سلطان یاقوت

ترخیص کود اوره از گمرک

ترخیص کود اوره از گمرک

تجارت در زمینه صادرات و واردات کود اوره در کشور ما رایج است و فعالان تجاری زیادی به فعالیت در این حوزه مشغول هستند. از این رو قصد داریم در این مقاله‌ی بازرگانی به موضوع ترخیص کود اوره از گمرک بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت جای می‌گیرد. در صنعت کشاورزی برای افزایش عملکرد گیاهان و محصولات گیاهی، از محصولی به نام کود شیمیایی استفاده می‌کنند که به عنوان ماده کمکی و تقویتی برای جبران کمبود عناصر مورد نیاز برای رشد گیاه محسوب می‌شود. عناصر به کار رفته در کودها، عمدتا نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند و انواع کودهای شیمیایی براساس میزان برخورداری از این عناصر، به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند. کشاورزان برای تشخیص کود مناسب برای هر گیاه، ابتدا از طریق انجام فرآیندهایی همچون نمونه برداری از خاک مورد نظر و تعیین پارامترهای مهم از قبیل PH، مقدار نیتروژن، فسفر و … اقدام به شناخت نیاز گیاه می‌نمایند. همانطورکه اشاره شد، نیتروژن از عناصر ضروری برای رشد گیاه است که عدم وجود یا کمبود آن سبب کاهش رشد رویشی و عملکرد گیاه، زرد شدن برگ‌ها، کوچک شدن و کاهش تعداد میوه ها و ریزش گل و میوه درختان و … می‌شود. کود اوره یک نوع اوره مصنوعی است که به اوره گیاهی شهرت داشته و به علت برخورداری از 46% نیتروژن، به عنوان منبع مغذی این عنصر شناخته می‌شود. شکل ظاهری کود اوره، بصورت بلورهای سفیدرنگ و بی‌بو است که از آمونیاک و کربن دی اکسید تشکیل شده و حلالیت بالایی در آب و الکل دارد. این کود برای اکثر محصولات کشاورزی مانند توت فرنگی، زغال اخته، ذرت، گندم، انواع مرکبات و همچنین زعفران بسیار مناسب است. استفاده از کود اوره برای گیاهان معمولا به 2 روش محلول پاشی و تزریق به خاک صورت می‌گیرد. در روش اول، کود اوره را در آب حل کرده و  به شاخ و برگ گیاهان اسپری می‌کنند. این روش برای گیاهانی که می توانند اوره را مستقیما جذب کنند (سیب زمینی،گندم،سبزیجات و سویا) کاربرد دارد. در روش دوم، اوره را با خاک مخلوط می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با کود اوره و همچنین نحوه تجارت و ترخیص کود اوره از گمرک ایران، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

مزایای استفاده از کود اوره در کشاورزی چیست؟

 1. امکان ذخیره سازی آسان و ایمن به دلیل عدم وجود احتمال آتش‌گیری و انفجار
 2. امکان استفاده بصورت مایع در فرآیند پاششی و بصورت جامد در فرآیند تزریق به خاک
 3. تامین بیشترین میزان نیتروژن مورد نیاز گیاهان با کمترین هزینه
 4. نتیجه بخشی بیشتر نسبت به سایر کودهای حاوی نیتروزن در صورت استفاده صحیح
 5. بهره‌مندی از فرآیند تولیدی با کمترین میزان آلاینده‌های محیط زیستی و کمترین خطر در زمان استفاده از آن
 6. امکان ترکیب با سایر کودها (به عنوان مثال به راحتی میتوان از آن به همراه آمونیاک فسفات و یا دی آمونیوم فسفات استفاده نمود،همچنین ترکیب آن با سوپر فسفات‌ها به شرط استفاده سریع منعی ندارد.)
 7. تاثیر عالی بر روی خاک‌های دارای خاصیت اسیدی

صادارت و واردات کود اوره در ایران

کود اوره یا Urea fertilizer، یک ترکیب شیمیایی با PH خنثی است یعنی خاصیت اسیدی یا بازی ندارد. به همین دلیل با انواع خاک‌ها سازگاری داشته و بیشترین میزان مصرف آن مربوط به کشورهای آسیایی می‌شود. هند و چین، 2 تولیدکننده بزرگ کود اوره در جهان به شمار می‌روند.

صنعت کشاورزی در کشور ما، جزو صنایع استراتژیک و مهم به شمار می‌رود و برای افزایش کیفیت و بهره‌وری بیشتر محصولات گیاهی، از انواع کودها از جمله کود اوره بصورت گسترده با مقادیر بالا استفاده می‌شود. تولیدات انواع کودهای شیمایی در ایران از اوضاع خوبی برخوردار است و این محصولات تولیدی علاوه بر بازار داخلی، به بازار مصرفی کشورهایی از قبیل افغانستان، ترکیه، عراق و سایر کشورهای همسایه نیز عرضه می‌شوند. صادارت کود اوره از ایران، سالانه سبب ورود ارز مناسبی به کشورمان شده و از سود بالایی برای تاجران و بازرگانان برخوردار است.

در برخی موارد، برای جبران کمبودهای موجود در صنعت کشاورزی به کود اوره، تامین کنندگان اقدام به واردات این محصول از کشورهای خارجی می‌نمایند. عمده واردات انواع کود و سموم کشاورزی از کشور های اسپانیا، هلند، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی و چین صورت می‌گیرد.

مجوزهای لازم برای ترخیص کود اوره از گمرک

ترخیص کاری که قصد ترخیص کود اوره از گمرک را دارد، باید نسبت به اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

 • مجوز فنی از موسسه تحقیقات آب و خاک
 • نیاز به شناسه کالا
 • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی جهت اعلاحم تاریخ اعتبار
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی جهت تخصیص ارز
 • مجوز ارزی از دفتر صنایع شیمیایی و پلیمری جهت تخصیص ارز

تعرفه گمرکی جهت ترخیص کود اوره از گمرک

بطورکلی کد تعرفه گمرکی برای ترخیص کودهای معدنی و شیمیایی، ازته ذیل ردیف 3102 قرار می‌گیرد که از میان آن‌ها انواع کود اوره حتی بصورت محلول در آب، در ردیف 310210 جای گرفته‌اند. اولویت کالایی تمامی زیر مجموعه‌های این ردیف برابر 23 بوده و تعرفه ورودی آن‌ها برحسب واحد کیلوگرم اندازه‌گیری می‌گردد.

 • کد تعرفه گمرکی برای ترخیص کود اوره حتی بصورت محلول در آب با پوشش گوگردی برابر 31021010 است و دارای حقوق ورودی 4% می‌باشد.
 • کد تعرفه گمرکی برای ترخیص کود اوره فرم آلدئید حتی بصورت محلول در آب برابر 31021020 است و دارای حقوق ورودی 4% می‌باشد.
 • کد تعرفه گمرکی برای ترخیص کود اوره حتی بصورت محلول در آب با پوشش پلیمری برابر 31021030 است و دارای حقوق ورودی 4% می‌باشد.
 • کد تعرفه گمرکی برای ترخیص سایر انواع کود اوره حتی بصورت محلول در آب برابر 31021090 است و دارای حقوق ورودی 1% می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص کود اوره ار گمرک

فعالان تجاری ایران، بی شک از نقش و جایگاه مهم ترخیص کار معتبر و قابل اطمینان در فرآیند ترخیص کالا از گمرک، آگاه هستند و از خدمات این افراد بهره می‌جویند. از نکات مثبت همکاری با ترخیص کار باتجربه و کاربلد همچون متخصصان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت، می‌توان به ارائه مشاوره دقیق و رایگان، انجام امور گمرکی در کوتاه‌ترین زمان ممکن و صرف هزینه مناسب اشاره کرد. صادرکنندگان و واردکنندگان محترمی که قصد ترخیص کود اوره از گمرک را دارند، می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و همکاری با شرکت سلطان یاقوت، با شماره‌های درج شده در انتهای مقاله تماس بگیرند.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

 • ترخیص کود اوره فسفات از گمرک
 • ترخیص کود اوره پریل از گمرک
 • ترخیص کود اوره گرانول از گمرک
 • ترخیص اوره گیاهی از گمرک

بیشتر بخوانید :

 

5/5 - (1 امتیاز)