سلطان یاقوت

پروفروما اینویس چیست؟(راهنمای کامل)

پروفروما اینویس چیست؟

پروفروما اینویس چیست؟

پروفروما اینویس یا همان پیش فاکتور نوعی سند برای کالای خریداری شده است  که از طرف فروشنده به خریدار داده می‌شود. با استفاده از این سند به راحتی می‌توانید برای دریافت مجوزها و اطلاعاتی که برای تشریفات گمرکی ترخیص کالا نیاز دارید اقدام کنید.

پروفروما اینویس جز اولین اسنادی است که بعد از مذاکره و مکاتبه و به توافق رسیدن طرفین معامله توسط فروشنده برای خریدار صادر می‌شود. به زبان ساده‌تر در خواست ارسال این سند باید توسط خریدار به فروشنده ابلاغ شود. برخی اوقات فروشنده قبل از ارسال پروفروما اینویس پیشنهادهای فروش خود را طی سندی با عنوان مظنه برای خریدار صادر می‌کند که خریدار بعد از مطالعۀ آن سند با چانه زنی و حصول توافق با فروشنده مبلغ توافق شده در سندی با عنوان پروفروما اینویس صادر می‌شود.

بر اساس توضیحاتی که ارائه شد متوجه شدیم که پروفروما سندی است که توسط فروشنده قبل ازمعامله صادر می‌شود. که حاوی تمامی توافقات فی مابین فروشنده و خریدار است.

پروفروما اینویس یکی از اسناد پر‌اهمیت در تشریفات گمرکی کالا است که تنظیم درست آن زمان انجام معامله را به کم‌ترین حالت ممکن کاهش می‌دهد. دلیل آن هم این است که پروفروما اینویس یکی از اسناد پایه در اسنادی مانند ثبت سفارش، گشایش های اعتبار اسنادی و … است. اگر نکاتی که طرفین بر آن توافق کرده‌اند به صورت دقیق در پروفروما اینویس درج نشود و اعتبار اسنادی بر اساس آن فرم ناقص انجام شود بعد در ترخیص کالا به مشکل خورده و باید دوباره نسبت به اصلاح این موارد اقدام نمایند.

باید توجه کنید در تهیه و تنظیم پروفروما اینویس چند نکته اساسی و مهم وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد به عنوان مثال مدت اعتبار پروفروما اینویس، نام کالا، مقدار کالا، قیمت کالا، کرایه حمل، نوع ارز تعیین شده، کشور و کارخانه تولید کالا، مشخصات و نوع بسته بندی، مشخصات حمل، شرایط پرداخت، از موارد مهم در تهیه و تنظیم پروفروما اینویس است.

مدت اعتبار پروفروما اینویس

پروفروما اینویس در واقع نوعی سند است که فروشنده با قیمت و شرایط مشخص شده کالا برای خریدار می‌فرستد. نکتۀ مهمی که در این سند باید مورد توجه قرار بگیرد این است که فروشنده اعلام می‌دارد که خریدار تا چه زمانی می‌تواند برای خرید مراجعه کند. به عبارتی دیگر باید ذکر شود شرایط اعلامی در پروفروما اینویس تا چه زمانی معتبر است و خریدار تا چه زمانی می‌تواند از آن مزایا برخوردار شود. از طرفی دیگر مدت زمان اعتبار پروفروما اینویس برای گشایش اعتبار اسنادی نیز مهم است.

نام کالا در اسناد پروفرومااینویس (پیش فاکتور) و اینویس (فاکتور) باید به صورت دقیق مشخص شود. منظور از نام کالا، نام کامل کالا، جنس آن و توصیف کامل کالا در این سند مهم است. در برخی از موارد شماره‌های تعرفۀ کالا نیز در پروفروما اینویس درج می‌شود. این مورد به دلیل طبقه بندی و ارزیابی کالا در انبارهای گمرک اهمیت بالایی دارد .

مقدار کالا در پروفروما

مقدار کالای خریداری شده بر اساس شرایط خاص توافقی ما بین خریدار و فروشنده بسیار مهم است که در پروفروما اینویس اعلام شود زیرا شرایط اعلام شده برای خرید آن مقدار کالا است. مقدار کالا نیز با توجه به نوع کالا بستگی دارد و با واحد شمارش آن مانند وزن، حجم و یا تعداد دیگر واحد ها مشخص می‌شود.

قیمت کالا در پروفروما

قیمت یکی از مهمترین نکات در پروفروما است زیرا طرفین بعد از توافق در خصوص قیمت در مورد شرایط معامله را نیز توافق خواهند کرد. قیمت معمولا در پروفورما به صورت واحدی و کلی بیان می‌شود. اگر شما اقلام مختلفی کالا تهیه کرده باشید، قیمت کالا در پروفروما اینویس به صورت قیمت‌های واحد و قیمت‌های کلی در یک ستون زیر هم اعلام می‌شود. و در نهایت قیمت هر قلم ضرب در قیمت تعداد کالا و محاسبه می‌شود و در نهایت قیمت کلی کالاها درپروفروما نوشته می‌شود. در خصوص کرایه حمل و نقل کالا نیز می‌توان گفت این مورد نیز بر اساس توافقات انجام شده مابین طرفین خریدار و فروشنده به موسسه حمل و نقل پرداخت می‌شود ممکن است قیمت کالا با هزینه حمل  محاسبه شده باشد در این صورت فروشنده موظف به پرداخت این هزینه به موسسه حمل و نقل کالا است.

سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با تجربه بیست ساله آماده ارائه خدمات ترخیص کالا و تجارت و بازرگانی می باشد. ترخیص کاران زبده این شرکت امور حمل و نقل و ترخیص کالای شما از گمرک را در سریعترین زمان ممکن با حداقل قیمت انجام می دهند. از سری خدمات این شرکت تجاری و بازرگانی: ثبت سفارش، خرید کالا، حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات لازم، دریافت پته گمرکی ، دریافت برگ سبز و ….. می باشد. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به صورت رایگان با کارشناسان این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید :