سلطان یاقوت

تفاوت ترخیص کار مبتدی و حرفه ای را چگونه می توان متوجه شد؟

تفاوت ترخیص کار مبتدی و حرفه ای

تفاوت ترخیص کار مبتدی و حرفه ای در نوع کارکرد آنها می باشد. زیرا یک ترخیص کار حرفه ای تشریفات ترخیص کالا را در کوتاهترین زمان ممکن و با کمترین هزینه به اتمام می رساند و تاجر و بازرگانی برای اینکه کارتشریفات گمرکی وی به موقع و کم هزینه انجام شود نیاز به ترخیص کار گمرک حرفه ای خواهد داشت.

ترخیص کار کیست

ترخیص کار یا حق العمل کار در واقع کسی است که به تمامی قوانین امور گمرکی و بخشنامه های ارسالی کالاها از طرف سازمان ها و ارگان های ذی ربط اشراف داشته و می تواند تشریفات گمرکی کالا را بر عهده بگیرد؛ این شاید بزرگترین تفاوت ترخیص کار مبتدی و حرفه ای باشد، زیرا آشنایی با بخشنامه ها به دلیل آپدیت مداوم آنها امری زمان بر بوده و فقط افراد حرفه ای در کار امور گمرکی هستند که می تواند خود را با شرایط سازگار کرده و امور تشریفات گمرکی را پیش ببرند.

وظایف ترخیص کار گمرک چیست؟

سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با تجربه بیست ساله آماده ارائه خدمات ترخیص کالا و تجارت و بازرگانی می باشد. ترخیص کاران زبده این شرکت امور حمل و نقل و ترخیص کالای شما از گمرک را در سریعترین زمان ممکن با حداقل قیمت انجام می دهند. از سری خدمات این شرکت تجاری و بازرگانی: ثبت سفارش، خرید کالا، حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات لازم، دریافت پته گمرکی ، دریافت برگ سبز و ….. می باشد. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به صورت رایگان با کارشناسان این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید.

وظایف ترخیص کار گمرک چیست؟

با توجه به اینکه ترخیص کار و حق العمل کار گمرک به عنوان نماینده قانونی صاحب کالا شناخته می شود، با استخدام ترخیص کار گمرک توسط صاحب کالا تمامی امور تشریفات گمرکی نیز به عهده وی است. از جمله وظایف ترخیص کار می توان به انجام ثبت سفارش، پیگیری ثبت سفارش، اخذ مجوزات، پرداخت حقوق گمرکی و عوارض گمرکی کالا، ارائه کارت بازرگانی و …. اشاره کرد. برای ترخیص کم هزینه و سریع داشتن شماره ترخیص کار گمرک حرفه ای یکی از واجبات هر بازرگان و تاجری است.

تفاوت ترخیص کار مبتدی و حرفه ای در چیست؟

همانطور که می دانید امر ترخیص کالا آسان در عین حال زمان بر است به همین دلیل نیاز است که برای ترخیص کالا حتما از ترخیص کاری که در این امر زبده و ماهر باشد کمک بگیرید. تفاوت ترخیص کار مبتدی و حرفه ای نیز در این کار به این صورت است که ترخیص کار حرفه ای با تجربه ای که دارد تمامی مدارک و مراحل کار را در زمان مشخص خود انجام می دهد در نتیجه کالا در کوتاهترین زمان ممکن و با کمترین هزینه از گمرک ترخیص می شود و این برای تاجر بسیار سودمند می باشد. ولی اگر ترخیص کار یا حق العمل کار بر امور تشریفات گمرکی وارد نباشد امکان بلوکه شدن کالا در انبار های گمرک وجود دارد و همین باعث می شود بازرگان متضرر شده و هزینه های هنگفتی را نیز در پی دارد.

تفاوت ترخیص کار مبتدی و حرفه ای در چیست؟

ترخیص کاری چیست؟

تمامی کالاهایی که از کشور خارج و یا به کشور وارد می شوند باید امور ترخیص کالا بر روی آنها انجام شود. به همین دلیل در مبادی ورودی و خروجی کشور گمرک هایی تعبیه شده و بر اساس نوع کالا و میزان آن مدارکی برای ترخیص باید به گمرک ارائه شود تا اجازه ترخیص را صادر کند. ترخیص کار یا بازرگان با ارائه این مدارک، ترخیص کاری کالا را انجام می دهند. برای اینکه یک ترخیص کار حرفه ای باشید باید در آزمون ترخیص کاری گمرک شرکت کرده و نمره قبولی دریافت کنید تا بتوانید و مدارک برای ترخیص کاری کالا را دریافت کرده و با آن کار کنید.

مراحل مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک

برای ترخیص تمامی کالاها از گمرک باید به تنظیم اظهار نامه بپردازید. برای تنظیم اظهار نامه به مدارکی نیاز خواهید داشت که آن مدارک برای تمامی کالا ها یکی است. در برخی موارد بر اساس بخشنامه های ارسالی از طرف سازمانها و ارگانهای ذی ربط تغییراتی در مدارک به وجود می آید که ترخیص کار و حق العمل کار ماهر باید در این موارد سریعا عمل کرده تا در ترخیص کالا از انبار های گمرک دچار مشکل نشوید.

مدارک مورد نیاز برای تنظیم اظهار نامه ی ترخیص کالا

همانطور که گفته شد برای ترخیص کالا باید اول اظهار نامه تنظم شود برای تنظیم اظهار نامه نیاز به قبض انبار، ترخیصیه، کارت بازرگانی ، مدارک خرید  و فروش کالا، بیمه نامه، بارنامه، مدارک بازرسی کالا، مدارک آزمایشگاه کالا، مدارک مربوط به حمل و نقل کالا، ترانزیت و ترانشیپ کالا و …. مورد نیاز است. در این بین مدارک مربوط به پرداخت هزینه ها را نیز باید ارائه کرد. هزینه ها شامل حقوق ورودی، سود بازرگانی ، تعرفه گمرکی و …. خواهد بود. که این موارد برای تمامی کالا ها یکی است و فقط با توجه به نوع و میزان کالای شما محاسبه می شود که باید صاحب کالا و یا نماینده قانونی وی همان ترخیص کار یا حق العمل کار نسبت به پرداخت آنها اقدام نماید.

مراحل مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک

حقوق ترخیص کار گمرک چگونه محاسبه می شود

استخدام ترخیص کار گمرک و پرداخت حقوق وی نیز جزء هزینه های است که صاحب کالا باید برای ترخیص کالا در نظر بگیرید. حقوق ترخیص کار نرخ ثابتی نداشته و بر اساس میزان کاری که برای ترخیص کالای شما انجام می شود و همچنین تعداد و حجم کالاها محاسبه می شود. با توجه به سختی کار ترخیص کاران و حق العمل کاران و میزان دوندگی که برای ترخیص کالایی انجام می دهند اصولا حقوق مناسبی دریافت می کنند.

بیشتر بخوانید :

4/5 - (2 امتیاز)