سلطان یاقوت

ترخیص میوه از گمرک

ترخیص میوه از گمرک

صادارت و واردات میوه‌ها در کشور ما رایج بوده و افراد زیادی به فعالیت و سودآوری از این طریق مشغول می‌باشند. از این رو قصد داریم در این مقاله به موضوع ترخیص میوه از گمرک بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت دسته‌بندی می‌شود. میوه‌ها به خانواده‌ای از محصولات گیاهی اطلاق می‌شود که جزو اصلی هرم غذایی انسان بوده و مصرف 2 تا 4 واحد از انواع آن در طول روز به عنوان میان وعده، صبحانه یا دسر توصیه می‌گردد. مصرف میوه مانند تزریق مستقیم مواد مغذی و ویتامین‌ها به داخل بدن است و دارای مزایایی همچون کاهش ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲، کمک به پیشگیری از سرطان، کمک به کاهش وزن و بهبود کیفیت زندگی می‌باشد. از این رو تمام کشورهای جهان برای صنعت کشاورزی و کشت و پرورش این محصولات، اهمیت ویژه‌ای قائل هستند. برخی از انواع بذر یا دانه میوه‌ها، برای رشد و نمو یافتن به شرایط آب و هوایی خاص و ویژه‌ای نیاز دارد و به همین دلیل بعضی کشورها توانایی تولید برخی از اقلام میوه‌ها را ندارند. از این رو تجارت و خرید و فروش میوه‌ها در سطح بین‌المللی و با شرایط ویژه‌ای در حال انجام است و کشور ما نیز در این تجارت سهم دارد. از آن‌جاکه ایران کشوری چهار فصل است، صنعت کشاورزی ما در بخش تولید محصولات گیاهی و انواع میوه‌ها از اوضاع بسیار خوبی برخوردار است و تولیدات این صنعت، توانایی تامین نیاز بازار مصرفی داخلی را داراست. به همین دلیل واردات میوه‌ها به جز 4 میوه گرمسیری به کشور ممنوع اعلام شده است؛ اما صادرات آن‌ها مانعی ندارد. این 4 میوه عبارتند از موز، آناناس، انبه و نارگیل. در ادامه مقاله به نحوه تجارت و ترخیص میوه‌ها از گمرک خواهیم پرداخت.

قوانین مربوط به صادارت و واردات میوه در ایران

 • ورود هر نوع میوه تازه موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 به شرح زیر است:

‌ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌ مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

 • ورود میوه به صورت خشک کرده، کنسرو شده، محفوظ شده، پخته شده، یخ زده و امثالهم موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوراکی، آشامیدنی و بهداشتی مصوب 1345 به شرح زیر است:

ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

 • ورود بذر و نباتات که در اسناد صدور کشور مبداء مشخصا دست‌ورزی شده محسوب می‌شوند یعنی با تغییرات ژنتیکی تولید شده‌اند از لحاظ بررسی خطرات زیست محیطی موکول به تایید سازمان حفاظت محیط زیست می‌باشد.
 • ورود و صدور موجودات زنده تغییر شکل یافته و محصولات تراریخته ملزم به رعایت مفاد قانون ملی ایمنی زیستی با کسب مجوز قبلی از وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد.
 • به ازای یک‌ونیم کیلوگرم سیب درختی یا صادرات یک کیلوگرم کشمش یا صادرات یک کیلوگرم پرتقال، حقوق ورودی یک کیلوگرم موز معادل 5% ارزش تعیین می‌گردد.
 • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین ‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات مصوب 1389 می‌باشد:

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

مجوزهای لازم جهت ترخیص میوه از گمرک

وظیفه انجام امور گمرکی و ترخیص کالا، برعهده ترخیص کار رسمی اداره گمرک است که تنها در صورت داشتن کارت بازرگانی و وکالت‌نامه قانونی از فعالان تجاری، اجازه فعالیت دارد. مرحله اخذ مجوزها از سازمان‌های خاص داخلی، یکی از مهم‌ترین مراحل ترخیص کالا است که تجربه و مهارت بالایی می‌طلبد. ترخیص کار معتبر و کاربلد همچون متخصصان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت، با تکیه بر دانش و تجربه خود می‌توانند به‌خوبی این مراحل را پشت سر گذاشته و از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنند.

ترخیص کاری که قصد ترخیص میوه‌ها از گمرک را دارد، موظف است نسبت به اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
 • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی-اعلام تاریخ اعتبار
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی-تخصیص ارز
 • مجوز فنی سازمان حفظ نباتات

تعرفه گمرکی مناسب جهت ترخیص میوه

بطورکلی، تعرفه گمرکی مربوط به میوه‌ها در فصل 8 تعرفه‌ها جای می‌گیرد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص موز سبز برابر 08031000 با حقوق ورودی 10% و اولویت کالایی 26 است که به صورت کیلویی محاسبه می‌گردد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص موز تازه و موز خشک کرده برابر 08039000 با حقوق ورودی 15% و اولویت کالایی 27 است که به صورت کیلویی محاسبه می‌گردد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص میوه آناناس از گمرک برابر 08043000 است که دارای حقوق ورودی 15% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی قسمت درونی پوسته نارگیل 08011200 است که دارای حقوق ورودی 20% و اولویت کالایی 22 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص انبه از گمرک 08045020 است که دارای حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 25 می‌باشد و براساس واحد اندازه‌گیری کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص میوه از گمرک

از آن‌جا که تجارت در زمینه میوه‌ها در کشور ما همانند اغلب کشورهای جهان، از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است، فرآیند ترخیص این محصولات از گمرک نیز بسیار تخصصی و حساس بوده و به مهارت و تجربه بالا در این زمینه نیاز دارد. تاجران و بازرگانان برای جلوگیری از بروز مشکلات رایج در مراحل ترخیص کالا، از خدمات ترخیص کار رسمی اداره گمرک بهره‌مند می‌گردند. شرکت سلطان یاقوت با سال‌ها تجربه و به کارگیری نیروهای ترخیص کار معتبر و کاربلد، آماده خدمت‌رسانی به واردکنندگان و صادرکنندگان محترم در زمینه امور گمرکی و ترخیص کالا از گمرک می‌باشد. برای درخواست مشاوره رایگان و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص انواع میوه از گمرک، کافیست با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

برای کسب اطلاعات تخصصی‌تر در خصوص قوانین مربوط به واردات 4 میوه موز، انبه، نارگیل و آناناس در ایران، می‌توانید به مقاله‌های زیر در همین سایت مراجعه نمائید:

 • ترخیص مور از گمرک
 • ترخیص آناناس از گمرک
 • ترخیص انبه از گمرک
 • ترخیص نارگیل از گمرک

بیشتر بخوانید :

 

5/5 - (1 امتیاز)