجارت قارچ در ایران

فعالان تجاری که قصد فعالیت در زمینه صادرات و واردات و یا ترخیص قارچ از گمرک را دارند باید در چهارچوب قوانین و مقررات اداره گمرک عمل نمایند:

 • ورود موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 به شرح زیر است:

‌ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

 • ورود و ترخیص موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوراکی و آشامیدنی مصوب 1346 به شرح زیر می‌باشد:

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

 • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین ‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات مصوب 1389 می‌باشد:

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

مجوزات مورد نیاز برای ترخیص قارچ از گمرگ

تاجران و یا نماینده ایشان (ترخیص کار) باید برای ترخیص قارچ از گمرک، مجوزهای لازم را از سازمان‌های مربوطه کسب نمایند. مجوزهای لازم برای ترخیص قارچ از گمرک شامل موارد زیر می‌باشند:

 • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی برای اعلام تاریخ اعتبار
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص قارچ

قارچ‌ها انواع مختلفی دارند و به همین دلیل از کد تعرفه گمرکی متفاوتی برخوردار هستند که ذکر جزئیات مربوط به آن در این مقاله نمی‌گنجد. حقوق ورودی انواع قارچ در اداره گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می گردد.

شما علاقمندان می‌توانید برای کسب اطلاع دقیق در خصوص کد تعرفه گمرکی و سایر اطلاعات مربوط به کالای مورد نظرتان، با کارشناسان ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت تماس بگیرید.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص قارچ از گمرک

امروزه با وجود تنوع بسیار کالاهای تجاری و تشدید قوانین گمرکی، تجارت و امور بازرگانی به کاری تخصصی تبدیل شده که نیازمند کمک گرفتن از افراد با تجربه می‌باشد. شرکت سلطان یاقوت با ارائه خدماتی نظیر ثبت سفارش، خرید کالا، حمل و نقل کالا، تنظیم اظهارنامه، اخذ مجوز های قانونی، ترخیص کالا از کلیه گمرک ها، حواله ارز و … آماده به عهده گیری امور بازرگانی شما عزیزان می‌باشد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات و یا همکاری با شرکت یاقوت در زمینه ترخیص قارچ از گمرک با شماره های زیر تماس حاصل فرمائید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

 

برخی خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص قارچ از گمرک عبارتند از:

 • ترخیص قارچ دکمه‌ای سفید از گمرک
 • ترخیص قارچ شاه صدف از گمرک
 • ترخیص قارچ صدفی از گمرک
 • ترخیص قارچ انوکی از گمرک
 • ترخیص قارچ Chanterelle از گمرک
 • ترخیص قارچ پورسینی از گمرک
 • ترخیص قارچ ترملا از گمرک
 • ترخیص قارچ دارویی از گمرک
 • ترخیص قارچ‌های دنبلان از گمرک

بیشتر بخوانید :