سلطان یاقوت

چرا اخذ مجوز استاندارد برای کالاهای وارداتی مهم است؟

ترخیص سیانید پتاسیم از گمرک

چرا اخذ مجوز استاندارد برای کالاهای وارداتی مهم است؟

مجوز استاندارد یکی از مجوز های مهم در ترخیص کالاهای وارداتی با کشور می باشد همچنین قوانین و مقررات و دستور العمل های گمرک به نحوی تنظیم شده که بیشترین کنترل را روی کالاهای وارداتی به کشور داشته باشند. به همین دلیل خیلی مهم است که تاجران و بازرگانان گرامی که برای ترخیص کالا از گمرکات کشور اقدام می کنند به قوانین و مقررات گمرک آشنایی داشته باشد تا در زمان ترخیص کالا با مشکل مواجه نشوید.

تهیه این مدارک و انواع مجوزها برای اثبات قانونی بودن فرآیند ها بسیار مهم و حائز اهیمت است. به همین دلیل توصیه می شود با آگاهی و شناختی که از مراحل و هزینه های کالاها و مجوز ها و مدارک مورد نیاز دارند برای ترخیص کالا اقدام نمایید.

مجوز استاندارد یکی از انواع مجوز های مهم و متداول برای انواع محصولات غذایی، آرایشی و بهداشتی و … می باشد که حتما باید دریافت شود در ادامه این مقاله به توضیحات بیشتر در خصوص چگونگی دریافت این مجوز و همچنین کالاهایی که مشمول دریافت آن می شوند می پردازیم با ما همراه باشید.

یکی از مواردی که برای دریافت مجوز استاندارد را برای کالاهای وارداتی اجباری کرده است توجه به کیفیت و سلامت محصولات می باشد به همین دلیل اهمیت دریافت مجوز استاندارد اجباری هم افزایش یافته است با توجه به این مهم کالا ها در آزمایشگاه های استاندارد مورد بررسی قرار می گیرند تا بعد از تایید و صدور مجوز استاندارد در دست مصرف کننده قرار بگیرد، خریدار و مصرف کننده هم از سلامت کالای مصرفی مطمئن بوده و نگران عدم کنترل و بازرسی کالا نخواهد بود.

برای صادر شدن مجوز های استاندارد اجباری هر کالایی یکسری از توافقات بین وارد کننده و صادر کننده وجود دارد با این توافقات است که اجازه بررسی محصولات از لحاظ کیفی و کمی به سازمان های مربوطه داده می شود. تمامی موسسات و آزمایشگاه هایی که در زمینه بررسی کیفیت و سلامت کالاهای وارداتی فعالیت دارند با توجه به عناوینی که برای بررسی کالا به آنها اعلام شده کالاهای ارسالی را مورد بررسی قرار می دهند و در صورت نداشتن مشکلی مجوز استاندارد کالای مورد نظر را صادر می کنند.

لازم است بدانید که وقتی تاجری برای واردات کالایی اقدام می کند یک لیست از کالاهایی که مشمول مجوزات استاندارد و سایر مجوزات می شود را دریافت می کند تا تاجر بداند کالایی که وارد می کند نیاز به اخذ چه مجوز هایی دارد و قبل از واردات ان اقدام به اخذ مجوزات مورد نیاز کند. مورد دیگی که از طریق آن می تواند فهمید که کالای مورد نظر مشمول دریافت مجوز استاندارد یا سایر مجوز ها خواهد شد این است است کد تعرفه گمرکی آن کالا را در سامانه جامع امور گمرکی وارد نمایید تا مجوزهای مورد نیاز برای ترخیص آن کالا تیک خورده و در نهایت برای اخذ مجوزات اقدام کنید.

انواع استاندارد

این نکته قابل تامل است که تفاوت در منطقه های واردات و صادرات کالا می تواند باعث ایجاد تفاوت ها در نوع مجوزهای استاندارد شود. اما بدانید که به طور کلی استاندارد به 4 گروه کلی تقسیم بندی می شود: استاندارد ملی، استاندارد منطقه ای، استاندارد بین المللی، استاندارد اینکوترمز تقسیم بندی می شود. به عنوان مثال استاندارد ملی هر کشور برای محصولاتی است که در داخل همان کشور مورد استفاده قرار می گیرد. استاندارد ملی در ایران با نام استاندارد ISIRI شناخته شده و سازمان استاندراد و آزمایشگاه های زیر نظر آن محصولاتی که در داخل کشور تولید و مورد استفاده قرار می گیرند را هر چند وقت یکبار مورد بررسی و آزمایش قرار می دهند. استاندارد منطقه ای از انواع استانداردی است که از آن برای بهبود روابط کشور های در یک منطقه استفاده می شود به عنوان مثال می توان به استاندارد اتحادیه اروپا اشاره کرد. استاندارد بین المللی یکی از انواع استاندارد است که به دلیل تبادلات بسیار بالایی که در بین کشور ها در جهان وجود دارد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است این استاندارد مورد تایید در تمام کشور ها بوده و که با نام ایزو هم شناخته می شود. استاندارد اینکوترمز نیز یکی از انواع استاندارد است که  توسط اتاق بازرگانی بین المللی برای بیمه کالا، ترخیص کالا و حمل و نقل کالا ها تعبیه شده و در بیشتر کشور ها مورد تایید است.

 

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :