سلطان یاقوت

برگه سبز گمرکی چیست؟جایگزین آن در سالهای اخیر چه می باشد؟

برگه سبز گمرکی

برگه سبز گمرکی چیست؟چه کاربردی دارد؟

برگه سبز گمرکی نوعی مجوز برای تحویل گرفتن بار از انبار های گمرک می باشد که توسط بازرسان گمرکی به صاحب کالا و یا نماینده وی داده می شود.

برای ترخیص کالا از تمامی گمرکات نیاز به ارائه یکسری از مدارک می باشد. این مدارک توسط صاحب کالا و یا نماینده قانونی وی در سایت ترخیص کالا بارگذاری می شود. بازرسان گمرک وظیفه بررسی کالا و مدارک را بر عهده دارند. یعنی بررسی می کنند که کالای وارد شده با مدارک ارائه شده مغایرتی نداشته باشد از نظر جنس، تعداد، وزن و ….. برگه سبز گمرکی صادر می شود. و بازرگان یا نماینده وی برای تحویل گرفتن کالا از انبار های گمرک می تواند با همین برگ سبز اقدام نماید. حال که متوجه شدیم برگه سبز گمرکی چیست در ادامه به توضیح تفاوتش با پروانه گمرکی صحبت خوهیم کرد.

 

برگه سبز گمرکی چیست؟

چه اطلاعاتی در برگ سبز گمرکی وجود دارد؟

لازم است بدانید شما با ارائه برگ سبز به انبار گمرک دیگر نیازی به ارائه مدارک بیشتری نخواهید داشت. زیرا تمامی اطلاعات مربوط به کالا اعم از: جنس کالا، نوع کالا، تعداد کالا، نوع بسته بندی کالا، وسیله حمل و نقل، تاریخ ورود و تاریخ خروج از گمرک و …… می باشد.
پروانه گمرکی چیست و چه فرقی با برگه سبز گمرکی دارد؟
همانطور که در بالاتر به تعریف اینکه برگه سبز گمرکی چیست پرداختیم باید بگوییم که پروانه گمرکی سندی است به معنای اتمام امور ارزیابی که صاحب کالا برای تسویه حساب با گمرک نیز اقدام کرده و می تواند برای خروج کالا از انبار گمرک اقدام نماید. برای استعلام پروانه گمرکی و همچنین استعلام برگه سبز گمرکی نیز میتوانید با داشتن رمز دسترسی به پروانه از طریق سایت epl استعلام پروانه گمرکی خود را دریافت نمایید.

پته گمرکی چیست؟

پته نیز نوعی سند گمرکی برای خروج کالا از انبار گمرک می باشد اما پته گمرکی فقط برای کالاهای غیر تجاری صادر می شود. اگر برای شما این سوال پیش آمده که چه نوع کالاهایی غیر تجاری هستند می توان گفت که کالاهایی که از نظر تعداد و ارزش در حدی که گمرک تعیین می کند باشند کالاهای غیر تجاری به حساب می آیند. پته گمرکی معمولا برای کالاهایی که مسافران به همراه خود دارند صادر می شود. به همین دلیل به عنوان پته مسافری نیز شناخته می شود.

 

جایگرین برگه سبز گمرکی چیست؟

در سالهای اخیر با توجه به لزوم راه اندازی دولت الکترونیک، امور گمرکی نیز به صورت الکترونیکی انجام می پذیرد. الکترونیکی کردن امور گمرکی برای سرعت عمل در کار ترخیص کالاها و همچنین جلوگیری از قاچاق کالا می باشد. با الکترونیکی کردن تشریفات گمرکی، ثبت حسابداری برگه سبز گمرکی و …. نیز از همین طریق امکان پذیر است. در سالهای اخیر با صدور برگه سبز الکترونیکی برگه ای تحت عنوان دستور ترخیص برای بازرگان و حق العمل کار وی صادر می شود که با ارائه آن به ماموران انبارهای گمرک آنها می توانند استعلام گرفته و کالا را از گمرک ترخیص نمایند.

جایگرین برگه سبز گمرکی چیست؟

نحوه محاسبه هزینه های برگه سبز گمرکی

محاسبه هزینه های برگه سبز گمرکی امری تخصصی بوده و برای این کار باید به کارشناسان گمرکی و مشاوران زبده در این خصوص مراجعه نمایید. اما می توان گفت که این هزینه ها شامل چه چیزهایی خواهد شد. از جمله هزینه ها در محاسبه صدور برگه سبز گمرکی: عوارض پرداختی به سازمان های مختلف مربوط به کالای وارداتی یا صادراتی، بیمه کالا، مالیاتی که بر کالا وارد می شود و با توجه به انواع آن متفاوت است همچنین هزینه های جانبی دیگر اعم از تخلیه و بارگیری کالا در انبار های گمرک و هزینه هایی دیگر از این قبیل که باید برای پرداخت آن به گمرک اقدام نمایید اما همانطور که گفته شد محاسبه این هزینه های امری تخصصی است به همین دلیل باید از فردی کاردان و زبده در این امور کمک بگیرید.

 

سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با تجربه بیست ساله آماده ارائه خدمات ترخیص کالا و تجارت و بازرگانی می باشد. ترخیص کاران زبده این شرکت امور حمل و نقل و ترخیص کالای شما از گمرک را در سریعترین زمان ممکن با حداقل قیمت انجام می دهند. از سری خدمات این شرکت تجاری و بازرگانی: ثبت سفارش، خرید کالا، حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات لازم، دریافت پته گمرکی ، دریافت برگ سبز و ….. می باشد. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به صورت رایگان با کارشناسان این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید :

2.5/5 - (2 امتیاز)