سلطان یاقوت

ارزش گمرکی کالا چیست و نحوه محاسبه آن به چه صورت است ؟

ارزش گمرکی کالا چیست

ارزش گمرکی کالا در واقع تمامی هزینه های کالای وارداتی و صادراتی را در بر می گیرد به زبان ساده تر یعنی هر نوع هزینه ای که برای کالا تا رسیدن به مقصد در نظر گرفته می شود، حتی نوع بسته بندی و هزینه های حمل و نقل و یا هزینه های افتتاح حساب و ….. جزء ارزش گمرکی کالا به حساب می آید.

ارزش گمرکی کالا چیست؟

ارزش گمرکی کالا تمام هزینه های کالا از مبدا تا مقصد را شامل می شود. این هزینه ها اعم از: بهای خرید، هزینه های بیمه ، حمل و نقل، هزینه های مربوط به افتتاح حساب و استفاده از امتیاز نقشه، می باشد که در میزان ارزش گمرکی کالاها محاسبه می شود. این موارد شامل تمامی کالاهایی که با هر نوع بسته بندی و به هر میزانی وارد کشور می شوند می گردد. که باید متخصصان به بررسی هزینه های کالاها و ارزش گمرکی آنها اقدام نمایند.

ارزش سیف در ارزش گمرکی کالا چیست؟

در مقررات تجارت جهانی ارزش سیف ( CIF ) به معنای مجموعه هزینه های ارزش کالا ( Cost )، بیمه کالا ( Insuranc ) و کرایه حمل کالا ( Freight ) می باشد. با توجه این مفاهیم در خصوص نحوه محاسبه ارزش گمرکی کالا در گمرک اول از همه باید هزینه های خرید کالا، حمل کالا و همچنین هزینه های بیمه و باقی هزینه های متعلقه مشخص شود. مشخص شدن این ارقام نیز از روی اسناد گواهی شده توسط بانک به گمرک اظهار می شود.

ارزش CIF چیست؟

با توجه به توضیحات پاراگراف بالا باید گفت در تعیین بهای سیف هزینه های مربوط به افتتاح حساب و یا واریز بروات و یا حق استفاده از امتیاز نقشه و علامت بازرگانی و سایر هزینه هایی که برای کالا تا ورود به اولین دفتر گمرکی تعلق می گیرد محاسبه می شود. تمامی این هزینه ها و ارزش ها از روی سیاهه خرید و یا سایر اسنادی که صاحب  کالا و یا نماینده وی تسلیم گمرک می کنند تعیین می شود و بر اساس نرخ ارز روز محاسبه می گردد. حال که متوجه شدیم ارزش گمرکی کالا چیست در ادامه به توضیح ارزش گمرکی کالای صاداتی چیست، می پردازیم.

ارزش صادراتی کالا چیست؟

با توجه به تعریفی که برای ارزش کالای وارداتی ارائه شد می توان گفت که نحوه محاسبه ارزش گمرکی کالا صادراتی با صرف نظر از قیمتی که طبق قرار داد برای کالا تعیین شده به طور کلی فارغ از ارزش کالا در کشور مقصد، دارای ارزشی است که قبلا توسط نهاد ها دولتی مشخص شده و به صورت فهرست برای قیمت کالاهای صادراتی در اختیار گمرک، بانکها و سایر نهاد های مرتبط قرار گرفته است. اظهار نامه صادارتی نیز باید بر اساس همین ارزش های مشخص شده و پر شود. این نحوه ارزش گذاری کلی که از طرف دولت تعیین می شود به این دلیل است که گمرک در اظهار نامه ها برای کالاهای مشابه با قیمت های متفاوت رو به رو نشده تا در تهیه آمار و اخذ مالیات خللی وارد نشود.

سامانه ارزش گمرکی چیست؟

لازم است بدانید که وقتی ارزش کالایی در گمرک تعیین می شود یک شناسه هشت رقمی به آن کالا تعلق می گیرد. که چهار رقم اول آن در تمامی دنیا ثابت و چهار رقم بعدی با توجه به قوانین و مقررات هر کشور متفاوت می باشد. این کد برای نشان دادن ارزش و طبقه بندی کالا و همچنین اجرای عدالت مالیاتی در دسترس گمرک و صاحب کالا قرار می گیرد. با ارائه این کد در زمان واردات کالاهای تجاری  به کشور از ناعدالتی ها مالیاتی و همچنین فساد جلوگیری می شود. نام این کد ( TSC ) می باشد که در سامانه  ارزش گمرکی کالا یا همان tsc.irica.co قابل بررسی و پیگیری است. در این سامانه با وارد کردن شناسه می توان به مشخصات کالا، تولید کننده آن، ارزش آن و سایر اطلاعات به صورت طبقه بندی شده دسترسی پیدا کرد. با استفاده از این سامانه اختلاف ارزشی کالا ها تا حدودی کاهش یافته است.

تعرفه گمرکی چیست؟

تعرفه گمرکی در واقع نوعی معیار عددی برای شناسایی جایگاه کالا در ترخیص کالا می باشد که معمولا هر سال در کتاب مقررات واردات و صادرات بروز می شود. با داشتن تعرفه گمرکی کالای مورد نظر شما از میزان حقوق ورودی قابل پرداخت کالا مطلع می شوید. تعیین تعرفه و ارزش گمرکی کالا مبتنی بر روش و سیستم خاصی می باشد که اداره گمرک و متخصصان این امر با دریافت اطلاعاتی از صاحب کالا و یا نماینده قانونی وی یعنی همان حق العمل کار می توانند آن را محاسبه کنند تا برای پرداخت اقدام شود.

بیشتر بخوانید :

 

3.7/5 - (3 امتیاز)