سلطان یاقوت

نامه های مربوط به درخواست کاتالوگ و پروفایل در مکاتبات بازرگانی

نامه های مربوط به درخواست کاتالوگ و پروفایل در مکاتبات بازرگانی

نامه های مربوط به درخواست کاتالوگ و پروفایل در مکاتبات بازرگانی

تجارت و بازرگانی در بحث واردات و صادرات کالا نیازمند ارتباطات گسترده با افراد و تولید کنندگان خارجی می باشد. از طرف دیگر هرکشور دارای آداب و رسوم مختلف و مخصوص به خود است که رعایت این نکات از طرف بازرگانان و تجار بسیار مهم و الزامی است.

مساله مهم دیگر در تجارت خارجی این است که تجار و بازرگانان به تولید کنندگان و فروشندگان خارجی دسترسی ندارند به همین دلیل نمیتوانند به صورت حضوری با آنها ارتباط بگیرند به همین دلیل به صورت مکتوب و با نامه نگاری و مکاتبات بازرگانی، نامه ها، قراردادها، مکالمات، گفتگوها، نشست ها را انجام می دهند.

بازرگانان با توجه به موضوعات و مشکلاتی که دارند با طرف های مورد تجارت و بازرگانی خود مکاتبه خواهند کرد. و به همین دلیل مکاتبات بازرگانی را نمی توان تقسیم بندی کرد. نامه های تجاری یکی از اصلی ترین و مهمترین مکاتبات تجاری است که هر بازرگان در زمان کاری خود به نوشتن آن نیاز پیدا می کند.

مکاتبات تجاری و یادگیری آن یکی از الزامات ورود به عرصه صادرات و واردات و تجارت و بازرگانی می باشد. از مهمترین نکاتی که در هنگام نوشتن نامه های تجاری باید به آن توجه کنیم به شرح زیر است:

 • حتما به زبان طرف مقابل و نحوه نگارش آنها تسلط داشته باشید
 • به کلماتی که بکار می برید و بارحقوقی دارند توجه کنید
 • نامه های خارجی حتما باید در برگه هایی که دارای سربرگ هستند باشد
 • از اصطلاحات خارجی به موقع استفاده کنید
 • نامه ها را به لحن رسمی  نوشته شود و از بکار بردن الفاظ غیر رسمی بپرهیزید
 • نامه باید دارای اطلاعات تماس شما باشد
 • محتوا نامه های بازرگانی مفید و خلاصه و از کلی گویی در این نامه ها بپرهیزید
 • و ….

نامه هایی که مربوط به دریافت کاتالوگ از شرکت ها برای بازاریابی و بررسی کیفیت محصول هستند با نام نامه های business profile شناخته می شوند. در ادامه این مقاله نمونه ای نامه هایی که مربوط به درخواست کاتالوگ و …. در مکاتبات بازرگانی هستند را برای شما بازرگانان و تجار عزیز می گذاریم تا به صورت عینی نیز با نوع نوشتار نامه آشنا شوید.

Sub:requisition upon information
you are kindly requested to dispatch us an illustrated detailed catalog and brochure of your products and business profile by DHL to the head office of thisorganization to the below address

Our DHL account (member) NO. for simplifying the process and transportation charges is ….yourprompt assistance would be valued

یک نکته مهم در این نامه خیلی قابل تامل است که جملاتی که دارای تقاضا هستند را باید به صورت مجهول نوشت مثلا:

 • Dispatch:این واژه برای ارسال نمونهsample و اشیا دارای حجم و وزن استفاده می شود
 • Illustrated: مصور و حاوی تصویر
 • Detailed: تفصیلی و جزئی شد
 • و
  business profile: اطلاعات کسب و کار
 • Promot assistance: همکاری سریع

برخی از فروشندگان خارجی زمانی که می خواهند کالایی را برای نمونه ارسال کنند ممکن است هزینه های نمونه ارسالی را دریافت نکنند اما کرایه حمل و نقل بر عهده خریدار کالا می باشد. خریدار نیز برای دریافت کالا لازم نیست که حتما پیش کرایه ای پرداخت کند تنها با بازکردن یک حساب  account no به راحتی می تواند بسته را به صورت  parcel از طریق حمل و نقل هوایی دریافت کند.

شرکت سلطان یاقوت

امروزه که به دلیل گسترده تر و دقیق تر شدن قوانین گمرکی، تجارت بین الملل به امری سخت و تخصصی بدل شده است. و همکاری با کسانی که تجربه و توانایی در زمینه امور بازرگانی دارند برای هر تاجری الزامی است. زیرا در غیر این صورت امکان بروز مشکل و تاخیر در تجارت شما را چندین برابر می شود. شرکت سلطان یاقوت با ارائه خدماتی نظیر: ثبت سفارش، حواله ارز، خرید کالا، کسب مجوز های قانونی، ترانزیت و ترانشیپ، حمل و نقل کالا، ترخیص کالا از تمامی گمرک ها و… آماده ارائه خدمات به شما تاجران عزیز می باشد تا امور بازرگانی شما را به نحو احسن در حداقل زمان انجام دهد. این شرکت متعهد است تا با انجام صحیح وظایف خود از بروز هرگونه مشکل و زیان برای شما جلوگیری کند. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت می توانید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل کنید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :