سلطان یاقوت

ترخیص کمربند ایمنی وسایل نقلیه از گمرک

ترخیص کمربند ایمنی وسایل نقلیه از گمرک

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های طراحان وسایل نقلیه و خودروها، حفظ ایمنی سرنشینان آن‌ها بوده است. کمربند ایمنی یکی از تجهیزات ایمنی در خودروها و وسایل نقلیه موتوری به شمار می‌رود که تاکنون جان افراد زیادی در جهان را نجات داده است. تامین نیاز صنایع و بازار مصرفی کشور ما به انواع کمربندهای ایمنی از طریق واردات این محصولات تامین می‌گردد. از این رو می خواهیم در مقاله پیش‌روی شما عزیزان به موضوع ترخیص کمربند ایمنی خودروها از گمرک بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت می‌باشد. کمربندهای ایمنی جزو لوازم جانبی انواع وسایل نقلیه موتوری دارای سرنشین از جمله اتوبوس‌ها، کامیون‌ها، آمبولانس، ماشین آتش نشانی، انواع خودروها، تراکتورها، وانت‌ها و … به شمار می‌روند. کمربندهای ایمنی در انواع وسایل نقلیه دارای ساختار و انواع مختلفی هستند؛ اما رایج‌ترین و کاربردی‌ترین مدل کمربندهای ایمنی خودروها در حال حاضر، کمربند ایمنی سه نقطه‌ای می‌باشد. این نوع کمربند از سه نقطه به خودرو وصل می‌شود که دو نقطه آن (روی دیواره کنار سرنشین بصورت عمودی در بالا و پایین) ثابت بوده و اتصال نقطه سوم (در سمت دیگر صندلی و نزدیک به کنسول میانی) توسط سرنشین صورت می‌گیرد. سرنشین باید پس از نشستن روی صندلی، زبانه کمربند ایمنی را داخل ضامن مربوط به آن قفل کند. جنس کمربندهای ایمنی به‌صورت تسمه بافته شده از الیاف مصنوعی است که بافتی بسیار متراکم و فشرده دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص کمربندهای ایمنی وسایل نقلیه موتوری از گمرک، در ادامه مقاله همراه ما باشید.

واردات کمربند ایمنی وسایل نقلیه در ایران

صنعت خودروسازی جزو مهم‌ترین صنایع استراتژیک در سراسر جهان از جمله کشور ماست و تامین نیاز این صنعت به مواد اولیه و محصولات گوناگون، جزو اولویت تامین کنندگان به شمار می‌رود. انواع قطعات و لوازم جانبی خودروها در کشور ما از نوع وارداتی هستند و از مبداء کشورهای تولیدکننده خارجی تامین می‌گردند. به دلیل درخواست بالای صنایع و بازار مصرفی به قطعات و لوازم یدکی وسایل نقلیه گوناگون، فعالیت در زمینه واردات این محصولات از سود بسیار بالایی برای فعالان تجاری برخوردار است.

سالانه مقادیر بالایی از ارز کشورمان صرف واردات کمربندهای ایمنی وسایل نقلیه موتوری از کشورهای چین، امارات متحده عربی، ژاپن، ایتالیا، جمهوری کره، فرانسه و … می‌گردد و بدین ترتیب کمبودهای بازار مصرفی جبران می‌شود.

شاید برایتان سوال باشد که چرا واردات کمربندهای ایمنی خودروها و وسایل نقلیه در کشور ما به طور مستقیم از بزرگ‌ترین کشورهای تولیدکننده این محصولات در کشورهای اروپایی و آمریکایی صورت نمی‌گیرد و ما برای تامین نیاز صنایع کشورمان وابسته کشورهایی همچون چین و امارات متحده عربی هستیم؟ در جواب باید گفت که متاسفانه تحریم‌های گسترده اعمال شده از سمت آمریکا علیه ایران، مبادلات تجاری با این کشورها را ممنوع کرده است. دو کشور چین و امارات به علت عدم توجه به این تحریم‌ها و همچنین نزدیکی و سهولت تجارت با ایران، به دو مبداء بزرگ وارداتی محصولات مختلف مبدل شده‌اند.

مجوزات لازم برای ترخیص کمربند ایمنی وسایل نقلیه از گمرک

ترخیص کمربند ایمنی از گمرک، امری تخصصی و حساس بوده و هرگونه خطایی در مسیر انجام آن، می‌تواند پیامدهای جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. از رایج‌ترین مشکلات پیش آمده برای واردکنندگانی که بدون اطلاع کافی از قوانین و دستورالعمل‌ها اقدام به ترخیص کالا از گمرک می‌نمایند می‌توان به تاخیر در زمان صدور مجوز خروج کالا از گمرک و همچنین پرداخت هزینه‌های مازاد اشاره کرد. به منظور همیاری تاجران و پیشگیری از صورت گرفتن چنین اشتباهاتی، اداره گمرک شخصی به نام حق العمل کار رسمی یا ترخیص کار را به عنوان طرف حساب جهت ترخیص کالا از گمرک به رسمیت می‌شناسد. یکی از مراحل مهم و تعیین کننده ترخیص کالا، مرحله اخذ مجوزهای لازم از سازمان‌های مربوطه است که لیست این مجوزها با توجه به تعرفه گمرکی کالای مورد نظر قابل مشاهده است.

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص کمربندهای ایمنی وسایل نقلیه از گمرک را دارد باید جهت اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه در داخل کشور اقدام نماید:

  • مجوز ارزی از دفتر صنایع خودرو جهت تخصیص ارز
  • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای ترخیص کالاهای مستعمل
  • نیاز به شناسه کالا

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص کمربند ایمنی وسایل نقلیه

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی که برای ترخیص کمربند ایمنی صندلی وسایل نقلیه موتوری و خودروها اختصاص یافته است برابر 87082110 می‌باشد که از حقوق ورودی 15% و اولویت کالایی 25 برخوردار است و تعرفه ورودی آن در گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌شود.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص کمربند ایمنی وسایل نقلیه از گمرک

ترخیص کمربند ایمنی وسایل نقلیه از گمرک همانند تمام کالاهای دیگر نیازمند دانش و مهارت کافی ترخیص‌کاران ماهر است. برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در زمینه ترخیص کالاهایتان از گمرک باید در انتخاب ترخیص‌کار و حق‌العمل‌کار دقت کرده و از امین و کاربلد بودن آن اطمینان حاصل کنید. شرکت سلطان یاقوت با سال‌ها فعالیت مسمتر و مفید خود در عرصه بازرگانی توانسه است اعتماد و رضایت بازرگانان زیادی را به خود جلب نماید. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص کمربند ایمنی صندلی خودروها از گمرک می توانید با تلفن های زیر تماس حاصل فرمائید:

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :