سلطان یاقوت

ترخیص کانتینر یخچال‌دار از گمرک

ترخیص کانتینر یخچال‌دار از گمرک

یکی از خدمات ترخیص کالای شرکات سلطان یاقوت، ترخیص کانتینر یخچال‌دار از گمرک است که در ادامه به شرح اطلاعات مفید در این زمینه خواهیم پرداخت. افرادی که با دنیای تجارت سروکار دارند، حتما از این نکته آگاه هستند که جا‌به‌جایی محصولات بازرگانی در سطوح بین‌المللی باید مطابق استاندارهای حمل‌ونقل جهانی و از طریق کانتینرها صورت بگیرد. کانتینرها انواع مختلفی دارند که هر کدام برای جا‌به‌جایی نوع خاصی از محصولات طراحی و تولید شده است. کانتینر یخچال‌دار، یکی از مهم‌ترین انواع کانتینرها است که برای حمل‌ونقل مواد غذایی، سبزیجات، داروها و بطورکلی هر نوع کالایی که برای حفظ و نگهداری نیاز به دمای ثابتی دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این نوع کانتینر می‌توان در حمل‌ونقل زمینی، هوایی و دریایی استفاده کرد. کانتینرهای یخچال‌دار از دو جهت برای جا‌به‌جایی و دپو کردن محصولات مختلف تجهیز شده‌اند. به عبارت دیگر هم ساختار کانتینر به‌گونه‌ای است که می‌تواند عایق حرارتی مناسبی جهت نگهداری مواد حساس به دما در طولانی مدت باشد و هم درون آن یک سیستم سرمایشی باکیفیت (ترموکینگ) تعبیه می‌شود تا دمای درون کانتینر را بر روی یک عدد ثابت و مشخص تثبیت کند. دمای سیستم سرمایشی کانتینرهای یخچال‌دار قابل تنظیم است. ابعاد کانتینرهای یخچال‌دار درست مانند سایر کانتینرها و مطابق استاندارهای تعیین شده است با این تفاوت که درون آن یک یخچال یا سیستم سرمایشی برای جلوگیری از فاسد شدن محصولات تعبیه می شود. باید به این نکته توجه داشت که حمل محصولات با کانتینر یخچال‌دار، نیاز به بارنامه مخصوص دارد که درون آن مشخصاتی از قبیل تاریخ ارسال، مشخصات و نشانی ارسال‌کننده، گیرنده کالا، تعداد بسته‌ها و اندازه کالا، مقصد و محل وصول کالا، نوع کالا و نرخ کرایه حمل و نقل ذکر می‌شوند. برای کسب اطلاعات مفید در خصوص نحوه تجارت و ترخیص کانیتنر یخچال‌دار از گمرک، همراه ما باشید.

ساختار کانتینرهای یخچال‌دار به چه صورت است؟

همانطورکه در مقدمه مقاله اشاره شد، طراحی کانتینرهای یخچال‌دار به صورتی است که بهترین شرایط جهت انتقال و نگهداری محصولات حساس به دما را فراهم کند. بطور معمول، جنس کفی کانتینرها از تخته‌های چوبی چندلایه یا ورق فلزی است؛ ولی کفی کانتینرهای یخچال‌دار از پروفیل فلزی تشکیل شده است که معمولا از جنس آلومینیوم می‌باشد. به این مدل کفی‌های مخصوص، کفی T شکل گفته می‌شود که حاوی شیارهایی می‌باشد که سبب جابه‌جایی جریان هوا در سراسر کانتینر یخچال‌دار می‌گردد. گاهی اوقات برای جلوگیری از کثیف شدن کف این مدل از کانتینرها از یک کفه برای پوشاندن کف کانتینر استفاده می‌شود که در این حالت ممکن است درصدی از راندمان سیستم سرمایشی کاهش پیدا کند. طراحی و ساختار دیواره‌های کانیتنر یخچالی نیز با سایر کانیتنرها متفاوت است. جنس دیواره‌ها به طور معمول به صورت ساندویچ پنل و از آلمینیوم و استیل با لایه‌های عایق تشکیل شده است که تا حد قابل قبولی به کنترل دمای داخل کانتینر کمک می‌کند. هر کانتینر یخچالی یا کانتینر سردخانه ای از یک سیستم سرمایشی تشکیل شده است تا دمای داخل کانتینر را کنترل و بر روی یک عدد ثابتی زیر صفر تثبیت کند. این سیستم سرمایشی نیازمند انرژی الکتریکی بوده که می‌توان این انرژی را از انواع ژنراتورها، دیزل ژنراتور و یا برق شهر تامین نمود.

واردات کانتینر یخچال‌دار در ایران

کانتینرهای یخچال‌دار جهت تجارت در زمینه مواد غذایی یا دارویی یا هر نوع محصول دیگری که باید در دمای خاصی حفظ و نگهداری شود، الزامی است. از این رو واردات کانتینر یخچال‌دار در کشور ما رواج پیدا کرده است و تاجران و بازرگانان به ثبت سفارش و خرید آن از کشورهای خارجی تولیدکننده مشغول می‌باشند.

واردات کانتینر یخچال‌دار در ایران عمدتا از مبداء کشورهای چین، امارات متحده عربی، آلمان، جمهوری کره، ترکیه، ایتالیا، هند، مالزی و … صورت می‌گیرد و سالیانه مقادیر بالایی ارز بدین ترتیب از کشورمان خارج می‌گردد.

دو کشور چین و امارات، بعد از اعمال‌ تحریم‌های گسترده علیه کشورمان، به دو شریک تجاری ایران مبدل شده و حجم بالایی از آمار واردات در کشور ما را به خود اختصاص داده‌ اند.

مجوزهای لازم جهت ترخیص کانتینر یخچال‌دار از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص کانتینر از گمرک را دارد موظف است برای اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه در داخل کشور اقدام نماید:

  • مجوز فنی از دفتر صنایع ریلی و دریایی
  • مجوز ارزی از دفتر صنایع ریلی و دریایی جهت تخصیص ارز
  • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای ترخیص کالاهای مستعمل
  • نیاز به شناسه کالا

همچنین ترخیص‌کاری که قصد ترخیص ترموکینگ از گمرک را دارد باید مجوزهای زیر را اخذ نماید:

  • مجوز ارزی از دفتر صنایع خودرو جهت تخصیص ارز
  • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای ترخیص کالاهای مستعمل

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص کانتینر یخچال‌دار

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی برای ترخیص کانتینر برابر 86090000 است که شامل حقوق ورودی 4% و اولویت  کالایی 26 می‌گردد و تعرفه ورودی این محصول در اداره گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌شود.

شرح تعرفه: کانتینرها (از جمله کانتینرها برای ترابری سیالات) مخصوصاً طراحی شده و تجهیز شده برای هر نوع وسیله حمل و نقل.

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی برای ترخیص ترموکینگ از گمرک برابر 84186920 است که از حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 24 برخوردار می‌باشد.

شرح تعرفه: دستگاه‌های سردکننده مخصوص نصب بر روی کانتینرهای سردخانه‌دار و اتاق‌های یخچالی روی خودرو.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص کانتینر یخچال‌دار از گمرک

شما تاجران و بازرگانان محترم که قصد ترخیص کانتینر یخچال‌دار از گمرک را دارید، می‌توانید برای کسب اطلاعات کامل و دقیق از مراحل و ضوابط این فرآیند و یا اطلاع از شرایط همکاری، با کارشناسان ترخیص کار متخصص و باتجربه شرکت سلطان یاقوت تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :