سلطان یاقوت

اظهار نامه اجمالی چیست و چه فرقی با مانیفست دارد؟

اظهار نامه اجمالی

اگر بخواهیم در خصوص اینکه اظهار نامه اجمالی چیست و چه اطلاعاتی در آن مورد نیاز است بدانیم می توان به طور کلی گفت که این اظهار نامه مشخصات کامل بار به همراه مشخصات حمل  کننده کالا و شرکت حمل و نقل را به گمرک اعلام می دارد.

ترخیص کالا از گمرک چیست

ترخیص کالا یعنی خروج و یا رود کالا از مبادی و مرز های کشور این ورود و خروج کالا با مدارک و ارائه اطلاعاتی برای گمرک ها امکان پذیر است که به آن اظهار نامه می گویند. برای تکمیل اظهار نامه نیاز به داشتن اطلاعات و مدارک کلی و جزئی خواهید داشت زیرا در صورت ارائه نکردن مدارک ترخیصیه برای شما صادر نخواهد شد. قبل از تکمیل اظهار نامه برای گمرک باید اظهار نامه اجمالی کالا و شرکت حمل  را برای گمرک ارسال نمایید. که در ادامه به توضیح اینکه اظهار نامه اجمالی چیست وتفاوت آن با مانیفست در چه مواردی است، همچنین سایر مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا از جمله ترخیصیه خواهیم پرداخت.

اظهار نامه اجمالی چیست

اظهار نامه اجمالی چیست

همانطور که گفته شد اظهار نامه اجمالی در واقع فرمی است که در آن اطلاعاتی که گمرکی به طور کلی نیاز دارد را بازگو می کنیم آن اطلاعات شامل اطلاعات کلی بار یعنی ( تابعیت بار، تعداد بار، نوع بسته بندی بار، میزان بار تخلیه و بارگیری و …. ) اطلاعات دیگری که در اظهار نامه اجمالی به آن پرداخته می شود در خصوص وسیله حمل بار است که شامل ( مبدا حرکت، مقصد انتهایی، بیمه، شماره سفر، تابعیت، پرچم و …. ) می باشد. اظهار نامه اجمالی معمولا قبل از اظهار نامه کلی به گمرک ارائه می شود در واقع نوعی پیش اظهاری است حال که به جواب سوال اظهارنامه اجمالی چیست رسیدیم باید در خصوص مانیفست هم صحبت کنیم.

مانیفست چیست

مانیفست چیست

مانیفست برخلاف اظهار نامه اجمالی که به اطلاعات کلی حمل کننده می پردازد اطلاعات و مشخصات مربوط به کالا را به گمرک ارائه می کند. این اطلاعات باید به صورت دقیق از محموله وارداتی یا صادراتی باشد. به طو مثال باید نوع کالا، تعداد کالا، موارد استفاده، نوع بسته بندی ، تعداد در هر بسته، مواد تشکیل دهنده کالا، آدرس صاحب  کالا و گیرنده کالا و …. را در مانیفست با گمرک ارائه داد. در ایران معمولا به جای اظهار نامه اجمالی مانیفست کاربرد بیشتری دارد. شما عزیزان برای اینکه در گمرک دچار مشکل و تحمل هزینه های بیشتر نشوید می توانید از فردی متخصص و کاردان در این زمینه کمک بگیرید تا در سریعرتین زمان ممکن و با کمترین هزینه و مشکل به انجام تشریفات گمرکی کالای شما بپردازد.

اظهار نامه اجمالی چیست

ترخیصیه چیست

ترخیصیه سندی کلی از طرف شرکت حمل و نقل کالا می باشد و با این مدرک اماکن گمرکی بدون مشکل بودن انجام تشریفات گمرکی از طرف صاحب کالا را متوجه خواهند شد. حال به این سوال می رسیم که امکان گمرکی چیست؟ اماکن گمرکی به طور کلی تمامی انبار ها، فرودگاه ها، اسکله ها، محوطه ها و یا ایستگاه های راه آهنی است که تحت نظارت گمرک می باشد که از آنها برای نگه داری کالا تا زمان انجام تشریفات گمرکی کالا استفاده می شود. حتی انبار های خصوص و یا سرد خانه ها عمومی نیز می تواند جز اماکن گمرکی به حساب بیاید.

بیشتر بخوانید :

 

4/5 - (1 امتیاز)