سلطان یاقوت

پروفروما چیست؟(بررسی و راهنما)

پروفرماچیست

پروفروما چیست؟

پروفروما یا همان پیش فاکتور سندی است که در آن قیمت و شرایط نهایی کالا از طرف خریدار به فروشنده اعلام می شود. لازم است بدانید کمه فرونشده کالا یا همان صادر کننده کالا مسئولیت صدور پروفروما دارد و معمولا پروفرما یا همان پیش فاکتور را به نام همان خریدار و یا نمایندگی فروش خود در آن شهر صادر می کند.

بعد از انجام مذاکرات خرید کالا بین خریدار و فرونشده و همچنین نهایی شدن شرایط معامله پروفروما صادر می شود. پس می توان گفت که پروفروما اولین سندی است که به صورت بین المللی بین خریدار و فروشنده کالا جا به جا می شود. زیرا این سند ابزاری است برای اخذ مجوز، گشایش های اعتبار اسنادی، و در نهایت ثبت سفارش و ….

این سند یکی از اسناد مهم برای خریدار می باشد زیرا برای ارزیابی شرایط پیشنهادی فروشنده و همچنین اخذ مجوزات آن را نیاز دارد. با استفاده از این سند خریدار می تواند برای خرید ارز برای واردات کالا نیز اقدام کند. در برخی موارد این سند می تواند حکم دعوت نامه ای برای خریدار جهت سفارش کالا باشد اما این سند فرم واحدی نداشته و هر شرکت با توجه به سلیقه خود فرم را پر می کند اما باید تمامی اطلاعات کمی و کیفی کالا را در آن درج نماید و با توجه به نوع بسته بندی قیمت واحد و کل کالا را با مدت اعتباری که دارد اعلام کند. اما می توان گفت که این اطلاعات در هر کشور متفاوت است در ادامه مقرراتی که گمرک ایران برای صدرو پروفرما، پیش فاکتور را دارد در ادامه به این موضوع می پردازیم.

قوانین گمرک ایران برای صدور پروفرما چیست؟

اطلاعات درج شده در پروفرما معمولا یکی است وو شامل یکسری اطلاعات مشخص محصول می باشد. اما گمرک برخی از کشور اطلاعات دقیقتری را در پروفرما نیاز دارند. پروفرمایی که مورد تایید گمرک ایران باشد و در ترخیص کالا مشکلی ایجاد نکند باید شامل: نشانی پستی و شماره‌های فکس و تلفن فروشنده باشد، نام و نشانی سفارش دهند، شماره و تاریخ صدور، مدت اعتبار، مشخصات کامل کالا و شمارۀ تعرفه گمرکی سیستم هماهنگ‌‌شده و در صورت استاندارد بودن کالا شمارۀ استاندارد و نام مؤسسه استاندارد مربوطه،  واحد اندازه‌‌گیری (به‌‌نحوی که برای اندازه‌‌گیری مقدار کالا در تجارت بین‌المللی مرسوم است)، عداد کالا،  قیمت واحد کالا بر مبنای FOB  و C&F، قیمت کل کالا بر مبنای FOB و C&F ، نوع ارز، نام تولیدکننده و کشور تولیدکننده کالا،  وزن کالا (خالص و ناخالص)، مشخصات بسته‌بندی و علامت‌گذاری کالا، شرایط و مدت تحویل، شرایط و نوع وسیله و مبداء و مقصد حمل، شرایط پرداخت، اظهارات و تعهدات فروشنده مبنی بر صحت مندرجات پیش‌‌فاکتور و اینکه قیمت‌ها مقطوع بوده و هیچ نوع معاملۀ دیگری در ارتباط با پیش‌‌فاکتور پیشنهادی که سفارش‌دهنده یا اشخاص ثالث (حقیقی یا حقوقی) در آن ذی‌‌نفع باشند، انجام نگرفته و نخواهد گرفت. (البته باید متذکر شد در مواردی‌‌که حمل کالا به عهدۀ سفارش‌دهنده باشد، فروشنده سند مزبور را با رعایت این موضوع تنظیم خواهد کرد).

تفاوت پروفرما با فاکتور

وقتی که خریدار شرایط خرید را از طریق پیش فاکتور قبول کند. قراردادی بر اساس آن شرایط تنظیم می شود. فروشنده در زمان ارسال کالا جزئیاتی که در پیش فاکتور پذیرفته شده را عینا در فاکتور یا همان سیاهه تجاری قید می کند. در برخی از مواقع از فروشنده یا صادر کننده کالا درخواست می شود که در سیاهه تجاری این موضوع که تمامی شرایط بر اساس پروفروما یا همان پیش فاکتور می باشد را اعلام کند. بر همین اساس تنها تفاوتی که پیش فاکترو یا همان پروفرما با سیاهه تجاری یا همان فاکترو اصلی دارد این است که کلمه پروفروما در پیش فاکتور چاپ شده است.

شرکت سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت طی سالها تجربه و تخصص کارشناسان می تواند راهنمای خوبی برای شما تاجران عزیز باشد از جمله خدماتی که این شرکت ارائه می دهد: حمل و نقل کالا، تنظیم اظهار نامه گمرکی، ثبت سفارش، خرید کالا، اخذ مجوزات لازم، ترخیص کالا از کلیه گمرکات، ترانشیپ کالاها و ….. می باشد. تجار عزیز با بهره مندی از ترخیص کاران ماهر می توانید در زمان و هزینه های خود نهایت صرفه جویی را داشته باشید. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان و مشاوران شرکت سلطان تجارت بازرگان به صورت کاملا رایگان تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 –02128111034

بیشتر بخوانید :