سلطان یاقوت

مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران کدامند؟

مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران کدامند؟

صادرات، یک واژه بسیار با ارزش برای هر کشور و به معنای ارسال کالاهای تولید داخل به کشورهای خارجی است. تمام کشورهای جهان در تلاش هستند تا روند صادرات کشورشان صعودی باشد؛ زیرا درآمد حاصل از آن، یکی از پایه‌های اقتصادی هر کشور بوده و سود چشم‌گیری به ارمغان می‌آورد. صادرات ایران به دلیل منابع با ارزش و بی‌شمار نفت و گاز در دریاهای کشور، بیشتر منحصر به کالاهای نفتی و گازی می‌باشد. با این حال محصولات کشاورزی و صنایع دستی باکیفیت ایرانی در سراسر دنیا محبوب هستند و تقاضا برای آن‌ها نیز وجود دارد. اگر بخواهیم به‌طور کلی مقصدهای مهم صادراتی ایران را برشماریم، می‌توانیم به کشورهای چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی و افغانستان اشاره کنیم. در حال حاضر به دلیل عبور از یک دوره سخت و دشوار اقتصادی بر اثر تحریم‌ها، روند صادرات ایران افت شدیدی داشته و امید بر آن است که با بهبود زیربناها و ایجاد شرایط مناسب، این روند مجددا به حالت قبل بازگردد. در ادامه مقاله به مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران اشاره کرده‌ایم.

مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران کدامند؟

 • صادارت نفتی و گازی در ایران
 • نفت

بزرگ‌ترین محصول صادراتی ایران به کشورهای دیگر، نفت و محصولات مشتق شده از آن هستند که درآمد حاصل از آن به‌عنوان پایه اقتصاد ایران شناخته شده است. نگرانی مسئولین کشور در تمام دوره ها، تمرکز بیش از اندازه صادرات بر روی نفت ایران بوده که سبب شده اقتصاد کشور حالت تک بعدی به خود بگیرد. در حال حاضر تلاش مسئولان بر این است که به بهبود زیرساخت‌های محصولات غیرنفتی که پتانسل صادرات را دارند، کمک کنند؛ ولی با این حال همچنان نفت پرچم‌دار کالاهای صادراتی ایرانی است که در سراسر کشورهای دنیا خواهان  دارد. بزرگ ترین این کشورها شامل هند، چین، ایتالیا، فرانسه، یونان، هلند، ونزوئلا و … می‌باشند. در یک دهه گذشته، به علت خروج یک‌طرفه دولت آمریکا از برجام و فشار حداکثری تحریم‌ها، صادرات نفت ایران با چالش و نوساناتی رو به رو شد؛ اما اکنون امید بر این است تا با برپایی مجدد برجام، ظرفیت‌ها در خصوص صادرات محصولات نفتی به حالت قبل بازگردد.

 • گاز طبیعی مایع شده

LNG مخفف عبارت (Liquid natural Gas) و به معنای گاز طبیعی مایع است که به عنوان سوخت جایگزین کابرد دارد و طی یک فرآیند پیچیده، از گاز طبیعی گرفته می‌شود. کشور ایران در تولید این گاز ظرفیت بالایی داشته و یکی از پراهمیت ‌ترین کالاهای صادراتی ایرانی به شمار می‌آید.

 • سایر روغن‌های سبک

روغن صنعتی که به علت چگالی کمتر در مقایسه با آب، آن روغن سبک نیز می‌گویند در تمام صنایع کاربرد دارد و جهت کاهش سایش و فرسودگی قطعات مختلف استفاده می‌شوند. روغن صنعتی شامل تمام گروه‌های گازی، مایع‌های طبیعی، حیوانی، گیاهی، معدنی، مشتقات اسید چرب و متریال‌های دیگر، گریس‌های ماده معدنی، پلیمر، صابونی ساده و صابونی کمپلکس می‌شود.

 • صادرات کالاهای غیرنفتی در ایران
 • پسته

پسته یکی از محصولات کشاورزی ایران است که به علت شرایط آب و هوایی و خاک مرغوب و سازگار، در برخی مناطق ایران از جمله استان کرمان و سمنان تولید می‌شود. صادرات این محصول در حال حاضر تنها منحصر به ایران می‌شود؛ اما اگر توجهات و اقدامات لازم صورت نگیرد، ممکن است کشورهایی نظیر آمریکا جایگاه نخست ایران در صادرات پسته را از آن خود کنند. این کالای صادراتی ارز آور، سالیانه به بیش از 75 کشور دنیا صادر می‌شود که بیشترین مصرف آن به ویتنام و آلمان مربوط می‌شود.

 • کشمش

پس از نفت و پسته، کشمش ایرانی که از انگور به دست می‌آید، به عنوان خشکبار بیشترین میزان صادرات را دارد. تولید این محصول در ایران که در مناطق مختلف به‌ویژه شهرستان تاکستان صورت می‌گیرد، چندین برابر مصرف داخلی است و به سبب محبویت آن در سراسر دنیا، از ظرفیت صادراتی بالایی برخوردار است. از 200 هزار تن تولید کشکش در سال، تنها حدود 40 هزار تن در داخل کشور استفاده می‌شود و حجم باقی مانده به 54 کشور دنیا از جمله اسپانیا، عراق، کانادا، آلمان، استرالیا، برزیل، اسلواکی و … ارسال می‌شود.

 • خرما

کشور ایران به سبب وجود نخلستان‌های پهناور در استان‌های جنوبی از جمله خوزستان، بوشهر، کرمان و… سالانه نزدیک به 950 هزار تن از انواع گوناگون خرما تولید می‌کند که بخش کمی از آن در داخل کشور مصرف شده و بیشتر آن به کشورهایی همچون روسیه، مالزی، اندونزی، هند، چین و… صادر می‌شود.

 • زعفران

زعفران یک محصول کشاورزی بسیار با ارزش و سود آور است که مزایای بی‌شماری برای سلامتی انسان دارد. این ادویه آفتابی و طلایی زنگ، منحصر به استان خراسان در ایران است و به همین دلیل بی‌رقیب‌ترین کالای صادراتی ایران در جهان به شمار می‌رود. صادرات حدود 120 هزار کیلو در سال به 25 کشور دنیا، سود چشم‌گیری برای کشور داشته است.

از دیگر کالاهای مهم صادراتی غیرنفتی کشور می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • برنج
 • فرش دستباف
 • چرم
 • خاویار
 • انار

بیشتر بخوانید :

 

5/5 - (1 امتیاز)