سلطان یاقوت

ثبت نام اتوماسیون اداری گمرک (راهنمای کامل)

اتوماسیون اداری گمرک

چگونگی ثبت نام در سیستم اتوماسیون اداری گمرک

گمرک در پی اجرای دولت الکترونیک هر روزه در حال پیشرفت و الکترونیکی کردن امور تشریفات گمرکی می باشد. با راه اندازی سیستم اتوماسیون اداری دیگر نیازی به رفت آمد به دفاتر گمرکی و ارائه اسناد به صورت فیزیکی نمی باشد  و تمامی این قبیل از کارها به صورت الکترونیکی با سیستم اتوماسیون اداری امکان پذیر می شود.

گمرک الکترونیک

در قرن های اخیر گمرک الکترونیک در تجارت بین الملل یکی از اساس های تجارت می باشد. و به همین دلیل واردات و صادارت و انجام امور تشریفات گمرکی به روشی سهل تر و روان تر امکان پذیر می شود. این امر در نهایت به افزایش سرعت و سهولت کار فعالان تجاری می انجامد که بسیار خوشایند است.

همچنین با استفاده از سیستم های الکترونیکی و ثبت اسناد و مدارک در این سیستم ها نظارت و بررسی دولت و گمرک بر مدارک ارائه شده دقیقتر و شفافتر می نماید. شما با استفاده از این امکانات الکترونیکی گمرکات به توسعه و گسترش آن در آینده کمک خواهید کرد و با مکانیزه شدن تمامی امور تشریفات گمرکی به راحتی می توانید امور تجارت و بازرگانی خود را پیگیری و به انجام برسانید.

گمرک الکترونیک یعنی کنترل تمامی امور تشریفات گمرکی و فعالیت ها مربوط به ترخیص کالا مانند تنظیم اظهار نامه، صدور اسناد مجوزی برای واردات و صادرات کالا، صدور اسناد ترخیص کالا و همچنین ثبت سابقه وارد کننده و صادر کننده و مدارک مربوط به واردات و صادرات کالا در نتیجه برنامه ریزی دقیق بر اساس داده ها و ترخیص سریع و کم هزینه در بیشتر کشورها سیستم گمرکی الکترونیک برای توسعه تجارت از خیلی سال های پیش آغاز به کار کرده است.

حذف اوراق کاغذی در گمرک

با توجه به راه اندازی دولت الکترونیک و در راستای الکترونیکی کردن همه امور و همچنین پیروی گمرک از پیشرفت جهانی در خصوص تجارت و بازرگانی و راه اندازی پنجره تجارت فرامرزی دیگر نیازی نیست برای دریافت نامه ها و مجوزات و کلیه امور تشریفات گمرکی به گمرک و ادارت ذی ربط آن مراجعه نمایید. با راه اندازی سیستم اتوماسیون اداری تمامی اوراق و اسناد کاغذی در این خصوص حذف شده و به جای آن می توانید از طریق سیستم اتوماسیون اداری بدون مراجعه به دفتار گمرکی امور گمرکی خود را پیگیری نمایید. راه اندازی این سیستم قدمی بزرگ در صرفه جویی وقت و هزینه مراجعه کنندگان و همچنین جلوگیری از ازدحام در دفتار گمرکی می باشد.

چگونگی استفاده از سیستم اتوماسیون اداری

شما عزیزان برای استفاده از سیستم اتوماسیون اداری گمرک باید به صفحه اینترنتی اداره کل گمرک به آدرس ww.irica.ir مراجعه نمایید و در قسمت ثبت نامه ها، عکس نامه ها و یا فایل پی دی اف شده آنها را برای قسمتی که می خواهید به آنجا نامه بفرستید بارگذاری کنید. اگر تمام مراحل را به درستی انجام دهید در آخر سایت یک کد پیگیری به شما می دهد که با استفاده از کد می توانید به راحتی جواب نامه خود را پیگیری کرده و جواب نامه را دریافت نمایید و به خاطر داشته باشید با ثبت نامه های در سیستم اتوماسیون اداری به راحتی می توانید بعدا هم به آن اسناد دسترسی داشته باشید و اسناد مفقود و یا پاره نمی شوند و به راحتی در دسترس شما قرار می گیرند و همچنین کسی به غیر از خود شما امکان دسترسی به آن مدارک و اسناد را نخواهد داشت.

با توجه به این سیستم دیگر نیازی به حضور الزامی شما تاجران وبازرگانان محترم و همچنین نمایندگان قانونی شما در گمرکات و ادارت وابسته به آن نمی باشد. حتی اگر افرادی حقیقی یا حقوقی برای پیگیری امور خود به صورت حضوری به گمرکات مراجعه کنند کارمندان گمرکات با ثبت اسناد شما در سیستم های اتوماسیون اداری و ارائه شناسه آن به شما ادامه پیگیری تشریفات گمرکی را از طریق سیستم های الکترونیکی توصیه می کنند.

برای دریافت اطلاعات در خصوص انواع سیستم ها الکترونیکی تجارت و بازرگانی می توانید از افراد مطمئن و کاردان و تحصیل کرده در این امور بهره بگیرید تا نه در هنگام وارد کردن اطلاعات دچار مشکل و اختلاف شوید و نه در هنگام ترخیص کالا از گمرک هزینه های بیشتری را بپردازید. برای این منظور می توانید از کارشناسان شرکت سلطان یاقوت کمک بگیرید و یا به صورت رایگان مشاوره تلفنی دریافت کنید.

شماره تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :