سلطان یاقوت

تخلفات گمرکی و هرآنچه راجب به آن باید بدانید

تخلفات گمرکی

تخلفات گمرکی چیست؟

همانطور که می دانید گمرک یکی از مبادی ورودی و خروجی برای کالاها و خدمات می باشند و به همین دلیل دارای قوانین و مقرراتی هستند که این قوانین و مقررات برای قانون مند کردن هرچه بیشتر این روابط به کار گرفته شده اند. حال به هرگونه فعالیت مخالف با این قوانین و مقررات تخلفات گمرکی می گویند.

تخلفات گمرکی چیست

انواع تخلفات گمرکی

تخلفات گمرکی امروزه به طور خواسته یا ناخواسته افراد و تاجران زیادی را به خود درگیر کرده ایت ما در این مقاله قصد داریم به توضیح و تشریح این موضوع بپردازیم تا گامی در خصوص اطلاع رسانی این نوع از جریمه ها و تخلفات برداریم. یکی از مهمترین و پر تخلفت ترین مواردی که در گمرک تاجران و بازرگانان ممکن از با تخلف و یا سر پیچی از قوانین به علت نا آگاهی مواجه شوند پرداخت حقوق گمرکی و مالیات کالای تجاری  می باشد که لازم است قبل اقدام به واردات و یا صادارت کالا در این زیمنه و مقدا حقوق گمرکی و مالیاتی که به کالا تعلق می گیرد پرس و جو کنید تا دچار مشکل نشوید. مورد بعدی در زمینه اقدامات اجرایی و اداری و ارائه مدارک می باشد که این مورد هم در صورت عدم اطلاع کافی ممکن است مشکل آفرین باشد و باعث تخلف گمرکی شود به این نوع از تخلفات غیر کیفری و یا فراکیفری گفته می شود.

 

حقوق گمرکی یعنی چه؟

حقوق گمرکی دارای دو مفهوم عام و خاص می باشد. که در مفهوم عام آن می توان به این مورد اشاره کرد که مالی نبوده و بیشتر در جنبه امتیازاتی است که قانون برای نهاد های ذی ربط کالا در نظر گرفته اعم از حق بازرسی کالا، حق آزمایش و نمونه برداری از کالا، حق دریافت اطلاعات از مشخصات و تعداد کالا و ….. در مفهوم خاص حقوق گمرکی حالا به معنای دریافت حق و حقوق مالی آن کالا یعنی در واقع همان حقوق ورودی است که بنا بر نوع کالا و تعداد و حجم و دیگر مشخصاتی که گمرک و نهاد های ذینفع بدانند تعیین و تکلف می شود و تجار یا نمایندگان قانونی آنها ترخیص کار، حق العمل کار باید نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند.

همانطور که گفته شد تخلفات گمرکی به معنای سرپیچی از قوانین و مقرراتی است که گمرک برای ورود و خروج کالا ها وضع کرده است. یکی از انواع تخلفات گمرکی عدم اظهار کالا می باشد. برخی از وارد کنندگان و صادر کنندکان در میان کالاهایی که برای ورادا تو صادرات اظهار کرده اند کالاهایی دیگر هم قرار می دهند اما آنها را در برگه اظهار نامه نمی نویسند این کار تخلف به حساب می آید و در صورتی که گمرک و بازرسان آن از این قضیه مطلع شوند با فرد خاطی برخودرو می کنند. مورد بعدی خارج کردن کالا بخشوده شده و یا ترخیص شده از گمرک بدون ارائه اظهار نامه اگراین مورد از تخلفات چه در حین انجام چه بعد از انجام و خارج کردن کالا آشکار شود فرد انجام دهنده دچار تخلف گمرکی شده و باید مجازات شود.

در برخی از مواقع وارد کننده و یا صادر کننده کالا نام کالا را با عنوانی دیگر در اظهار می نویسد و اسناد خلاف واقع را رائه می دهد این مورد هم تخلف گمرکی به حساب می آید. نقض قوانین انتظامی حتی اگر زیانی برای دولت هم نداشته باشد تخلف به حساب می آید و با آن برخورد می شود. چناچه در اظهار عمدا یا سهوا نام کشورمبدا اشتباه درج شود این مورد علاوه بر داشت زیان مالی برای دولت و رسیدگی قضایی به این موضوع را در پی دارد و همچنین علاوه بر پرداخت ما بالتفاوت مبلغی را هم به عنوان جریمه باید پرداخت کنید که بر اساس تشخیص گمرک از 10 درصد تا یک برابر مبلغ ما بالتفاوت می باشد که توسط ریاست گمرک محل تخلف تعیین و دریافت می شود.

بیشتر بخوانید :

4/5 - (1 امتیاز)