سلطان یاقوت

ترخیص اکسل از گمرک

ترخیص اکسل از گمرک

در دنیای امروزی، انواع خودرو از جمله خودروهای سواری، وانت‌ها، کامیون‌ها و… جهت سهولت حمل و نقل و اهداف گوناگون در سراسر جهان توسعه یافته‌اند. صنعت خودروسازی هر کشور، جزو با ارزش‌ترین صنایع آن به شمار می‌روند که بخش زیادی از حجم مبادلات تجاری میان کشورها به قطعات اصلی و یدکی خودروها اختصاص یافته است. در کشور ایران از آنجا که اکثر خودروها وارداتی هستند، نیاز به قطعات اصلی و یدکی این دسته از خودروها داخل بازار وجود دارد. از طرفی دیگر بخشی از قطعات جهت به کار گرفتن تکنولوژی های پیشرفته در خط تولید خودروهای داخلی به کشور وارد می‌شوند. این دلایل سبب شده تا واردات قطعات خودرو به کشور، سالانه بیشترین حجم واردات را به خود اختصاص دهند. اکسل یکی از اصلی‌ترین قطعات هر خوردو است که در ادامه مقاله به شرح بیشتر کاربرد آن در خودرو و شرایط ترخیص آن از گمرک می‌پردازیم.

اکسل خودرو

یکی از قطعاتی که در تمام انواع خودروها از جمله سواری، وانت و خودروهای سنگین به‌طور ثابت قرار دارد، اکسل (axle) یا میل فرمان نام دارد. معادل انگلیسی آن به معنای محور است و بطورکلی منظور از اکسل، محور مرکزی عرضی برای نصب چرخ‌هاست که در امتداد دنده و زیر کابین خودرو قرار می‌گیرد. اکسل به واسطه یک بوش مکانیکی یا یاتاقان در سطح داخلی و مرکزی سوراخ چرخ و یا دنده نصب می‌شود. این قطعه خود ثابت است و امکان چرخش چرخ یا دنده را به دور خود فراهم می کند تا خودرو حرکت کند. در واقع می‌توان گفت که هر دو چرخ عرضی خودرو توسط یک اکسل مشترک به یک‌دیگر متصل می‌شوند تا این قطعه قدرت دوران آن‌ها را کنترل کند.

ساختار کلی اکسل ساده است اما با توجه به نوع کاربرد و وظایف در هر مدل خودرو، پیچیدگی‌های خاصی بع آن اضافه می‌شوند. اکسل‌ها با توجه به سازوکارهای زیر، ساختارهای متنوعی دارند:

 • مکانیزم فرمان؛
 • مکانیزم انتقال قدرت؛
 • مکانیزم تعدیل اثر جاده؛
 • مکانیزم کاهش دور خودرو؛
 • آزادی‌های حرکتی.

انواع اکسل یا میل فرمان خودرو

همانطورکه اشاره شد، اکسل‌ها با توجه به نوع وظایف، ساز و کار و طراحی‌های متنوعی دارند که آن‌ها را به چند دسته کلی تقسیم‌بندی می‌کند. شرح جزئیات ساز و کار هر نوع از اکسل از حوصله این مقاله خارج است و تنها هدف ما آشنایی شما با نام آن‌هاست:

 • اکسل های صلب یا ثابت؛
 • اکسل جلو فرمان پذیر؛
 • اکسل عقب محرک
 • اکسل جلو متحرک؛
 • اكسل مرده؛
 • اکسل‌ تعليق مستقل.

تعداد اکسل در هر خودرو به چه صورت است؟

تعداد اکسل در خوروهای سواری و وانت، اکثرا 2 عدد و در خوروهای سنگین بنابر نیاز آن‌ها می‌تواند بیشتر باشد. بطور کلی شمردن تعداد اکسل به کار رفته در یک خودرو کار سختی نیست؛ کافی است به ازای هر جفت تایر عرضی، یک اکسل متصل‌کننده در نظر بگیریم. بنابراین یک خودروی چهارچرخ از دو اکسل تشکیل شده است.

صادرات و واردات اکسل خودرو

صنعت خودرو در سراسر کشورهای جهان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و شرکت‌های بزرگ خودروسازی به ساخت و توزیع قطعات خودرو مشغولند. در حال حاضر بهترین گزینه‌ها برای واردات قطعات خودرو، کشورهای حوزه اروپای غربی از جمله آلمان و فرانسه، کشورهای شرق آسیا از جمله کره‌ی جنوبی، چین و ژاپن و اخیرا امارات متحده عربی و دبی می‌باشند.

در سال‌های اخیر، بیشترین حجم واردات اکسل خودرو به کشور به ترتیب از کشورهای چین، کره جنوبی، ترکیه‌، ژاپن، امارات متحده عربی، دبی و… صورت گرفته است. دبی در دهه اخیر در حوزه‌های مختلف از جمله بازار لوازم خودرو پیشرفت چشم‌گیری داشته است و همین امر توجه تاجران داخلی به واردات قطعات یدکی خودرو از این کشور را به خود جلب کرده است.

مجوزهای لازم جهت ترخیص اکسل خودرو

جهت ترخیص اکسل خودرو از گمرک، اخذ مجوزهای زیر لازم است:

 • مجوز فنی از دفتر صنایع خودرو-بدون انتقال ارز با شرط محل تامین ارز

شامل: واردات قطعات یدکی برای ارائه خدمات پس از فروش شرکت‌های تولیدی وسایل حمل و نقل

 • مجوز فنی کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای کالاهای مستعمل

تعرفه گمرکی جهت ترخیص اکسل خودرو

کد تعرفه جهت ترخیص اکسل خودروهای سواری و وانت از گمرک  87089421 می‌باشد که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 22 است.

کد تعرفه جهت ترخیص اکسل خودروهای سنگین از گمرک 87089429 می‌باشد که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 22 است.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص اکسل خودرو از گمرک

ترخیص قطعات یدکی خودرو از جمله اکسل از گمرک ایران مستلزم اخذ مجوزات لازم و رعایت قوانین و مقررات تعیین شده از سمت اداره گمرک است. فرآیند ترخیص این قطعات از جهت لزوم تامین نیاز خودروسازان داخلی در کمترین زمان ممکن، از اهمیت بالایی برخوردار بوده و امری حساس است. شما تاجران عزیز با سپردن امور بازرگانی خود به ترخیص کار و حق‌العمل کار کاربلد، قادر خواهید بود این امور را با صرف کمترین هزینه و کوتاه‌ترین زمان ممکن تجربه کنید. شرکت سلطان یاقوت با بیش از دودهه تجربه در انجام امور تجاری و برخورداری از کادر نیروهای ترخیص کار زبده و باتجربه آماده ارائه خدمات به شما تاجران گرامی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در خصوص ترخیص اکسل خودرو از گمرک کافی است با شماره‌های زیر تماس حاصل نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :