سلطان یاقوت

ترخیص گریس صنایع دریایی از گمرک

ترخیص گریس صنایع دریایی از گمرک

گریس‌ها ماده‌ی روغن مانندی هستند که به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین مواد جهان در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاربرد این ماده به صورت روانکار بوده و از مشتقات نفت به حساب می‌آید که غلظت بالای آن نیز به همین علت است. گریس‌ها گرانروی بالایی دارند و در دمای محیط به صورت جامد و نیمه جامد دیده می‌شوند. گریس ضد آب عموما جهت محافظت تجهیزات کشتی‌ها در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی و مراقبت در برابر سایش مکانیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند که تحت شرایط مخصوصی تهیه و تولید شده و بهترین عملکرد ممکن را دارند. واردات و ترخیص گریس صنعتی در کشور ما امری سخت و زمانبر همراه با پیچ و خم‌های اداری زیادی است و اگر تاجر خود اقدام به انجام این امور نماید با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد. ترخیص کار یا حق‌العمل کار رسمی اداره گمرک با آگاهی کامل نسبت به تمام قوانین و ضوابط گمرکی می‌تواند کمک شایانی در این زمینه انجام دهد. در ادامه مقاله شما را با کاربردهای بیشتر گریس در صنایع دریایی آشنا می‌کنیم و همچنین اطلاعات لازم جهت ترخیص آن از گمرک را در اختیارتان قرار می‌دهیم؛ پس با ما همراه باشید.

گریس صنایع دریایی چیست و چه کاربردی دارد؟

تمام وسایل نقلیه دریایی از جمله کشتی، قایق، انواع شناورها و … برای به انجام رساندن مقاصد باربری یا مسافربری خود دائما در مجاورت آب دریا و باران قرار دارند. آب دریا از املاحی تشکیل شده که خاصیت خورندگی دارند و در طول زمان سبب تحلیل بدنه و تجهیزات کشتی‌ها و همچنین مصالح فلزی، چوبی و بتنی به کار رفته در سازه‌های دریایی می‌شود.

برای جلوگیری از زنگ‌زدگی و کاهش کارایی تاسیسات بنادر، جرثقیل‌های بندری، کابل‌ها، وینچ‌ها و چرخ دنده‌ها که دائما در معرض نیروی شدید باد، امواج و جزر و مد قرار دارند، از نوعی روغن با غلظت بالا که از نفت گرفته شده است استفاده می‌شود. این گونه روغن‌ها گریس نام دارند که در صنایع گوناگون کاربردهای وسیعی دارند؛ اما نوع ضدآب آن بیشتر در صنایع دریایی و جهت محافظت از کشتی‌ها و تجهیزات دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هر کشتی از تجهیزات و قطعات پیشرفته و پیچیده‌ای تشکیل شده است که طراحی این قطعات به‌گونه‌ای صورت گرفته تا برای مدت طولانی بدون مشکل کار کنند. اگر کوچک‌ترین مشکلی در این تجهیزات پیش بیاید، به دلیل اهمیت کشتی در حمل و نقل‌های تجاری دریایی، می‌تواند ضررهای جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. به همین جهت مصرف روان‌کننده‌ها از جمله گریس دریایی مهم و ضروری است.

گریس‌ها به عنوان روان‌کننده در صنایع دریایی الزامی هستند تا با کاهش خوردگی و سایش تجهیزات دریایی سبب بهبود کارایی و افزایش عمر مفید کاری آن‌ها شوند.

به‌طور کلی مزایای استفاده از گریس در صنایع دریایی شامل موارد زیر می‌باشد:

  • محافظت در برابر خاصیت خورندگی آب دریا و جلوگیری از تحلیل سازه‌های دریایی.
  • مراقبت از سایش مکانیکی و پارگی دستگاه‌ها و تجهیزات دریایی.
  • افزایش طول عمر تجهیزات کشتی‌ها، تاسیسات بندری و جرثقیل‌های بندر.
  • سازگاری با محیط زیست.
  • کاهش نیاز به تعمیرات تجهیزات صنایع دریایی.
  • ایجاد کارایی مفیدتر و عملکرد عالی تجهیزات.
  • تاثیر طولانی‌تر در مقایسه با روغن‌های دیگر و در نتیجه صرفه‌جویی در هزینه.
  • جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل دستگاه‌ها.

واردات و صادرات گریس صنایع دریایی

با توجه به پرکاربرد بودن و اهمیت گریس در صنایع گوناگون از جمله صنایع دریایی، کشورهای زیادی در سراسر دنیا به تولید و صادرات آن مشغولند. بزرگترین شرکت‌های تولید کننده روغن و گریس صنعتی متعلق به کشورهای آمریکا، بریتانیا، هلند، انگلستان، چین، فرانسه، ژاپن و روسیه هستند. در زمینه صادرات روغن‌ و گریس صنعتی به ترتیب آمریکا، روسیه، هلند، سنگاپور، کره جنوبی، هندوستان، چین، بلژیک، مالزی و تایوان در ۱۰ رتبه اول جدول صادرات در دنیا قرار می‌گیرند.

در ایران نیز در سال 1328 اولین واحد پالایشگاه تولید روغن در آبادان تاسیس شد و با گذشت زمان واحدهای دیگری نیز به آن اضافه شدند تا ظرفیت ایران در تولید روغن و گریس‌های صنعتی افزایش یابد. اما با توجه به گسترش مبادلات دریایی و اهمیت روغن گریس در محافظت از کشتی‌ها، تقاضا برای گریس دریایی افزایش یافته و تولید داخلی پاسخگوی نیاز صنایع مختلف نیستند. در نتیجه بخشی از نیاز داخلی از واردات گریس از کشورهای خارجی از جمله امارات متحده عربی، آلمان، ترکیه، ایتالیا، کره جنوبی و قطر تامین می شود.

تعرفه گمرکی ترخیص گریس صنایع دریایی

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص گریس 27101920 می‌باشد که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 24 است و به صورت کیلویی محاسبه می‌شود.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص گریس صنایع دریایی از گمرک

تا به اینجا، درمورد کاربرد گسترده و مزایای گریس در صنایع دریایی صحبت کردیم و همچنین اطلاعاتی درمورد ترخیص آن در اختیارتان قرار دادیم؛ اما همانطورکه در ابتدای مقاله نیز ذکر شد، فرآیند ترخیص روغن و گریس صنعتی از گمرک نیازمند تجربه و مهارت ترخیص‌کار است. شرکت سلطان یاقوت به عنوان حق‌العمل کار رسمی اداره گمرک ایران آماده است تا شما را در تحقق اهداف تجاری خود یاری نماید. شما تاجران عزیز می‌توانید جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ترخیص گریس صنایع دریایی از گمرک با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :

 

5/5 - (1 امتیاز)