سلطان یاقوت

حل اختلافات گمرکی (بررسی و راهنمای کامل)

حل اختلافات گمرکی

حل اختلافات گمرکی

یکی از موارد مهمی که در تجارت و بازرگانی باید بسیارمورد توجه قرار بگیرید قوانین و مقررات ترخیص کالا می باشد زیرا با رعایت این قوانین و مقررات است که به راحتی می توانید کالای وارداتی را از گمرک ترخیص نمایید. اما باید بدانید که ترخیص کالا امری پیچیده و تخصصی است و برای اینکه به مشکلی در این زمینه برخورد نکنید باید از افراد صاحب فن در این زمینه کمک بگیرید تا در کمترین زمان ممکن و با کمترین هزینه کالای خود را از گمرک ترخیص نمایید، با این حال ممکن است مشکلاتی در زمان ترخیص کالا بر سر راهتان قرار بگیرید و ترخیص کالا به تاخیر بیافتد. از سری مشکلات عمده ای که در این خصوص به وجود آمده مشکلات بین صاحب کالا و گمرک است به همین دلیل شما تجار عزیز باید به یکسر ی اطلاعات در این زمینه دسترسی داشته باشید تا بتوانید از پس مشکلات پیش آمده بر آمده و کالای خود را از گمرک ترخیص نمایید. لازم است بدانید که حل اختلافات گمرکی در مراجع با کارشناسان زبده این امور است و شما باید اطلاعاتی در این خصوص د اشته باشید تا به راحتی بتوانید دفاعیات کرده و کالای خود را ترخیص نمایید به همین دلیل در ادامه این مقاله به توضیحاتی در این خصوص پرداخته ایم با ما همراه باشید.

عمده اختلافات گمرکی گمرک و صاحب کالا بر سر چه مواردی است؟

مشکلات و اختلافات بیشماری می تواند بین صاحب کالا و گمرک به وجود آید اما براساس آمار و ارقامی که مشاهده شده بیشتر اختلافات گمرکی بر سر میزان پرداخت حقوق گمرکی کالاهای تجاری می باشد . همانطور که می دانید زمانی که کالایی به کشور وارد و یا از کشور خارج می شود بر اساس قوانین و مقررات صادره باید حقوقی به گمرک پرداخت شود به طور کلی نگاهی که از طرف تاجر به این قضیه است حداقل پرداخت می باشد و نگاه گمرک به این موارد پرداخت حداکثری تعرفه های گمرکی است به همین دلیل اختلافاتی بین صاحب کالا و گمرک در این خصوص به وجود می آید. این مبالغ پرداختی به گمرک بر اساس ارزش کالا، شرایط وارداتی کالا به کشور و …. تعیین می شوند. در زمانی که با مشکلاتی از این قبیل رو به رو می شویم باید در دادگاه های اداری و کمسیون های تجدید نظر و یا دیوان عدالت اداری حاضر شده و در جهت رفع مشکل اقدام نماییم. و یا حتی می توانیم در این زمینه از افراد خبره و ماهر کمک گرفته تا در کوتاه ترین زمان و با کمترین هزینه نسبت به حل اختلافات گمرک و ترخیص کالا را به انجام برسانیم.

چند مورد از اختلافات گمرکی بین صاحبین کالا و گمرک:

با توجه به توضیحاتی که در پاراگراف قبلی داده شده یکی از مهمترین اختلافات بین گمرک و صاحبین کالا اختلاف بر سر میزان پرداخت حقوق ورودی کالا و تعرفه گمرکی آن است زیرا در برخی از موارد دامنه حقوق پرداختی کالایی بسیار بالا وسیع بوده به عنوان مثال کالایی حقوق ورودی آن از 5 درصد تا 50 درصد متغییر است و این اختلاف بسیار زیاد به دلیل نوع کالا و کاربرد آن می باشد که معمولا صاحب کالا می خواهد که کمترین میزان پرداختی  را به دلیل کسب سود بیشتر و همچنین داشتن امکان رقابت در بازار آن کالا داشته باشد و گمرک با توجه به منافع خود می خواهد که بالاترین میزان حقوق ورودی را از صاحب کالا بگیرید. از دیگر اختلافات و مشکلات گمرکی بین صاحبین کالا و گمرک می توان به جامع و کامل نبودن مقررات صادره از طرف سازمان ها و ارگان های ذی ربط اشاره کرد زیرا برخی از قوانین و مقررات صادر شده برای اهداف کوتاه مدت بوده و تغییر می کمد و صاحب کالا را به دردسر می اندازد. از دیگر موارد مهمی که باعث اختلاف بین گمرک و صاحب کالا می شود داشتن ایراد در سیستم های ارزشیابی متمرکز می باشد که معمولا صاحبین کالا برای دریافت ارزش کالای خود از نظر گمرک باید کالای وارداتی و یا صادراتی خود را در این سامانه ثبت نماید اما میزان فیلد های شناسایی کالا در این سامانه کافی نبوده و ممکن است کالاهای مختلف را به اسم و تعرفه یکسان تشخیص داده و به همین دلیل در بازرسی های فیزیکی صاحب کالا به مشکل برخورد می کند.

با تمام این تفاسیری که در خصوص اختلافات گمرکی و منشع آنها به شما داده شده به این نتیجه خواهیم رسید که برای ترخیص کالا از گمرک و همچنین در بدو اقدام به تجارت و بازرگانی کالا از متخصصان و مشاوران زبده در این خصوص کمرک بگیرید تا کمتربه مشکلات این چنینی گرفتار شده و ترخیص کالایی سریع و کم هزینه را تجربه نمایید.شما عزیزان می توانید  برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص با مشاوران شرکت سلطان یاقوت تماس بگیرید:

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :

 

5/5 - (1 امتیاز)