سلطان یاقوت

منشاء ارز چیست و به چه علت باید مشخص شود؟

منشاء ارز چیست؟

منشاء ارز چیست؟

منشاء ارز در واقع تعیین کننده نحوه تامین ارز مورد نیاز در زمان تجارت و بازرگانی می باشد که از طریق بانک مرکزی باید تایید شود تا بتوان به ترخیص کالا از گمرک پرداخت.

علت تعیین منشاء ارز چیست؟

تعیین منشاء ارز یکی از مراحل ترخیص کالا می باشد. در واقع در زمان تعیین منشاء ارز کدی با نام کد رهگیری  یا همان کد ساتا به شما داده می شود که با آن می توانید برای ترخیص کالا اقدام نمایید. بر همین اساس کلیه تجار و بازرگانان در زمان تجارت و بازرگانی کالای خود موظف به انجام این کار برای ورود کالا و تعیین محل ارز تامین شده می باشند. اگر به زبان ساده تر بخواهیم به سوال منشاء ارز چیست پاسخ دهیم باید بگوییم که تعیین منشاء ارز برای امکان نظارت بیشتر بانک مرکزی بر ورود و خروج ارز از کشور می باشد.

شماره ساتا چیست؟

کد ساتا یا همان کد رهگیری در واقع کدی است که در زمان ثبت سفارش و یا تعیین منشاء ارز به تاجر یا بازرگان داده می شود. که از این کد برای پیگیری راحتتر کالا در مراحل ترخیص و انجام تشریفات گمرکی می توان استفاده کرد. حال به این سوال می رسیم که کد ساتا مخفف چیست؟ که در ادامه به توضیحات بیشتر در این خصوص می پردازیم با ما همراه باشید.

سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با تجربه بیست ساله آماده ارائه خدمات ترخیص کالا و تجارت و بازرگانی می باشد. ترخیص کاران زبده این شرکت امور حمل و نقل و ترخیص کالای شما از گمرک را در سریعترین زمان ممکن با حداقل قیمت انجام می دهند. از سری خدمات این شرکت تجاری و بازرگانی: ثبت سفارش، خرید کالا، حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات لازم، دریافت پته گمرکی ، دریافت برگ سبز و ….. می باشد. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به صورت رایگان با کارشناسان این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید.

روش های تامین منشاء ارز چیست؟

روش های تامین منشاء ارز چیست؟

همانطور که متوجه شدید در سامانه جامع تجارت ارز های اختصاص داده شده به واردات و صادارت کالا بر اساس الویت هایی قرار می گیرند و بر همین اساس هم به کالای مورد نظر تخصیص داده می شوند. که در این مقاله قصد توضیح راهنمای تعیین منشاء ارز و انواع آن را برای شما خواهیم داشت. در هنگام ثبت سفارش کالا و یا اظهار حمل در سامانه جامع تجارت که به سامانه منشاء ارز نیز شناخته می شود به قسمت نحوه تامین ارز رفته و محل تخصیص ارز برای کالای مورد نظر را انتخاب می کنید. این عملیات در سه دسته کلی قرار می گیرند که عبارتند از: ( بانکی، غیر بانکی، بدون انتقال ارز ) اگر منشاء ارز کالا برای بانک منطقی نباشد به ابطال منشاء ارز اقدام می کندو شما باید نسبت به این موضوع پاسخگو باشید. در ادامه به توضیحات در خصوص آنها می پردازیم.

تفاوت ثبت سفارش بانکی و غیر بانکی چگونه است

تامین ارز به صورت بانکی به 4 روش کلی ( خرید ارز از سیستم بانکی، از محل حساب ارزی وارد کننده، از محل صادرات خود، تهاتر ) انجام می شود. خرید ارز از سیستم بانکی نیز خود به دو روش ارز رسمی، ارز نیمایی است. ارز رسمی همان ارز4200 تومانی است که به کالاهای اساسی و ضروری تعلق می گیرد. و ارز نیمایی نیز به کالاهای اولویت دوم  اختصاص داده می شود. برای دریافت ارز نیمایی بعد از ثبت سفارش با مراجعه به سیستم نیما از طریق صرافی و یا بانک عامل اقدام به خرید ارز می کنیم.

تفاوت ثبت سفارش بانکی و غیر بانکی چگونه است

تامین ارز از محل حساب ارزی وارد کننده به چه صورت است

برخی از کالاهای وارداتی از دریافت ارز نیمایی محروم می شوند برای واردات این نوع از کالاها از مسیر جدید باید اقدام شود که آن هم تامین ارز از محل حساب ارزی تاجر و ارز شخصی می باشد. هر فردی که اعلام کند برای وردات به ارز کشور نیاز ندارد می تواند از این طریق اقدام کرده و به واردات کالا بپردازد.با این روش بازرگان می تواند از محل حساب های ارزی خارج از کشور خود و یا از طریق صرافی ها تراکنش های مالی خود را در این خصوص به انجام برساند.

ارز منشاء خارجی یعنی چه ؟

ارز منشاء خارجی یعنی تامین ارز از محل صادرات خود  زیرا در این روش شخص صادر کننده یعنی همان تاجر یا بازرگان می تواند با توجه به بازگشت ارز کالای صادارتی به اقتصاد کشور از بخش کوتاژ صادارتی به ارزشی که داری برای کالای وارداتی خود استفاده کند. این مورد فقط برای تولید کنندگان امکان استفاده دارد.

تهاتر در تامین ارز چگونه است؟

تهاتر ارز یعنی ارز صادرات به صورت مستقیم به چرخه اقتصاد برگشت داده نمی شود بلکه به این صضورت است  به مقدار ارزی که داریم کالای مورد نیاز وارد کشور می شود معمولا این کار توسط خود صادرکننده کالا انجام می شود و یا ارز تهاتری وی به وارد کننده واگذار می شود. هنوز مکانیز اجرایی روی این مدل از تامین ارز اعلام نشده اما می توان پیش بینی کرد با کوتاژ

 

بیشتر بخوانید :

 

 

4/5 - (1 امتیاز)