سلطان یاقوت

ترخیص بیل مکانیکی از گمرک (صقر تا صد)

ترخیص-بیل-مکانیکی

فرآیندهای واردات و ترخیص بیل مکانیکی از گمرک نیز، همانند تمام کالاهای دیگر نیازمند طی مراحل و عمل به مقررات صادر شده از سمت اداره گمرک است. بیل مکانیکی یکی از ماشین آلات راه­سازی پرکاربرد است که بنابر شرایط خاص داخلی، واردات آن از کشوهای همسایه ضروری است. در سال­های اخیر با اعمال تحریم­ها و گرانی، واردات بیل مکانیلی دسته دوم به جای نو میان واردکنندگان رواج پیدا کرده است. شرایط و ضوابط جهت واردات بیل مکانیکی نو و دسته دوم با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه به بررسی کاربرد انواع بیل مکانیکی و نحوه واردات آن به کشور پرداخته ­ایم.

بیل مکانیکی چیست و چه کاربردی دارد؟

بیل مکانیکی از ماشین آلات راه سازی، عمرانی و مهندسی است که شامل بازوی مفصلی، باکت و کابین گردان بر روی خود و همچنین زنجیر و چرخ لاستیکی در زیر آن برای حرکت می­ شود. پرکاربردترین نوع بیل­ مکانیکی، مدل دیزل است. بیل مکانیکی در مقایسه با لودر، با دقت بیشتری عمل کرده و به­ خصوص در گود برداری های ساختمانی در شهرها آسیب کمتری به ساختمان های جانبی می­ رساند.

در ادامه، به بخشی از کاربردهای بیل مکانیکی اشاره شده است:

 • حفاری­های ساده؛
 • حفاری کانال ­ها؛
 • گودبرداری؛
 • خاک­برداری؛
 • حمل اجسام و مواد؛
 • تخریب سطوح و حجم‌های سنگی یا بتونی به­ وسیله نصب چکش به­ جای باکت دستگاه؛
 • لایروبی رودخانه­ ها؛
 • برش توسط ادوات هیدرولیکی؛
 • مسطح ­سازی زمین.

انواع بیل مکانیکی از نظر چرخ به دو دسته تقسیم می­ شوند: بیل مکانیکی چرخ زنجیری-شنی­دار و بیل مکانیکی چرخ لاستیکی که هر کدام متناسب با نوع محل کاربرد، مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ برای نمونه محیط‌ های کوهستانی، شهری، بیابانی و غیره.

 

ضرورت واردات بیل مکانیکی به کشور و مصوبه وزارت صمت در این خصوص

مطابق برآوردها، کشور ایران برای رسیدن به اهداف خود در برنامه سال ۱۴۰۱ جهت تولید موادمعدنی، نیاز به ۲۵ هزار دستگاه ماشین ­آلات سنگین و معدنی از جمله بیل مکانیکی دارد. با توجه به لزوم واردات بیل مکانیکی جهت جلوگیری از زمین­ گیر شدن صنعت معدن و رسیدن به اهداف کشور در این زمینه، وزارت صمت برای واردات ماشین‌های معدنی و راه­سازی، مصوبات جدیدی ابلاغ کرد که مطابق بند اول آن: ماشین آلاتی اجازه ورود به کشور دارند که داخل کشور ساخته نمی‌شوند. همچنین در این نامه از فعالان بخش معدنی خواسته شده برای تسریع و تأمین تعداد بالای ماشین آلات مورد نیاز معادن، به میزان خرید یک دستگاه از سازندگان داخلی، واردات یک دستگاه صورت گیرد.

واردات ماشین آلات راه­سازی با مجوز موقت

معاونت فنی و امور گمرکی گمرک ایران با توجه به توقف ماشین آلات و خودرو‌های معدنی در گمرک، مجوز ورود موقت ماشین آلات و خودرو‌های معدنی را با شرایط خاص صادر کرد. طبق گزارشات، بیشتر ماشین آلات دپو شده در گمرک از جمله دامتراک، لودر، بلدوزر و بیل مکانیکی از نوع دست دوم و مستعمل است. اداره گمرک، با گرفتن ضمانت­ بانکی یا سپرده نقدی از پیمانکار یا بهره­بردار، مهلت شش ماهه جهت ورود بعضی از این ماشینن آلات مثل لودر بیش از ۳۲۰ اسب بخار، بیل مکانیکی بیش از ۳۰۰ اسب بخار، دامب تراک و بلدوزر در هر قدرتی را صادر می­ کند و در صورت عدم تولید آن در کشور، امکان ثبت سفارش و ترخیص قطعی آن از گمرک ایجاد می­ شود.

واردات بیل مکانیکی نو و مستعمل

مهم­ترین شرط برای واردات بیل مکانیکی، داشتن پروانه معدن است. یعنی تنها افرادی می توانند به واردات ماشین آلات راهسازی اقدام کنند که پروانه معدن داشته باشند. بنابراین با استناد به پروانه معدن می توانید نامه نگاری های مربوط به درخواست دستگاه مدنظر را از سازمان صنعت، معدن و تجارت شهر و استانی که معدن در آن می باشد، شروع کنید. همچنین براساس بخش­نامه جدید وزارت سمت: همه معادن دارای پروانه معتبر قابل تمدید که یکسال از صدور پروانه شان گذشته باشد و سالانه بیش از حد نصاب ذکرشده در بخشنامه سنگ معدنی استخراج کنند، می‌توانند یک دستگاه ماشین معدنی صفر کیلومتر، با معافیت گمرکی و بدون گارانتی را وارد کنند.

علارغم پیچیدگی مراحل واردات بیل مکانیکی مستمل، دلایلی همچون تحریم­ ها و مسائل اقتصادی و گرانی ­ها سبب شده تا شرکت­ها واردات و ترخیص بیل مکانیکی دست دوم را بر واردات بیل مکانیکی نو ترجیح دهند.

در واردات ماشینن آلات راه­سازی باید به نکات زیر توجه داشت:

 • قطعات بیل مکانیکی سالم باشند؛
 • کارکرد بیل مکانیکی حداقل 5 سال باشد؛
 • تمام قطعات یدکی بیل مکانیکی در کشور موجود باشند تا در صورت نیاز، تعمیرات آن بدون صرف هزینه های اضافه و سایر مشکلات، به­ راحتی انجام بگیرد.

 

مراحل واردات بیل مکانیکی مستعمل به کشور

همانطورکه گفته شد، واردات بیل مکانیکی مستعمل نسبت به نو، به دلیل احتمال خرابی و یا وارد کردن خسارت به کشور، شامل قوانین سخت­گیرانه­ تری از سوی تجارت بین­ الملل می ­شود.

مراحل واردات بیل مکانیکی مستعمل به شرح زیر است:

 • آماده‌سازی پیش­ فاکتور
 • ثبت درخواست در سامانه رسمی وزارت صمت (صنعت معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران)؛
 • دریافت مجوزهای لازم از نهادهای مربوطه درخصوص بلامانع بودن واردات بیل مکانیکی دست دوم؛
 • بررسی صلاحیت دستگاه مورد نظر جهت واردات به کشور؛
 • اقدام به واردات بیل مکانیکی دست دوم از سمت کشور مورد نظر؛
 • انجام معامله و پرداخت هزینه­ های مربوط به خرید و حمل و نقل؛
 • ترخیص بیل مکانیکی مستعمل از گمرک.

 

کد تعرفه ماشین آلات راه و ساختمان جهت ترخیص از گمرک

کد تعرفه ماشین آلات مربوط به حفاری: ۸۴۳۰۳۱۲۰

کد تعرفه بیل مکانیکی با قدرت بیشتر از ۲۲۰ اسب بخار: ۸۴۲۹۵۲۲۲

کد تعرفه لودر با قدرت بیشتر از ۳۱۰ اسب بخار: ۸۴۲۹۵۱۲۲

کد تعرفه بیل مکانیکی با قدرت ۲۲۰ اسب‌ بخار: ۸۴۲۹۵۲۱۲

کد تعرفه بلدوزر با قدرت بیشتر از ۳۶۰ اسب بخار: ۸۴۲۹۱۱۲۲

کد تعرفه دستگاه حفاری ردهدر: ۸۴۳۰۳۱۲۰

بیشتر بخوانید :

 

 

5/5 - (1 امتیاز)