سلطان یاقوت

نحوه محاسبه مدت زمان توقف کالاها در گمرک

مدت-زمان-توقف-کالا-در-گمرک

فرآیندهای صادرات و واردات همواره از لحاظ درآمد مورد توجه تاجران و بازرگانان بوده اند. لازم است بدانیم این امور همانند تمامی مشاغل دیگر از چالش­ها و سختی­های خاص خود برخوردار هستند که عدم آگاهی از آن­ها می­ تواند منجر به ناامیدی و شکست در پله ­های ابتدایی نردبام تجارت شوند. مراجعه به گمرک، انجام تشریفات خاص اداری، ارائه اسناد و مدارک ترخیص کالا، دریافت مجوزهای واردات و صادرات کالا و در نهایت ترخیص کالا از گمرک همگی چالش هایی از انجام تجارت های بین المللی بزرگ هستند که با توجه به شرایط و ضوابط خاص خود وقت و هزینه زیادی از شما می گیرند. ارزیابی مدت زمان ترخیص کالا به دلیل تاثیر زمان در سوددهی پروژه­ های تجاری، بسیار حائز اهمیت می ­باشد. در ادامه مقاله به بررسی عوامل تاثیرگذار در محاسبه مدت زمان لازم جهت ترخیص کالا و همچنین مدت زمان مجاز توقف کالاها در گمرک پرداخته ­ایم.

آیا می­ توان مدت زمان ترخیص کالا از گمرک را به طور دقیق محاسبه کرد؟

یکی از سوالات متداولی که تاجران و بازرگانان همواره از مشاوران بازرگانی و ترخیص­کاران می­ پرسند، مدت زمان ترخیص کالاهایشان از گمرک است. اگر کالاها بیشتر از مدت مجاز در گمرک بمانند، مشمول جریمه خواهند شد؛ بنابراین لازم است تدبیرات لازم برای محاسبه مدت زمان ترخیص کالا از گمرک صورت گیرد.

مدت زمان ترخیص کالا از گمرک را نمی­ توان به طور دقیق محاسبه کرد؛ زیرا زمان لازم جهت ترخیص هر کالا با توجه به شرایط خاص خود متفاوت خواهد بود. در این میان عواملی وجود دارند که می­ توانند در پیش ­بینی این امر به ما کمک کنند.

عوامل موثر بر محاسبه زمان ترخیص کالا از گمرک

همانطور که گفته شد در محاسبه زمان ترخیص کالا نمی­ توان دقیق عمل کرد؛ ولی با رعایت نکاتی می ­توان از به تاخیر افتادن این امر پیشگیری کرد. عوامی که آگاهی از آن­ها سبب تسریع زمان ترخیص کالا خواهند بود، عبارتند از:

  • بررسی و مدیریت زمان دریافت مجوزهای ترخیص کالا: آگاهی از زمان صدور تمام مدارک و مجوزهای لازم جهت ترخیص کالای مورد نظر و مدیریت زمان آماده­ سازی این مستندات می­ تواند سرعت ترخیص کالا از گمرک را تسریع بخشد.
  • بررسی مجوزهای لازم جهت ترخیص کالای مورد نظر: علاوه بر زمان آماده ­سازی، لازم است با خود این مجوزات و مدارک­ ها کاملا آشنا بود؛ زیرا عدم دریافت آن­ها در زمان مناسب می­ تواند منجر به جریمه و پرداخت خسارت شود.
  • سرعت عمل ترخیص­کار در ترخیص کالا از گمرک: انتخاب درست شرکت ترخیص­کار و بهره ­روی از دانش و مهارت آن، گامی مهم در سرعت بخشیدن به فرآیند ترخیص کالای مورد نظر شماست. کارشناسان ترخیص­کار شرکت سلطان یاقوت با داشتن سابقه طولانی و درخشان در فرآیند ترخیص کالا از گمرک، می ­توانند شما را برای رسیدن به این هدف همیاری نمایند.

زمان ترخیص کالا به چه عواملی وابسته است؟

سرعت زمان ترخیص کالا از گمرک به عوامل زیادی بستگی دارد که مهم­ترین آن­ها عبارتند از:

  • کشور مقصد
  • ارزش محموله: هر چه ارزش محموله شما بیشتر باشد، پیچیدگی فرآیند ترخیص آن از گمرک به دلیل نیاز به مجوزهای بیشتر، طولانی ­تر خواهد شد.
  • تعداد محموله­ های مشترک با محموله شما در زمان عبور از گمرک: هر چه تعداد محموله­ هایی که به صورت هم زمان با محموله شما از گمرک عبور می­کنند بیشتر باشد، زمان انتظار شما نیز بیشتر خواهد بود.

مدت زمان مجاز توقف کالاها در گمرک

زمان مجاز توقف کالاها در گمرک جمهوری اسلامی ایران مطابق قانون به صورت زیر است:

مدت مجاز کالاى وارده به گمرک چهارماه بعداز تسليم مانيفست يا اظهارنامه کلى يا تاريخ صدور قبض انبار است. در صورتى که ظرف اين مدت صاحب کالا يا نماينده او جهت ترخيص کالا اقدام ننمايد، کالا متروکه مى‌شود و نمى‌توان براى کالا اظهارنامه تنظيم نمود. اين مهلت چهارماهه، در صورت تقاضاى کتبى صاحب کالا حداکثر تا چهار ماه ديگر به شرط پرداخت حق انباردارى قابل تمديد است. حداکثر در مهلت توقف در اماکن گمرکى هوائى از تاريخ صدور قبض انبار دو ماه خواهد بود. در صورتى که ظرف مهلت مزبور صاحبان کالا براى انجام تشريفات گمرکى کالاى خود اقدام ننمايد.کالا متروکه محسوب مى‌شود (ماده ۲۲ قانون امور گمرکي). مهلت توقف کالاى مورد نياز مؤسسات توليدى که به انبارهاى اختصاصى يا انبارهاى عمومى رسمى انتقال داده شد محدود به چهارماه مقرر در اين ماده نبوده و گمرک مجاز است با موافقت وزارت دارائى براى مدت متناسب که مقتضى بداند آن را تمديد نمايد.

شرکت سلطان یاقوت در محاسبه مدت زمان لازم ترخیص کالا از گمرک

در حال حاضر، به دلیل گسترش و سخت­گیری­ های بیشتر در وضع قوانین گمرکی، تجارت بین الملل به امری سخت و تخصصی بدل شده است و همکاری با کسانی که دارای تجربه و توانایی در زمینه امور بازرگانی هستند برای هر تاجری الزامی است؛ زیرا در غیر این صورت امکان بروز مشکل و تاخیر در تجارت شما چندین برابر می شود. شرکت سلطان یاقوت متعهد است تا با انجام صحیح وظایف خود از بروز هرگونه مشکل و زیان از جمله تاخیر در زمان ترخیص کالای شما از گمرک جلوگیری کند. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد محاسبه زمان ترخیص کالا از گمرک می توانید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمائید:

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :

5/5 - (1 امتیاز)